"За мен е много важно и много живо ме интересува освен сюжета на един разказ, който разбира се интересува и автора, и читателите, много важен е и литературният стил и ритъм, в който той се разгръща", каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Макис Цитас.
"Езикът е много съществена част, правилно забелязвате, че аз организирам текста като музикално парче. Обръщам голямо внимание на мелодиката на текста. Характерно за мен е, че много обработвам всеки текст, който пиша и го преработвам и може понякога половин час да се спра и да обмислям една дума само".
"Когато започнах първоначално да пиша, честно казано нямах предвид нещо повече от характерните гръцки типове, гръцки герои. Това ме интересуваше и тези характери реших да представям. Така стана и с героя на "Бог ми е свидетел". Замисълът ми за този образ, когато започнах да работя върху него, беше като за съвършено гръцки човек, но в последствие, когато този роман, а и други мои книги бяха преведени на различни балкански езици от реакцията и на читателите, и на публиката, с която съм разговарял, разбирам колко близки, сродни черти имат тези образи с нещо, което наричаме балканска душевност", допълни писателят Макис Цитас.
"Поезията ме е научила на нещо много важно. Тя ме е научила на това, че трябва да отнемаме всяка излишна дума от текста, да запазваме в него само най-същественото".
"Аз обикновено казвам, че темите не ги избирам аз, те сами идват при мен и това не е преувеличен изказ. Всекидневно се срещам с неща, които си отбелязвам, винаги нося в чантата си едно бележниче, в което си водя някакви записки за нещата, които съм срещнал по пътя. Обикновено започвам от героите, от там тръгва нишката. Темата ме навестява на следващ етап. Казва се, че има две категории писатели. Онези, които се забавляват или прекарват добре докато пишат текста си, но след това читателите не се забавляват чак толкова четейки ги. И другите писатели, които докато пишат не е чак такова удоволствие за тях, защото е мъчителен да кажем процесът на писане. Но пък на читателите им е много приятно да четат техните книги. И ми се иска да вярвам, че се числя към втората категория. Не трябва въобще да бързаш, ако искаш да си добър писател", каза Макис Цитас.
Повече можете да чуете в звуковия файл"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
КС ще извърши спасителна операция, т.е. изчистване на възможни конфликти, от които могат да произтекат кризи. Това каза пред БНР проф. Емилия Друмева,..