Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протести срещу стратегията за детето в София, Бургас и Сливен

| обновено на 02.06.19 в 19:53
5
Протестът в София срещу Националната стратегия за детето.
Снимка: Добромир Видев

Десетки протестиращи срещу Националната стратегия за детето организираха тази вечер шествие по централните софийски улици. Те изразиха несъгласието си със създаването на структури, подобни на норвежките, чиято цел, според тях, е търговия и отвличане на български деца.

Ето какво казаха протестиращите:

"Всеки един от тези, от които нещо зависи в момента, имат пряка или косвена връзка с НПО-тата и получават по нещо полекичка оттук-оттам, защото наистина става дума за пари. Ето, затова се опитват да ни игнорират по всякакъв начин".

"Долу ръцете от нашите деца!".

"Половин милион деца всяка година, според статистиката, са в риск от бедност и тъй като те не могат да решат този проблем, затова се заемат с другите".

Бургаските родители излязоха този път и с децата си на протестно шествие срещу "замразения" проект на Национална стратегия за детето. 

С плакати "Не пипайте децата ни", "Да запазим семейството" бургаски родители преминаха с протестно шествие по централните улици в града: 

"Вкарват клин в обществото между родителите и социалните служби, между родителите и държавата, между семейството, между родителите и децата".

"Тук сме, за да защитим децата на България, защото не сме съгласни с управляващите, не сме съгласни с въпросната стратегия, която казва, че е отхвърлена, а всъщност е прокарана в законодателството на България.

"И съм тук да заявя гражданската си и родителска си позиция, че съм абсолютно против всякакви стратегии, които са точно копие на норвежката детска система, от която съм пострадала аз самата и не искам това да се случи и в България.

Протестите ще продължат, казаха още родителите. Шествието премина от Бургаския свободен университет, по "Александровска" и стигна до Морското казино.

Протест срещу Националната стратегия за детето се проведе тази вечер и в Сливен, като част от четвъртия национален протест. Около 20-ина млади родители дойдоха в центъра на града да изкажат недоволството си от възможността частни компании да стават приемни родители и въвеждането на детско правосъдие. 

Организаторът на протеста Надежда Маргинова каза, че макар и да не съществува в правния мир Националната стратегия за детето, то в предстоящите законодателни промени ще има подобни текстове, които напомнят норвежкия вариант.

"В правна форма я няма, но е факт, че има промени в Закона за закрила на детето, които влизат от януари 2020 година. Факт е, че има нов Закон за социалната услуга, където също е в духа на стратегията".

Протестиращите родители настояха стратегията и подобни на нея законови мерки да не се приемат в България. "Не сме съгласни с тази стратегия". "Твърдо против прилагането на тази стратегия в България. Доказано е в други страни, че тя работи негативно".

Миналия месец премиерът Бойко Борисов заяви, че национална стратегия за детето няма и определи протестите като безпочвени.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00