Екологичната организация "За земята" организира днес дискусия "Защита на околната среда в условия на ограничена демокрация". Ще се анализират процеси, протичащи в България и Европа, които потискат възможността за екологична, социална и икономическа справедливост, рушат устоите на правовата държава и опорочават взаимодействието между институции, граждани и бизнес.
"Винаги са съществували тенденциите за опити за ограничаване на нашето участие, но през последните години забелязваме съвсем ясна тенденция, може би стратегия - да ни бъде попречено, и това основно става с няколко инструмента", коментира в предаването "Преди всички" Даниел Попов от организацията "За земята".
"На първо място повечето институции престанаха да дават каквато и да било информация, т.е. ограничаване на достъпа до информация. На второ място бих споменал възпрепятстване на достъпа до правосъдие. С промени в Административно-процесуалния кодекс бяха направени сериозни пречки да можем да обжалваме проекти или актове на Министерски съвет. Не на последно място, отдавна играем тази игра при процедури по обществени консултации, каквито са примерно екологичните оценки или всякакви други обществени обсъждания, да се прилагат всякакви техники, които да попречат на участието на хората", заяви още Попов.
"Например когато става въпрос за достъп до информация, най-фрапиращото от последните години беше упоритият отказ на екологичните институции да предоставят часови норми за замърсяването на въздуха в големите градове с аргумента, че нямали законово задължение за предоставянето на такива данни, нямали усреднени данни за часовото замърсяване и по този начин можело да се интерпретират грешно тези данни", допълни Даниел Попов.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..