Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ранни хора вероятно са прекосили пустини в Централна Азия преди около 50 000 години

Негостоприемната днес пустиня Гоби преди 30-50 хиляди години е била с влажен климат, направили миграцията възможна.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Резултатите от ново изследване навеждат на мисълта, че в Северна и Централна Азия е имало миграции на ранни хора преди 50 000 - 30 000 години, съобщи ЮПИ.

През късния плейстоцен ранни хора започнали да мигрират в Евразия. По-рано археолози и палеоантрополози смятаха, че пътищата за прекосяване на Северна и Централна Азия били блокирани от планини и пустини. Затова повечето изследвания фокусираха вниманието върху южните пътища за миграция край Индийския океан.

Новото изследване обаче показва, че вследствие на вариации в климата прекосяването на Северна и Централна Азия станало достъпно за хората за кратки периоди.

„Археологическите обсъждания на миграционните пътища на Хомо сапиенс през плейстоцена често насочваха вниманието към заобикалящи Индия и Югоизточна Азия крайбрежни маршрути от Африка до Австралия“, заяви Майкъл Петралия от института „Макс Планк“ по еволюционна антропология. „Що се отнася до Северна Азия, бе предпочетен пътят в Сибир, като се избягваха пустини, сред които Гоби.“

Но когато използвали палеоклиматични данни, за да създадат модел на историята на пустинята Гоби и други райони в Северна и Централна Азия, учените констатирали, че свързани с влажен климат периоди преди 50 000 - 30 000 години са направили миграцията на хора възможна. Редица вътрешни райони в Азия, като пустините Гоби и Такламакан, областта Джунгария в Китай, били обрасли с растителност. Затова били  по-гостоприемни, отколкото по-рано мислеха учените. Хора можели да прекосят дори Алтай, Тиеншан и Тибетското плато. 

Резултатите от изследването са публикувани в PLoS One.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметове на малки населени места също обявиха, че ще започнат протести

Протести под наслов "България няма деца за убиване" се организират днес пред съдебни палати в различни градове на страната. Демонстрацията в София е пред сградата на Министерския съвет.  Искането на всички протестиращи е да се осигури безопасност на пътя и да има по-строги мерки срещу нарушенията. Недоволството идва след катастрофата от..

публикувано на 12.04.25 в 12:44
Владимир Путин се ръкува със Стив Уиткоф (вляво) по време на среща в Санкт Петербург, Русия, 11 април 2025 г.

Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с Путин в Санкт Петербург

Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург. А във Вашингтон американски и украински представители преговарят по ново американско проектоспоразумение за достъп на Съединените щати до украинските редки метали и минерали.  Келог: Украйна може да бъде разделена подобно на Берлин след Втората..

публикувано на 12.04.25 в 12:28

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Подмяната на ценности с увреждания

Проф. Юлиана Матеева:   Г-н Ганев, според правилника, за да говорите от място, трябва да имате физически увреждания, не умствени. *** Драги слушатели, скъпи мои незаменими съучастници, хайде да се хванем за ръце и колективно да осъдим недопустимата грубиянска употреба на българския език в Народното събрание. Днес, разбира се, има..

публикувано на 12.04.25 в 12:25
проф. Здравко Попов

Проф. Здравко Попов: Защо точно Марин льо Пен и защо точно сега?

Защо точно Марин льо Пен и защо точно сега - тези въпроси постави от ефира на БНР проф. Здравко Попов, президент на Института за публична политика. В предаването "Събота 150" той коментира присъдата на председателката на парламентарната група на крайнодясната партия "Национален сбор" Марин льо Пен за присвояване на евросредства и наложената ѝ..

публикувано на 12.04.25 в 12:21

Американски учени виждат паралели между настоящата ситуация в САЩ и нацистка Германия

Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен случай е на физика Алберт Айнщайн. И до наши дни най-желана дестинация за учените е САЩ, поне допреди около месец, когато тази тенденция изглежда започва да се обръща. Университети в Европа..

публикувано на 12.04.25 в 12:00

Радев: Доставката на F-16 е само началото на политическия ангажимент към ВВС

Доставката на изтребителите F-16 е само началото на политическия ангажимент към логистиката, поддръжката и изграждането на реални отбранителни способности на Българските военновъздушни сили. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция със заместник помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по..

публикувано на 12.04.25 в 11:58
Александър Велев

Александър Велев: В Германия сформират управление в условия на цайтнот и цугцванг

Християндемократите и социалдемократите в Германия представиха управленска програма от 144 страници за следващите 4 години. Очаква се в началото на май Бундестагът да одобри новото правителство. Междувременно "Алтернатива за Германия" оглави за първи път рейтинговата класация на федерално ниво. Продължаващата рецесия, усложнената международна..

публикувано на 12.04.25 в 11:37