Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Черноморски звуци" в Балчик вече е фестивал на изкуствата

Снимка: chernomorskizvutsi.com

От 5 до 9 юни в Балчик ще се проведе фестивалът на изкуствата "Черноморски звуци", в който ще се срещнат 11 хорови състава от 4 страни: България, Естония, Финландия и Чехия. Шест от хоровете ще се състезават в конкурс, който ще бъде оценяван от жури в състав: Елиянка Михайлова, Емил Струнджев, Атанаска Попова и Валентина Георгиева.

Деветото издание ще продължи традициите - освен в конкурсна и фестивална програма, участниците да се представят с концерти на открито и да работят заедно в хорови работилници.

Както винаги, артистичният директор на фестивала Валентина Георгиева - диригент на хор "Черноморски звуци", дал име на форума, ще ръководи ателието, в което всички разучават химна на фестивала „Sing a song“ с автор Амброж Чопи.

В работилницата за съвременна българска хорова музика с ръководител Атанаска Попова - диригент на хор „Алабреа“ - София и двукратен носител на наградата за диригент на фестивала, премиерно ще се изпълнява песента „Морска приказка“ от Борислава Танева. Песента е написана и посветена на смесен хор „Черноморски звуци“, който тази година отбелязва 105 години от създаването си.

За първи път ще има и работилница за вокални групи, които изпълняват песните си върху записан инструментален съпровод. Те ще разучават песента „Бре Петрунко“ от Емил Струнджев – ръководител и автор на аранжимента.

За трети път в рамките на фестивала ще бъде издаден сборник – заглавието е „Палитра от песни“ и включва 29 творби от композитора Емил Струнджев. Целта е да се подпомогнат десетките учители по музика, ръководители на вокални групи и хорове, нуждаещи се от съвременен български репертоар, който децата да изпълняват с удоволствие.

За втори път в историята си Фестивалът "Черноморски звуци" ще има концерт извън Балчик: На 7 юни в 18 ч. в Огледалната зала на град Добрич ще се представят някои от участниците тази година.

Статистиката за проведените осем издания: повече от 5100 певци от 138 хорови състава от 22 държави Европа и Азия. 22 хорови работилници за съвременна музика и български фолклор, в които хора, говорещи на различни езици, които никога не са се срещали, пеят заедно, обменят идеи, енергия, опит. Пет произведения са написани специално за фестивала и са имали своите световни премиери в Балчик, изпълнени от интернационални фестивални хорове от над 200 човека.

Фестивалът се провежда под патронажа на Министерството на културата и кмета на Община Балчик Николай Ангелов.

Фестивалните концерти се излъчват онлайн в страницата на фестивала в реално време.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31
Нели Станева

Нели Станева и нейният "Билет за никъде другаде": Съвършеното спокойствие

Определят я като един от най-многообещаващите гласове в съвременната българска поезия .  С Нели Станева се запознах в Брюксел, по време на "Фестивала на българската книга" . Нели израства в Сливен, учи „Икономика“ в Германия, след което става куратор в арт галерия в Швейцария . Голямата ѝ мечта в момента - да се върне в родината си.  През..

публикувано на 03.07.24 в 10:23
Владимир Шунев

Владимир Шунев: Пейзажите ми са вдъхновени от българската природа

Владимир Шунев обича да пътува. Спира за кратка почивка, за да нарисува видяното и продължава пътя си към различни места в България.  Наричат го самобитен и самоук художник, защото по образование е минен инженер. Това го нарежда сред най-ярките представители на наивистичното изкуство у нас. Неговите пейзажи са наситени с цветове и романтика,..

публикувано на 02.07.24 в 09:23