Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Георги Гълъбов: АПИ се използва като портфейл за раздаване на пари

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и компенсаторни такси, са противоречащи на правото на ЕС.

За това алармираха от Института по пътна безопасност. Пред БНР юристът от института Георги Гълъбов обясни какво следва:

"Всички глоби, които са наложени на превозвачите и на тези, които извършват обществен превоз, с по-големите категории превозни средства, имат право да си потърсят платените глоби. Доста голямо количество дела са образувани по тази тема. А вече образуваните дела, които са за издадени електронни фишове, които се оспорват в съда, ще бъдат отменени. Това ще доведе до огромно количество разходи за АПИ".

По думите на юриста това решение се крие: "Ние от няколко месеца се опитваме с тях да влезем в някакъв разумен диалог, да разберем какво правят, но те всъщност нищо не правят".

В предаването "Преди всички" Гълъбов посочи кое е притеснителното в случая:

"Това дело е от 2023 г. МС са имали становище пред Съда на ЕС. Притеснителното за мен в случая е, че МРРБ и АПИ на практика 2 месеца след като това решение е излезнало, започват да организират работни групи. Защо, при положение, че е ясно какви са възможностите от това дело - или съдът щеше да потвърди разпоредбите, или щеше да ги отмени, защо това не е направено превантивно – да имаме готов законопроект, който да седи и да чака мотивите. Съдът на ЕС отменя нашите разпоредби и затова ние предлагаме нов начин, по който да се следи за спазване на задължението за плащане на ТОЛ-такса".

По думите му през 2019 г., когато се правят промените в Закона за пътищата, с които се въвежда ТОЛ-системата, законодателят създава една несправедлива форма на контрол.

"Според закона няма значение дали сте платил 2 лв. по-малко или нищо не сте платил. Според този закон, в сегашната му редакция, абсолютно всички нарушители са задължени да платят една и съща глоба, което е абсурдно. На следващо място – глобите са изключително големи. За големите категории превозни средства глобата, ако не намерите време да платите своята компенсаторна такса, глобата е 2500 лв., което доведе до това, че много от превозвачите на практика заведоха дела. След 2023 г. обемът на заведените дела от превозвачи се увеличи лавинообразно – със сигурност може да говорим за хиляди. Вероятно повечето от тези дела чакаха именно това решение на Съда на ЕС. Сега държавата се прави на ощипана, че не знае къде е проблемът, а той беше от самото начало".

Това нежелание да се постигне някаква елементарна справедливост доведе до сегашната ситуация, категоричен е юристът. Според него от АПИ крият размера на проблема.

От МРРБ отказаха събеседник, който да участва в разговора.

От министерството казват, че регионалният министър Иван Иванов е възложил на националното ТОЛ-управление да предприемат действия във връзка с решението на Съда на ЕС. Необходимите законодателни промени са в процес на подготовка, а окончателните мерки – в посока привеждане в действие на нормативни промени и въвеждане на механизми за тяхното прилагане, ще бъдат извършени в най-кратки срокове.

Според Георги Гълъбов казаното от МРРБ е притеснително. "Говорим за тотален хаос и паника", подчерта той. И добави:

"Те продължават да издават електронни фишове и продължават да ги връчват на превозвачите, което е тотален нонсенс. Те знаят, че тези електронни фишове ще отпаднат, но продължават да ги връчват. Те генерират сами за себе си загуби, защото всеки отменен фиш в повечето случаи ще върви със своите разноски по отношение на адвокатски хонорари. Необяснимо е защо поведението на АПИ и на министерството е такова неопределено".

АПИ е доказала, че не е способна да си върши работата, обобщи юристът. Според него агенцията се използва като "портфейл за раздаване на пари".

Цялото интервю на Спас Крайнин с Георги Гълъбов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Пред ивсички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50