Парламентът прие на първо четене промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, които целят да ограничат износа на печалба от страна на мултинационалните компании. Депутатите решиха да се въведат правила за изготвяне на документация за ценообразуването по сделки между свързани лица, или т.нар. "трансферно ценообразуване".
Трансферното ценообразуване е механизмът, чрез който се прехвърлят печалби най-често при мултинационални компании от една държава в друга, тогава, когато има различно данъчно облагане. Затова и приетите на първо четене промени имат за цел да предотвратят възможностите за укриване и невнасяне на данъци и отклонение от данъчно облагане, поясни председателят на бюджетната парламентарна комисия Менда Стоянова от ГЕРБ:
"Много често и фирми, които се намират и са регистрирани в България, но са част от мултинационални компании именно чрез подобно трансферно ценообразуване на стоките си, на услугите си, които ползват, прехвърлят част от печалбите си някъде другаде, а не ги облагат в България".
Парламентът реши на първо четене документация за трансферно ценообразуване да се изготвя от местни и чуждестранни юридически лица с нетни приходи от продажби над 16 милиона лева. Увеличава се и прагът на свързаност от пет на сто на 25 на сто от дяловете или акциите, което допълнително ограничава кръга на сделките, които трябва да се документират. Сроковете за изготвянето на т.нар. "местни досиета" ще е до 31 март на следващата година. Предвиждат се и имуществени санкции при липса на документация.
От опозицията, в лицето на БСП и "Воля", се изказаха в подкрепа на промените в ДОПК, които са част от борбата с данъчните измами, но оспориха кратките срокове за изготвяне на местните досиета и предвидените високи санкции. Дора Христова от "Воля" посочи, че бизнесът не е съгласен със срока за изготвяне на документацията за трансферно ценообразуване и предложи той да се удължи до 30 септември.
Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на всички институции, партньори и всички, чиито усилия направиха този важен момент възможен. Това написа в Х премиерът Желязков. ЕП подкрепи присъединяването на България към еврозоната Съветът на ЕС прие трите правни акта за въвеждането на еврото в България от 1 януари..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от причините е липсата на профилактика, каза в интервю пред БНР д-р Мартина Самарджиева от частна болница в Плевен. Тя и нейни колеги са участвали на първия европейски конгрес по кардиоонкология, а..
Съветът на ЕС прие трите правни акта , с които процедурата по приемането на еврото в България от 1 януари 2026 г. се смята за приключена, съобщиха от Брюксел. Това са - Решение на Съвета относно приемането на еврото от България, регламент на Съвета за изменение на Регламент 974/98 за въвеждането на еврото в България и Регламент на Съвета за..
Кметът на турския град Анталия, който е от опозиционната Народнорепубликанска партия е отстранен от длъжност, съобщиха от турското министерство на вътрешните работи с пост в социалната мрежа "Екс". Опозиционната партия вече има 15 свои кметове в следствения арест, включително популярния кмет на Истанбул и бивш кандидат-президент Екрем..
14 пожара са възникнали в област Кърджали в първата седмица на юли. Това е половината от инцидентите с огън, регистрирани през предходния месец. При 3 от тях има нанесени щети. Според директора на противопожарната дирекция комисар Сергей Заимов няма промяна в културата на хората да не предизвикват пожари. "В резултат на нашите действия са..
Паричната единица, дори и евро, няма отношение към инфлацията. Това, което има отношение, е нагнетяването на страх от поскъпване и тази антиевро кампания води до покачване на цените. Инфлацията има психологически момент – както виждам пазара на имоти и на домати. Изливайки пари на пазара вдигат се цените, но няма пряка връзка каква валута..
С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" Европейският парламент одобри доклада за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. Теменужка Петкова: Нищо не може да спре България по пътя ѝ към еврозоната Ева Майдел: "Европа на суверенните нации" ще гласува против България в еврозоната Преди вота евродепутатката от..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..