„Има сериозен недостиг на лекарства в страната. Причините са три. Едната е много старата система за ценообразуване у нас, което прави България неинтересен пазар за големите фирми и те се изтеглят. Затова през последните 5 години са дерегистрирани над 1600 лекарствени продукта. Заявлението реекспорт все още е законно и затова липсват скъпите животоспасяващи лекарства. Новото явление е във връзка с верификацията – не всички производители имат готовност да произведат нови опаковки с новите кодиращи маркировки. И към момента има липса на цели серии лекарства“. Това каза пред БНР председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев по повод информация, че само за година от пазара ни са изчезнали 160 медикамента, сред които и животоспасяващи, а 450 лекарства са търсени на онлайн платформата за сигнализиране на недостиг.
„Ние нямаме министерство, което да обслужва сектора на лекарствоснабдяването. Целият сегмент е захвърлен. Всички изменения в законодателството са, за да се обслужат интересите на големите фирми – производители на лекарства, които са много склонни да заделят едни пари през фондации за избори. Няма грижа в аптеките да има лекарства, няма грижа да има фармацевти“, допълни Вълев в предаването „Преди всички“.
„Проблемът е толкова системен и дълбок, че спешни мерки не могат да се вземат. Спешно трябва да се вземат глобалните държавнически мерки. Ние нямаме национална лекарствена политика. Нямаме система, която да предвиди какво се случва в кризисен момент като този./.../ Лекарства продължават да изчезват. Гражданите трябва да протестират активно. Трябва да се смени глобално начинът на мислене. Трябва да се постави лекарствоснабдителната система в центъра. Да е ясно, че изпълнява държавни функции, а не търговски. Трябва да се забранят всякакви практики, които водят до изчезване на лекарства“.
Интервюто с Антон Вълев можете да чуете в звуковия файл.
През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..
"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..
В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..
Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище. Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата, за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии" от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..
В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация". Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..
Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..
Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.