Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сирия предоставя търговското пристанище на руска компания

Сирийският парламент одобри законопроект, с който предоставя управлението на търговското пристанище на град Тартус на руската компания "Стройтрансгаз" за период от 49 години, предаде Франс прес, като се позова на сирийската информационна агенция САНА.
Дамаск обяви за това споразумение със "Стройтрансгаз" през април. Москва, която оказва военна подкрепа на сирийския режим, играе в Сирия важна икономическа роля, която ще се разраства още повече с възстановяването на опустошената от започналата през 2011 г. война.
Сирийският парламент "одобри днес законопроект, с който се ратифицира споразумението" с руската компания "Стройтрансгаз", съобщи САНА.
Законопроектът ще бъде изпратен за одобрение на президента Башар ал Асад. Текстът предвижда колективен орган за управление на пристанището, в който ще членуват трима сирийски и трима руски представители.
"Стройтрансгаз", която е една от най-големите строителни компании в Русия и на 80 процента е собственост на близък до Кремъл олигарх, е в санкционните списъци на Запада след анексията на Крим от Москва през март 2014 г., отбелязва Франс прес.
Постигнатото за пристанището на Тартус споразумение ще позволи "развитието на услугите на пристанището и ще го направи конкурентноспособно на другите пристанища" в региона, заявиха сирийски депутати, цитирани от САНА.
Договорът предлага на Сирия "серия от предимства", сред които и част от печалбата на пристанището, която може да достигне до 35 процента, заяви сирийският министър на транспорта Али Хамуд. Друг позитивен момент ще бъдат 50-те милиона долара инвестиции за развиването на пристанището и за построяването на ново съседно пристанище, твърди министърът.
В миналото Хамуд уверяваше, че "Стройтрансгаз" ще инвестира до 500 милиона долара за уголемяване на пристанището, припомня Франс прес. Русия създаде в Тартус своя военноморска база, недалеч от търговското пристанище. 
Войната не попречи на руските компании да инвестират през последните години в петролния, газовия и минния сектор на Сирия. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стив Уиткоф

Пратеникът на САЩ Стив Уиткоф ще посети Москва тази седмица за разговори за Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че американски преговарящи се отправят към Русия за разговори за възможно прекратяване на огъня с Украйна, след като Киев се съгласи на 30-дневно примирие.  САЩ се надяват на положителен отговор от Русия на предложението за примирие "Надявам се, че ще има прекратяване на огъня", каза Тръмп пред репортери в..

публикувано на 12.03.25 в 20:39

Протест на "Величие" пред сградата на Народното събрание

Симпатизанти на партия "Величие" се събраха на протест пред сградата на Народното събрание. Движението по булевард "Дондуков" е ограничено. Сред тях е и лидерът на партията Ивелин Михайлов. В..

публикувано на 12.03.25 в 20:14
Кирил Петков

Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София

Депутати от "Продължаваме промяната" се включиха в протеста пред Съдебната палата тази вечер. Недоволството е заради напрежението между Конституционния съд и прокуратурата около делото за законността на парламентарните избори. Протест на "Правосъдие за всеки" пред Съдебната палата в София Съпредседателят на ПП Кирил Петков коментира: "Ако нещо..

публикувано на 12.03.25 в 20:02
събрание. На снимката (от ляво надясно): зам.-началникът на отбраната ген.-лейт. Красимир Кънев, министърът на отбраната Атанас Запрянов и Антон Ластарджиев - постоянен секретар на отбраната на заседанието на парламентарната комисия  -12 март 2025 г.

Комисията по отбрана в НС одобри купуването на ракети "Джавелин" за 153 млн. лв.

Парламентарната комисия по отбрана подкрепи предложението за купуването на управляеми противотанкови ракети "Джавелин" (Javelin). Договорът е на стойност 153 милиона лева,  по схема за разсрочено плащане. Комисията по отбрана изслушва военния министър за ракетите "Javelin" Тази година страната ни ще трябва да плати  55,8 млн. лв...

публикувано на 12.03.25 в 19:59

Протест пред Народното събрание с искане за касиране на изборите

Участници в гражданската инициатива "Будители" протестираха днес по обед пред парламента. Те се обявиха за разпускане на 51-вото Народно събрание и оставка на правителството. Хората се опитаха да внесат исканията си в сградата на Народното събрание, но не бяха допуснати вътре.  Тихомир Василев от гражданска инициатива "Будители": "Нашите искания са..

публикувано на 12.03.25 в 19:47
Министърът на отбраната Атанас Запрянов (вляво) и Антон Ластарджиев - постоянен секретар на отбраната на днешното заседание на Комисията по отбрана в НС.

Ще бъде ли утвърден с президентски указ ген. Николай Русев за началник на ВВС?

Генерал Николай Русев е предложен за началник на ВВС. Това е решило правителството на днешното си заседание.  "Николай Русев е най-подготвеният авиационен специалист", каза министърът на отбраната Атанас Запрянов. Генерал Николай Русев е предложен за началник на ВВС Бригаден генерал Русев е начело на Трета авиобаза в Граф Игнатиево от септември..

публикувано на 12.03.25 в 19:30

Жители на столичния квартал "Княжево" на протест за безопасност на пътя

Жители на столичния квартал "Княжево" излязоха на протест и поискаха засилване на пътната безопасност в района на един от най-натоварените булеварди в София - "Цар Борис Трети". Протестиращите блокираха локалното платно на бул. "Цар Борис III" и Околовръстния път. Хората протестират срещу постоянните инциденти в района. При последния инцидент две..

публикувано на 12.03.25 в 19:24