Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Кюстендил въвежда пилотно практиката "замърсителят плаща"

| Репортаж
Снимка: Кирил Фалин

Община Кюстендил въвежда експериментално нова методика за формирането на таксата за битови отпадъци.

Представители на бизнеса и юридически лица, председатели на сдружения на собствениците, управители на етажна собственост и граждани се включиха в дискусия по темата.

Засега категорични становища не се оформят. Надделява обаче позицията на кмета инж. Огнян Атанасов такса смет да се плаща индивидуално - колкото отпадък изхвърляш, толкова ще платиш, или на принципа "замърсителят плаща".

На две-три места в града вече са монтирани пилотни платформи. Раздават се чипове и карти четци на няколко десетки от битовите абонати в съответния квартал, които ще се включат в експеримента безплатно и доброволно.

Най-добрият вариант е да се върви към индивидуално определено количество отпадък, смята Огнян Атанасов.

"Това ни е амбицията за многофамилните жилищни сгради. Лошото е, че няма практика в България. Всичко е проба – грешка."

На съществуващите съдове за смет тип "Бобър" с вместимост 1,1 куб. метра, за да не се купуват нови и да излезе скъпо, се монтира надстройка с чипове, които ще отчитат количеството пускан отпадък. В края на годината софтуерът ще калкулира сумата, която домакинството или фирмата трябва да заплати според обема на отделения битов отпадък.

В България има инсталирани нови контейнери по системата "замърсителят плаща". Никъде у нас обаче не се прилага кюстендилската практика – върху съществуващ контейнер да се монтира подобно отчитане, изтъква инж. Атанасов.

Не всички кюстендилци подкрепят експеримента и новата методика.

Плащането трябва да е на човек, не на квадратура и на жилище, категоричен е бивш минен инженер и бивш общински съветник, който живее в апартамент в панелен блок в квартал "Герена".

"Квадратурата на жилището не прави боклук. В България не може да стане това. Няма да заработи това с чиповете."

"С тези карти четци може да стане за градската част и някои заведения. По селата не знам как ще стане", коментира Пламен Илиев, кмет на близкото село Соволяно, в което има над 1000 жители.

"На месец изкарваме горе-долу по 8 камиона боклуци."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дмитрий Песков

Москва: Новият пакет санкции е незаконен, ще има отрицателен ефект и върху ЕС

Москва е недоволна, а Киев приветства 18-ия пакет европейски санкции срещу Русия. Страните-членки на общността се споразумяха за ограниченията, след като Словакия свали ветото си. Новите европейски ограничения включват таван за внос на рафинирани петролни продукти, произведени от руски суров петрол в трети страни с изключение на Норвегия,..

публикувано на 18.07.25 в 14:50

Парламентът прие на първо четене промени в НПК

С пълно единодушие от 176 гласа "за" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет проект на промени в Наказателно-процесуалния кодекс .  Измененията предвиждат разпитът на вещи лица да може да се извършва и чрез видеоконферентна или телефонна връзка , когато експертите са възпрепятствани да се явят пред съда по уважителни..

публикувано на 18.07.25 в 14:31
Проф. Тодор Галунов:

Проф. Тодор Галунов: Днес се губи чистотата в политиката

Днес се губи чистотата в политиката. Това заяви  пред БНР проф. Тодор Галунов, преподавател във ВТУ, в деня, когато почитаме 188 години от рождението на Апостола на свободата.  "Дейността на Левски е политическа . Тя има за цел националното освобождение. И веднага опираме до проблема за принципността в политиката. До каква степен идеите в..

публикувано на 18.07.25 в 14:30

Поклонение в двора на Къкринското ханче за годишнината от рождението на Апостола

С поклонение в двора на Къкринското ханче политици, общественици и граждани почетоха паметта на Васил Левски по повод 188-ата годишнина от рождението му.  Пред паметника на Апостола бяха поднесени венци и цветя в знак на признателност. В словото си кметът на Ловеч Страцимир Петков припомни: "Горди сме от това, че сме потомци на такава..

публикувано на 18.07.25 в 14:01

КНСБ смята ареста на Тодор Капитанов за полицейски произвол

Арестът на вицепрезидента на КНСБ Тодор Капитанов от 14 юли на магистралата при Пловдив, в рамките на законен протест на горските служители, е полицейски произвол и репресия , които нарушават 11 национални и международни правни акта. Това заявиха от КНСБ.  Напрежение и арест на синдикалист на протеста на горските на АМ "Тракия" Пускат..

публикувано на 18.07.25 в 13:58

С официална церемония обявиха новото име на летище "Васил Левски" - София

188-ата годишнина от рождението на Васил Левски и официалното обявяване на новото име на столичното летище - Летище "Васил Левски" - София, бе отбелязано с тържествена церемония на Терминал 2.  С влизането в Шенген и в еврозоната България застава наравно с най-напредналите европейски народи, каза вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан..

публикувано на 18.07.25 в 13:53
В центъра на Алфатар беше открит паметник на Васил Левски

В центъра на Алфатар беше открит паметник на Васил Левски

В центъра на Алфатар тържествено   беше открит паметник на Васил Левски.  Така още едно българско селище намери начин да изрази почитта си към делото и духа на Апостола на свободата. Бюстът е с височина  от 245 сантиметра. Той е изработен от скулптора Илия Бояров и е дарение на Община Алфатар от проф. Иван Гаврилов -  един от големите..

публикувано на 18.07.25 в 13:25