Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Късо кино на необичайни места

В последните няколко години забелязваме приятната тендеция филмови прожекции да напускат пределите на киносалоните и да стават достъпни навсякъде и по всяко време. С това предизвикателство са се захванали и хората от екипа на "Кинематограф" - една от най-големите онлайн платформи за късометражно кино у нас.

Сайтът се появява на бял свят през 2012г. и предоставя възможност за напълно безплатно гледане на късометражни филми от цял свят. В последните години организират и тематични минифестивали с прожекции на специално селектирани къси филми, като за миналата година могат да се похвалят с организацията на над 100 събития.
През това лято им предстоят няколко много интересни киноприключения на нетрадиционни места като хижа Амбарица, фестивали на открито във Долна Малина, Видин, Троян, Трявна и Варна, както и участие на два от най-популярните фестивали в последните години - "Беглика fest"  и "Wake Up Fest" в Родопите.

Платформата разполага с повече от 1000 филма от близо 60 държави, като немалка част от тях са български продукции. Впоследно време се оказва, че именно към българските късометражни заглавия има засилен зрителски интерес.

"Хората все повече търсят късото кино. То става медиум, чрез който много хора споделят преживяни неща, за които трудно говорят... Късото кино успява да изведе дълбоки щрихи, които не се продават. Място в него намира и поезията на живота. Това не е изкуство за големия капитал" споделя Юлиян Спасов, основател на платформата. Той сподели още, че и предизвикателствата не са малко. "Не сме много, но всички замесени в този проект сме доброволци. Няма разделение. Е, да, има обособени роли, но в същото време сме изключително гъвкави. Един от основните аспекти на нашата организация е комуникацията. Всеки месец комуникираме с авторите - за делегиране на авторски права, регламентираме превеждането на филмите. Търсим обратна връзка за да бъдем винаги в час - какво търси сектора, какви са проблемите и какво можем да направим за да достигнем реално развитие... Ние сме изцяло самофинансиран проект. До този момент не сме получавали грантове или някакво програмно финансиране".

Какво още сподели Юлиян за успехите, предизвикателствата и бъдещето на проекта "Кинематограф", може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11

В Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците

В навечерието на един от най-обичаните пролетни празници – Цветница, в Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците в галерия Арт Център. Над 100 творби на 54 автора привличат интереса на плевенчани и гостите на града. "Пролетният салон на плевенските художници е една традиционна изложба. В нея са поканени да участват обикновено всички..

публикувано на 28.04.24 в 07:34

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35