Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Расмус Нилсен: Често констатираме, че обществените медии са най-сигурен източник на новини

Снимка: архив

Най-много българи вярват на новините на Българското национално радио, тази констатация се съдържа в годишния Доклад за дигиталните новини  на Института за изследване на журналистиката „Ройтерс“ към Оксфордския университет.

Мащабният изследователски проект е осъществен чрез онлайн анкета сред 75 хил. потребители на новини в 38 държави.

Д-р Расмус Нилсен е директор на изследователския институт и е сред участниците в провеждащия се у нас Шести световен конгрес на информационните агенции, който е под мотото „Бъдещето на новините“.

Един  от основните изводи на института за изследване на журналистиката „Ройтерс“ е, че все повече хора се притесняват от дезинформацията и се обръщат към по-достоверни източници на информация. А това може би е обяснението, че именно новините БНР се ползват с най-голямо доверие сред участниците в анкетата.

Д-р Нилсен обясни пред БНР дали тази тенденция се наблюдава при обществените медии и в други страни:

„Често констатираме, че обществените медии са най-сигурен източник на новини, към който хората имат доверие. Това е така, защото те са много по-малко политизирани, предлагат много различни мнения. Освен това те имат и своята дълга история с много широка аудитория, а  хората са склонни да вярват на медии, които добре познават“.

В интервю за предаването „Хоризонт за вас“ д-р Нилсен коментира и това, че често професионално журналистите отразяват събитията, на които присъстват, но в ролята на репортери, докато в социалните мрежи с това се заемат и много хора, които просто присъстват или участват в дадена проява:

„Мисля, че когато става дума за новини, които касаят политиката и публичните прояви, професионалните журналисти и в бъдеще ще бъдат основния източник на информация. Но също така е ясно, че за много други събития, които досега бяха отразявани от журналисти, сега хората могат да намерят и много други източници, дори чрез приятели или социални кръгове. Дори ако продължим да наблюдаваме тенденцията да намаляват новините, създавани от журналисти, тяхното участие в медийния поток ще си остане все така важно“.

Какво ще бъде според него влиянието на социалните медии и тяхното влияние в бъдеще в сравнение с традиционните източници на информация.

„Мисля, че социалните медии се радват на значителна популярност, чрез тях получаваме значителен  процент от информацията и хората все по трудно ще се ориентират в избора си на какво да вярват и на какво не. В същото време социалните медии дават на хората невероятен достъп и  избор на източници от цял свят, така, че разнообразието е добро нещо, но изборът трябва да се прави осъзнато“.

Цялото интервюто с д-р Расмус Нилсен може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55