Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвано Пранди: Не видях подобрение в играта ни

Снимка: БТА

Селекционерът на мъжкия ни национален отбор по волейбол Силвано Пранди бе разочарован от загубата с 1:3 гейма от Италия във Варна в мач от турнира Лига на Нациите. Италианецът добави, че не е видял подобрение в играта на националите ни от мача с Япония.


"Да ви кажа честно, не видях особени подобрения спрямо представянето ни във вчерашния мач. Наистина имаше моменти, в които се получаваха нещата, но за мен поне от този мач вече окончателно стана ясно, че основният ни проблем е с изпълнението на началния удар. Това е нещо, върху което трябва да се поработи. Признавам - имаме проблем с това и аз ще потърся начин да се справим с това нещо, защото то ни тежи и ни пречи да се представяме на по-високо ниво", каза Пранди.

"Второто, което трябва да направя със сигурност, е да започна да стабилизирам основния състав, основната шестица. Смятам, че това също ще започне да ни дава постепенно спокойствие. Това обаче може да стане след като се завърнат в състава Виктор Йосифов и Теодор Салпаров, първият заради своите качества, които има като център, а вторият със своето посрещане и спокойствие, което може да донесе. Към настоящия момент ние не подготвяме един отбор, основната ни цел до този момент беше да работим с група от играчи, някои от тях трябваше да се възстановят, други - да си починат, трябваше постепенно да ги включваме към основния състав, така че за мен не е притеснително и не бих казал, че се намираме в някакъв специфичен момент, в който трябва да се намираме в определена форма. Това е истината, просто като започнахме работа имахме по-голяма група от хора, с които работихме до този момент.

За мен не е важно в момента да бъдем във форма, а да се получи това, което е по-важно - Олимпийската квалификация. По скоро обстоятелствата налагат избора да се пътува за Бразилия с двама посрещачи. Искам да дам малко почивка на Тодор Скримов, който има определени физически проблеми и беше във всички мачове до този момент. Николай Пенчев пък има чисто личен мотив - знаете, че очаква все момент да стане баща. така че това е обстоятелство, с което трябва да се съобразя и не виждам някакъв особен проблем в него. Днес като цяло съм по-спокоен от вчерашния мач, ако ме питате дали времето ще стигне да се подготвим за Олимпийската квалификация, аз смятам, че имаме достатъчно време. Дали ще успеем да я спечелим и да се класираме за Олимпийските игри, зависи от това ние какви способности ще имаме спрямо тези на съперника, но към настоящия момент аз съм спокоен, че имаме време да направим нашия отбор да играе така, както трябва", каза още треньорът на България.

Лидерът на отбора Цветан Соколов призна, че той и неговите съотборници са направили прекалено много грешки. "Те бяха прекалено много, за да играем на нивото на Италия. Играхме с много брак в атака, на сервиз, когато трябваше да продължим една серия, ние я спирахме сами и с това си утежнихме играта. Италия игра добре и на посрещане игра просто наистина страхотно. Аз не съм ги виждал тези хора да посрещат така никога, а играя доста време в Италия, така че поздравления за тях. Ние днес не можахме да се съберем. Аз много бърках в контраатака и мисля, че трябва да работим над тези елементи. За завършване на спечелени разигравания са нужни тренировки, нужно е постоянство.

Турнирът във Варна бих оценил негативно от наша страна. Трябваше да го изиграем по съвсем различен начин. За мен вчерашният мач трябваше да го спечелим, но не го спечелихме, но дайте да гледаме положителните неща, имаше положителни моменти, в които се виждаше един отбор, който играе наистина добре и има много да израства. Има моменти, в които показваме волейбол на много високо ниво, има моменти, в които просто показваме, че не сме почнали да го играем. В последните шест мача е важно да разберем системата на игра, която треньорът налага, защото според мен шансове за класиране в шестицата са никакви, така че за нас е важно да играем, да излезем и да разберем неговата система, защото тя е много по-различна от това, което сме играли до момента", заяви Соколов.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Локомотив и Черно море завършиха 1:1

Локомотив (София) и Черно море си вкараха по един гол

Отборите на Локомотив (София) и третият от миналия сезон Черно море завършиха 1:1 в столицата в първия кръг за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Гостите от Варна поведоха в 19-ата минута с попадение на Асен Чандъров, а „железничарите“ изравниха в 32-ата минута чрез Анте Аралица. Анте Аралица опита да затрудни вратарят на Черно..

публикувано на 18.07.25 в 23:21
Виктория Томова

Виктория Томова отпадна на четвъртфиналите в Хамбург

Първата ракета на България при жените Виктория Томова отпадна на четвъртфиналите на сингъл на турнира по тенис на клей в Хамбург (Германия) от сериите УТА 250 с награден фонд 275 094 евро. Томова загуби от петата в схемата и полуфиналистка от "Ролан Гарос" Лоис Буасон (Франция) с 3:6, 3:6. Двубоят продължи 68 минути. Българката започна..

публикувано на 18.07.25 в 23:10
България победи с 3:0 Китай

Волейболистите категорични срещу Китай – 3:0

Отборът на България победи с 3:0 (25:23, 25:16, 25:) домакина на финалите Китай в двубой от Лигата на нациите по волейбол за мъже. В полския град Гданск "трикольорите" не срещнаха сериозни трудности с азиатците и се поздравиха с крайния успех след близо час и половина, демонстрирайки силна игра в защита. Селекционерът на българския отбор..

публикувано на 18.07.25 в 23:07
Стилияна Николова

Стилияна Николова е на два финала в Милано

Стилияна Николова се класира за финалите на обръч и на топка, а Ева Брезалиева остана извън най-добрите осем на тези два уреда на последната за сезона Световната купа по художествена гимнастика в италианския град Милано. Николова стартира с неточности в композицията с обръч, но на топка показа стабилна игра и с общ актив от 57.450 (28.300 на..

публикувано на 18.07.25 в 21:19
Божидар Саръбоюков

Божидар Саръбоюков спечели сребро на eвропейското

Божидар Саръбоюков спечели сребро в скока на дължина на eвропейското първенство по лека атлетика до 23 години в Берген (Норвегия). Българинът записа най-добро лично постижение за сезона и второ най-добро в кариерата си, скачайки 8.21 метра при третия си опит. Той беше начело във временното класиране до петите опити, когато Ерван Конате..

публикувано на 18.07.25 в 21:16
Никола Караманолов

Никола Караманолов е седми в Европа на 100 м

Никола Караманолов зае седмо място във финала на 100 метра на европейското първенство по лека атлетика до 23 години в Берген (Норвегия). Българинът постигна 10.47 секунди. Шампионската титла спечели Джеф Ериус (Франция) с резултат 10.28 секунди. Призовата тройка допълниха Нсикак Екпо от Нидерландия с 10.30 секунди и испанецът Абел Жордан,..

публикувано на 18.07.25 в 20:17
Преизбраха ръководството на федерацията по карате

Преизбраха ръководството на федерацията по карате

Досегашните президент и вицепрезидент на Българската национална федерация карате - Николай Цанев и Димитър Спасов бяха преизбрани по време на Общото събрание на централата, което се проведе в сградата на Министерството на младежта и спорта. Двамата получиха 62 гласа "за", 0 "против' и 0 "въздържал се" по време на гласуването сред 63-а..

публикувано на 18.07.25 в 19:55