Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БСП - необходимо преодоляване на вътрешните раздори

Снимка: БГНЕС

Когато Бойко Борисов говори, че „не можем да си подадем и оставка като хората“, най-вероятно е ядосан, че се проваля сценарият му, който очакваше да се случи - с вакханалия, която да настъпи при една приета оставка в БСП. Това каза за БНР депутатът от БСП и член на Националния съвет на партията Таско Ерменков и обясни, че според него Борисов прави планове за създаване на пълзяща диктатура в България и опит „за заличаване на 30 години в борба за многопартийна система“:

„Неговата политика, която в момента води по отношение на партийните субсидии, иска да доведе до това само ГЕРБ да бъдат единствената партия, а всички други да му пречат. Именно поради тази причина той така се е вторачил в БСП и толкова много ние му пречим, че даже вече не може да крие и озлоблението си, когато нещата не се случват по неговия сценарий“.

Ерменков нарече подадената и оттеглена оставка на партийния лидер Корнелия Нинова „високоморален политически акт“.

„Когато ти си отговорен и смяташ, че отговорността, която носиш, е над твоето его, ти се съобразяваш с отговорността, независимо от това, че знаеш, че ще последват карикатури, охулвания и други такива. Това е последователната политика на един политически отговорен деятел, който поставя интересите на партията и на държавата над собственото си его“.

В предаването „12+3“ социалистът допълни, че лидерът на една партия поема политическа отговорност след неуспешни избори с „изразяване на готовност за оставка“, което се е случило в Националния съвет на БСП:

„За съжаление обаче, този високоморален акт беше интерпретиран от някои от хората, които са в БСП на други позиции, далеч от партийните, като един от шансовете лидерът да бъде свален, да бъде сменен и да се получи едно безвластие в момент, в който на България ѝ предстоят много тежки избори“.

„Аз съм един от тези, които казаха на Корнелия Нинова в очите „Тази оставка е грешка и ще доведе до хаос, а няма да доведе до политическо поемане на отговорността“. Лидерът се съобразява и там, където е избран, там дава окончателното решение - дали ще продължи да си носи отговорността като лидер на партията, или ще се предаде и ще каже „Аз вече един път нещо казах, не ме интересува какво ще бъде след това“. Много е трудно, познавайки характера на госпожа Нинова, да е направила тази крачка назад в името на партията и в името на това, че България се нуждае от боеспособна и дееспособна БСП“.

Според Таско Ерменков на партията е необходимо преодоляване на вътрешните раздори и засилване на идеологическата работа.

Проф. Ваня Добрева, член на Националния съвет на БСП и делегат на Конгреса, също допълни, че не приема за актуално в една политическа формация да има деление:

„Не мога да приема едно формирало се изявление, че партията се състои от две половини – едната е носител на новото, прогреса, революцията, честността, невинността, а другата е ретроградността, консервативно-мрачното, порочното“.

Проф. Добрева подчерта, че един от големите проблеми, които не са били дискутирани на Конгреса, а „този проблем е резултат от управлението на партията през последните три години, е липсата на яснота накъде вървим в коалиционен план“:

„Надявам се, че в предстоящите месеци ще се търсят местни коалиции, съвместни усилия за решаване на проблемите на гражданите и че ръководството на партията ще извърви необходимия път към диалога“.

Проф. Ваня Добрева изрази съжаление, че Конгресът на БСП е преминал под знака на оттеглянето на оставката на Корнелия Нинова и че не са могли докрай да оценят „един много сериозен доклад, изнесен от Валери Жаблянов, който показва пропуските по време на кампанията ни за евроизборите и поуките и предизвикателствата пред нас за местните избори“.

Интервюто с проф. Ваня Добрева и с Таско Ерменков можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европрокуратурата ще работи в бившата централа на ДПС

Висшият съдебен съвет даде сградата на бившата централа на "Движението за права и свободи" на столичния булевард "Александър Стамболийски" 45 за безвъзмездно ползване от европрокуратурата.  Членът на ВСС Стефан Гроздев посочи, че сега сградата е в много добро състояние, но ще са необходими допълнителни строително- ремонтни дейности...

публикувано на 28.07.25 в 17:09

Пожарът в Пирин отново е върхов, гасят го с три хеликоптера

Пожарът в Пирин отново е станал върхов заради вятъра. Три военни хеликоптера участват в гасенето. Два от тях са на българските ВВС и един от Унгария, осигурен по механизма за гражданска защита на ЕС. Очаква се пристигането и на самолетите от Швеция, които най-вероятно също ще бъдат насочени към този пожар. Той остава най-мащабният в страната,..

публикувано на 28.07.25 в 17:05
Дмитрий Медведев

Медведев нарече "антируска" сделката между ЕС и САЩ заради последиците за руския петрол и газ

Бившият руски президент Дмитрий Медведев заяви в понеделник, че рамковото търговско споразумение, сключено между Европейския съюз и Съединените щати, е "антируско", оприличавайки го на фактическа забрана за закупуване на руски петрол и газ, предаде Ройтерс. САЩ сключиха търговска сделка с ЕС, налагайки 15% мита върху вноса на повечето..

публикувано на 28.07.25 в 17:00
Отбор по биология

Български ученици с 12 отличия от престижни международни олимпиади по природни науки и лингвистика

Нов повод за национална гордост ни донесоха българските ученици по природни науки и лингвистика, които тази сутрин се завърнаха с 12 отличия от най-престижните международни олимпиади в Тайван и Филипините. На 22-рата Международна олимпиада по лингвистика, проведена в Тайпе, Ванеса Калинкова, ученичка от Профилираната природо-математическа..

публикувано на 28.07.25 в 16:50
Доналд Тръмп

Тръмп с нов срок от 10-12 дни за Русия да постигне напредък по прекратяване на войната в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи натиска върху Русия да прекрати войната си в Украйна, заявявайки в понеделник, че определя нов срок от 10 до 12 дни, в който Москва да постигне напредък по този въпрос, предаде Ройтерс. "Ще определя нов краен срок от десет-дванайсет дни, считано от днес. Няма причина да чакаме. Ако се знае какъв ще..

публикувано на 28.07.25 в 16:44
Катерина Райхе, германски министър на икономиката

Германия обмисля повишаване на пенсионната възраст до 70 години

Германия обмисля повишаване на пенсионната възраст до 70 години. Идеята на министерството на икономиката предизвика бурни реакции. Министърката на икономиката на Германия Катерина Райхе предизвика остри реакции с призива си германците да работят повече и по-дълго. Според нея демографските промени и увеличената продължителност на живота..

публикувано на 28.07.25 в 16:33

Започна ремонтът на Детското отделение на МБАЛ-Шумен

Започна ремонтът на четвъртия етаж в шуменската многопрофилна болница, където ще се пребазира Детското отделение. Това съобщават от МБАЛ - Шумен. Предвижда се цялостно да бъдат реновирани и обновени болничните стаи и санитарните помещения, както и да бъдат подменени ел.инсталацията, водопроводни и канализационни елементи. "Целият екип на..

публикувано на 28.07.25 в 16:15