Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо 200 000 души в България страдат от деменция

Снимка: Ани Петрова

След като министърът на здравеопазването Кирил Ананиев актуализира работната група по изработване на Национална стратегия за хората с деменция, акад. Лъчезар Трайков от клиниката по Нервни болести на Университетска болница „Александровска“ в София обясни за БНР, че се надява тя да бъде изготвена до края на годината.

Под шапката „деменция“ влизат много заболявания, но в половината случаи става дума за болест на Алцхаймер, допълни той в предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“:

„Втората по честота причина е мозъчно-съдова болест, след което идват болести като паркинсоновата. За тези заболявания започва да се мисли след 60-годишна възраст. До тези години са сравнително редки – не повече от 0,5% до 1% от хората в България. Между 60 и 85 години този процент става 30%“.

Трудно е да се говори за дефинитивно лечение на деменцията, но при ранна диагностика „възможностите за въздействие са изключително по-големи и тогава развитието е благоприятно“, допълни акад. Лъчезар Трайков:

„Тежката фаза на болестта, в която човек става изключително зависим от околните, тъй като не може сам да организира даже сипването на вода от чешмата, можем да я отсрочим със 7-8 години. Като имаме предвид, че става дума за хора на възраст 65 - 70+, влизаме в тавана на преживяемостта в България. В България средната продължителност е 74-75 години“.

Ранната диагностика изисква много работа преди това, допълни акад. Трайков и препоръча преглед при невролог и невропсихолог. Необходим е и преглед със скенер или магнитен резонанс. Добър резултат дават и изследванията с лумбална пункция. При комбинация на тези методи „можем с 96% сигурност да кажем кой ще развие в следващите 6-7 години алцхаймерова болест“.

Първите симптоми, които да ни насочат, че може да се развива деменция, са забравянето на скорошни събития и склонност на хората да се затварят повече вкъщи, загуба на интерес към любими занимания заради неразбиране на ставащото. Рискови професии за отключване на деменцията няма. Високият образователен ценз обаче предпазва мозъка.

От три-четири години насам болестта официално се дели на два стадия, но от деменция страдат общо 150-200 000 души в България, допълни Трайков.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Операция "Адмирал" срещу най-голямата ДДС измама в историята на ЕС

Над 350 обиска са извършени в 16 страни членкина ЕС, включително България, съобщи Европейската прокуратура, по чието нареждане са предприети действията. Причина е предполагаема измама с ДДС за 297 милиона евро. Самото разследване, известно като "Адмирал", е започнало още от ноември 2022 г. Това е най-голямото в историята на ЕС разследване за..

публикувано на 28.11.24 в 11:34

Жена роди в линейка на път за болница, бебето почина

29-годишна жена от Сандански е родила в линейка на Спешна помощ ,на път за болницата в Петрич. Бебето е починало, въпреки че  в линейката е имало лекарски екип. Назначена е спешна проверка по случая. Часове преди да роди младата жена се почувствала зле и потърсила помощ в Спешния център в Сандански, разказват нейни близки. По думите..

публикувано на 28.11.24 в 11:21

Училищен дневник е хакнат заради запаметена учителска парола

Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими знания за XXI век. Също така да се разгледат политиките за ползване на публични компютри в училища и в системата на образование, дори и тези в кабинетите по информатика. Това препоръча Любомир..

публикувано на 28.11.24 в 11:21

Приспособяват подземни тунели за бомбоубежища в Атина

Гръцките медии съобщават за спешно изграждане на убежища в Атина срещу евентуален ядрен удар от Русия. По примера на други европейски страни и в Атина се изграждат подземни убежища поради изостряне на напрежението между Русия и Украйна, информират медиите. Използват се вече съществуващи подземни тунели, които се приспособяват за убежища...

публикувано на 28.11.24 в 11:08

Заради поскъпването на "Гражданска"-та на такситата: КЗК на проверка в Асоциацията на застрахователите

От Комисията за защита на конкуренцията съобщиха,че проверяват офиса на Асоциацията на българските застрахователите. Инспекторите ще изземат документация и ще проучат  дали застрахователни компании, предлагащи застраховки "Гражданска отговорност", координирано са определяли цени за клиенти, осъществяващи таксиметров превоз в страната, което..

публикувано на 28.11.24 в 11:06

Изгубени в достъпа до информация

Как държавните институции използват инструментите на бюрокрацията, за да държат на дистанция журналисти и граждани? Наскоро беше публикувано поредното изследване на Асоциацията на европейските журналисти за свободата на словото в България, според което отказът на институциите да предоставят информация на журналисти е определен като "..

публикувано на 28.11.24 в 11:01
Доставка на замразени пуйки в отдалечени райони на Аляска, ноември 2024 г.

В САЩ отбелязват Деня на благодарността

В САЩ днес отбелязват Деня на благодарността, който по същността си това е религиозен празник, изразяващ благодарността на хората към Бог за реколтата с която ги е дарил, но с времето се е превърнал и в един от най-обичаните светски празници. Освен с религията, денят се свързва и с първите английски заселници, наричани пилигримите, които след..

публикувано на 28.11.24 в 10:54