Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ердоган смята, че експрезидентът на Египет Морси е бил убит

| обновено на 19.06.19 в 17:23
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че смъртта на бившия египетски президент Мохамед Морси не е бил естествена, а той е бил убит. Той беше категоричен, че Турция ще постави въпроса пред различни международни форуми.

В реч на митинг пред свои привърженици в Истанбул Реджеп Ердоган заяви, че Турция ще повдигне въпроса на предстоящата другия месец в Япония среща на двадесетте най-големи икономики в света Г-20.

„Разбира се, Турция ще направи всичко, каквото е необходимо за съдене на Египет в международните съдилища. По същия начин ще призовем Организацията за ислямско сътрудничество да направи изпълни необходимата си роля. Няма „това било, онова било“! Пред нас е срещата на Г-20. Това ще бъде една от темите, които ще поставим в дневния ред в Осака“, каза Ердоган.

На друг митинг вчера в Истанбул турският президент осъди западните държави и хората по света, че са наблюдавали безучастно как бившият египетски президент е бил свален от власт и подложен на мъчения в затвора.

Погребални молитва в памет на египетския политик в Турция имаше късно във вторник в джамии в Истанбул, на една от които присъства Ердоган, както и в Измир, Коня и столицата Анкара, където молитвата беше водена от ръководителя на религиозната дирекция Али Ербаш. На нея присъстваха редица високопоставени политици и чиновници, сред които председателят на Меджлиса и президентският говорител Ибрахим Калън.

Турция е близък съюзник на движението „Мюсюлмански братя“ в Близкия изток, към египетския клон на което принадлежеше Морси. Анкара остро осъди преврата, с който той беше свален от страна на военните в Египет през юли 2013 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Роберт Фицо

Словашкият премиер ще търси постигане на компромис със САЩ за руския петрол

Премиерът на Словакия Роберт Фицо изрази увереност, че ще постигне компромис със САЩ, въпреки че според него страната му трябва да продължи вноса на петрол от Русия, предаде Ройтерс. В началото на тази седмица американският президент Доналд Тръмп повтори призива си към Европа да спре покупките на горива от Русия заради войната в Украйна...

публикувано на 25.09.25 в 21:49

Хиляди домакинства в Украйна останаха без ток след руски въздушни удари

Десетки хиляди домакинства в северна Украйна останаха без ток в резултат на поредните въздушни удари на Русия по енергийната система на страната, предаде Ройтерс. В късния следобед бе прекъснато електрозахранването на близо 30 хиляди потребители в областния център Чернигов и на повече от 40 хиляди в близкия град Нижин, съобщиха от местното..

публикувано на 25.09.25 в 21:41

Германската икономика остава в застой

Германската икономика остава в застой - това показва есенното становище на петте водещи икономически института в страната. След почти три години рецесия, германският БВП се очаква да нарасне едва с 0,2 процента през 2025 година. Обещанията на правителството за бърз ефект от новите инвестиционни дългове не се оправдават засега...

публикувано на 25.09.25 в 21:20

Росен Желязков отговори на критиките на Бойко Борисов за справянето с водната криза

От САЩ, където е на посещение, премиерът Росен Желязков отговори на критиките на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов по отношение на управлението на водната криза. Борисов за липсата на кворум в парламента: Колективна безотговорност Министър-председателят Росен Желязков заяви, че още преди започването на работа на Борда по водите е казал на..

публикувано на 25.09.25 в 20:58

Режим на водата се въвежда в 11 села от община Ловеч

В 11 села от община Ловеч, които се захранват с питейна вода от водоснабдителна група Черни Осъм от тази вечер се въвежда режим на водата. В селата Лешница, Абланица, Сливек, Баховица и Лисец водата ще се спира от 20.30 ч. до 8.30 ч., а в Българене, Хлевене, Казачево, Скобелево, Славяни и Слатина от 20.00 ч. до 8.00 ч.  Забранява се и..

публикувано на 25.09.25 в 20:55

МС одобри допълнителни разходи за помощта оказана на пострадали при пожара в Кочани

Правителството одобри днес допълнителни разходи за Министерството на здравеопазването в размер на 1 милион и 430 000 лева за помощта, която беше оказана на част от пострадалите при пожара в дискотека в Кочани, Република Северна Македония през март. Средствата са за транспортирането с линейки и хеликоптер до София и за лечение. Близо 60..

публикувано на 25.09.25 в 20:27
Снимката е илюстративна

Активисти от "Фронт за лева" се събраха пред строящия се в столицата хотел "Хаяши"

Активисти на неправителствената организация "Фронт за лева" се събраха тази вечер през строящия се в столицата хотел "Хаяши". Целта е архитект да направи независима оценка на стойността на сградата, в която дял притежава чрез фирмата си съпругата на премиерът Росен Желязков. Страхил Ангелов от "Фронт за лева" коментира: "Така отвънка, по..

публикувано на 25.09.25 в 20:18