Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за певицата Юлия Винер

Юлия Винер-Ченишева

На 17 юни отбелязахме 90-годишнината от рождението на една от примадоните на Софийската опера през периода 1950/1970 г. - Юлия Винер-Ченишева. Тя беше великолепна певица - спинтов сопран с красив тембър, изравнен във всички регистри, с голям обем. Знаеше как да пее, беше много музикална, темпераментна актриса и много представителна - красива на сцената.

Коронните й роли са Леонора от „Трубадур" и Аида от едноименната опера на Верди, но също така Дездемона, Елза, Лиза, Тоска, Елизабет, Ярославна, дори и Мюзета. Пееше красиво, нюансирано, въздействащо. Вяравам се, че много наши слушатели ще си я спомнят с носталгия и благодарност за прекрасните спектакли, с които ни дари.

Няколко думи за нейния жизнен път: Родена е на 17 юни 1929 г. в семейство на руски емигрант от еврейски произход. От 5 до 13-годишна възраст учи балет, след това свири на пиано при известния наш пианист и педагог Ото Либих, но голямото й влечение е пеенето. За да влезе в Музикалната академия се налага да променят рожденната й дата - тогава е на 16 години и това не й дава възможност да кандидатства за прием. Първата година учи при Елбена Ангелова Орукин, след това постъпва в класа на големия наш бас Димитър Кожухаров, който остава неин съветник през цялата й кариера.

След дебюта си през 1954 г. успешната й кариера продължава цели 30 години и не само в Софийската опера, но и в много страни на Европа, а от 1961 г. в продължение на 15 години е редовна солистка на престижната Берлинска държавна опера. Изявява се като  утвърдена вердиева певица. И един интересен факт - Юлия Винер пее оперните си партии на три езика - у нас на български, в Берлин на немски, а по време на гастролите си - на италиански. Пяла е в Париж, Барселона, Мадрид, Москва, Рим, Неапол и др. Умира на 22 октомври 2010 г.

За постъпването си в Софийската опера самата Юлия Винер разказва през 1999 г. в интервю, което се съхранява в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камерен оркестър

Децата от проекта "Музиката вместо улицата" свириха в Женева

Инициаторите на проекта „Музика вместо улицата” - цигуларят Георги Калайджиев и неговата партньорка Мария Хаушилд - вече са убедени, че тяхната кауза носи смисъл и спасение за много деца в Сливен.  На 25 и 26 септември 2024 г. възпитаниците на музикалната школа в кв. "Надежда", ръководена от Радка Кусева, гостуваха в Женева по покана на Постоянното..

обновено на 05.10.24 в 19:10

Фестивал на занаятите и изкуствата започва в Добрич

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич. Проявата се организира за пети път от Фондация "Добруджанска задруга" и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Добрич. На площад "Свобода" своите произведения ще покажат десетки занаятчии и творци от цялата страна. Предвидена е и богата музикална програма. Фестивалът..

публикувано на 04.10.24 в 08:42

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Shape Yourself Around Me ще бъде част от To Never Fear the Sun (ЕР-то се очаква да излезе през ноември).  Песента  идва след меланхоличния дебют на Woomb от миналото лято - Pray for the Worst, след показалата по-амбициозната им страна Last Rays и след най-представителната за енергията им на живо - Picture of a Deer.  Музикалните..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08