В събота - 22 юни, за първи път ще бъде направен опит за самостоятелно изкачване на Черни връх от човек с увреждане. Това ще направи 37-годишният Владимир Гюров, който преди 18 г. претърпява инцидент с шосейно колело по време на тренировка и оттогава е обездвижен от гърдите надолу. До най-високата точка на Витоша той ще се движи в иновативна количка, разработена от българските изобретатели от IMobility.
Маршрутът е Хижа Алеко – станция Голи връх – Зелена писта – База РВД – Черни връх.
Влади е инженер по образование и работи в IT-сектора. Въпреки тежкия инцидент, който променя живота му, той не се отказва да бъде активен. В момента практикува няколко спорта – част е от националния отбор по баскетбол на колички, тенис на корт, колоездене с хендбайк (специално колело, което се задвижва с ръце).
Владимир Гюров е първият български състезател по ситски (ски, пригодени за инвалидна количка) и е амбициран да участва в Олимпийските игри след 3 години. Скоро му предстои да завърши и курс по гмуркане.
Разработването и използването на иновативната количка, с която Влади иска да се качи на Черни връх, ще позволи на хората с увреждания да се предвижват бързо, лесно и самостоятелно, както в градски условия, така и в пресечени терени (с кал, пясък, чакъл и вода). С количката безопасно могат да се преодоляват големи наклони при спускане и изкачване, както и да се слиза по стълби. Целта на екипа, който я е разработил, е да направи и града, и планината еднакво достъпни за хората с увреждания. Инициативата се подкрепя от Агенцията за хората с увреждания.
Желаещите да се включат като доброволци или да подкрепят Влади, могат да направят това в събота - 22 юни, в 10 ч. при хижа Алеко.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Стиховете й са приемани като свои. Обичани и търсени. Заради таланта и навярно заради трудния живот на българка, която не се предава. Лично се убедих как я познават като поетеса и я обичат като авторка. "Наричана накратко Надка" е последната й книга, в която се редуват по великолепен начин поезия и проза, разказвайки за живота си и по какъв..
Не достигането на върха е важно, а какво се случва дотам и с кого си по пътя - това казва известният полски алпинист Адам Биелицки, който неотдавна беше гост на Банско филм фест. Роден е през 1983 г. в град Тихи, Полша. Първото си по-значимо изкачване прави на едва 17-годишна възраст, когато достига сам и в алпийски стил седемхилядника Хан..
Сезонът на международните състезания в ски-алпинизма беше открит по-рано днес с първата Световна купа за мъже и жени. Състезанието е в Куршевел, Франция, в дисциплините "спринт" и "скоростно изкачване" . Предстоящият сезон е особено важен, защото ще бъдат излъчени 36-имата участници в Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина през 2026 г. Общо 9..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..