Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Кварталци" е разказ с документи, снимки и спомени за заселването на Журналистическия квартал в София

проф.Захарий Кръстев
Снимка: Ирина Недева

Книгата „Кварталците“ изследва историята на Журналистическия квартал на София около площад „Журналист“. Проф. Захарий Кръстев, който е лекар по вътрешни болести, представя спомени и бележки от началото на миналия век. Съавтор е майката на проф. Кръстев - Одринка-Адриана Ангелова Кръстева.

Документалният материал е синтезиран върху близо 400 страници.

„Разказът обхваща къща по къща, човек по човек, най-малко 150 човека са споменати в книгата. Аз съм написал много книги по медицина, но съм доволен, че сега съм се отдалечил малко от медицината и това ми дава възможност да видя тази памет - 100 години от историята на България… Тази книга не се чете последователно“, сподели проф. Кръстев в предаването „Хоризонт до обед“.

Разположен в Долни Лозенец, който според пътешественика Евлия Челеби, който цитира османски източници, идва от имена като Корубагларъ /лозя в гори/ или Курубагларъ /сухи лозя/, кварталът започва  да се застроява през 20-те години на ХХ век с идеята да се построят жилища за безимотни софианци - участници във войните, бежанци от Вардарска Македония, вестникари, преподаватели и артисти.

Книгата Кварталците

Земята е била регулирана и разделена на парцели от 55-кв.м. - повечето от собствениците на иоти са ги изплатили чрез заеми от Чиновническото кооперативно спестовно застрахователно дружество. Имало е ограничения за застроената площ, която не бива да надхвърля 250 кв.м. за да има зеленина и за да няма презастрояване. Много от някогашните улици на тогава новия квартал днес вече носят имената на известните лица, които са били първите собственици на жилища там -. както става с улица Руен, днес Цанко Церковски, улица "Журналист", която днес е улица "Елин Пелин", ул. Артист" - "Сава Огнянов". Естествен център е градинката при Колелото - площад Журналист днес, а някога "Княгина Евдокия" до 1944, и от 1957 до 1990- площад "Йорданка Николова/.  Това е и един от уникалните случаи квартал да носи името точно на професията журналист.

Уникален е и подходът на проф. Захарий Кръстев - от плана, видян през архивна аеро-фотография, каретата от улици и самите улици, през къщите, къща по къща, до техните обитатели, които могат да бъдат групирани в няколко категории - хора на словото, на сцената, и на вестникарството.

Повечето от театралите са съседи от ул. "Елин Пелин" - Адриана Будевска, Добри Дундаров, Златина Недева, Александър Миленков, Домна Ганева, Кръстьо Сарафов, Марта Попова. От там е и Александър Божинов, който е направил декорите и костюмите в представлението  "Борислав" от 1901 г., в която почти всички участници след това се оказват съседи на ул."Елин Пелин".

Художниците попадат в раздела "Четките" и сред тях са имена като архитект Димитър Андрейчин, Александър Фурнаджиев- първият български сценограф, Антонина Бочева, скулптор,  братята Асен и Петър Балакчиеви, съответно живописец и скулптор и архитект, Добрин Пейчев - авангардист, Миньон и Александър Миленкови- баща и дъщеря прочути художници по костюмите, работили дълго в Народния театър.

Сред юристите са личности като самата Адриана-Одринка, майка на професор Захарий Кръстев, по чиито бележки е изтовена документалната книга, Александър Кръстев, нисим меворах, адв.Маринчевски, Любен Кулишев, Шиварови, Илия Моралиев. Много от тях са дипломирани прависти от престижни университети като тези в Мюнхен, Лайпциг и Женева.

Сред хората на науката четем езиковедът Любомир Андрейчин, който е живял на ул. Цанко Церковски, Петър Берон, биоспелеолог, а сред личностите свързани с музиката -  музикологът и композитор Марин Големинов, композиторът Парашкев Хаджиев

Ангел Каралийчев, Александър Кипров, самият Елин Пелин, живял в съвсем малка и скромна къща въпреки своята приближеност до двора, "бащата на модерната символична фантастика" писателят Светослав Минков са само някои от известните имена от българския интелектуален елит свързани с Квартала.

проф. Захарий Кръстев в селфи с журналистката Ирина Недева

Днес в градинката на Колелото на площад Журналист се намиря паметника на писателя  Георги Марков, убит в Лондон.


Интервюто с проф. Захарий Кръстев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Богослужение за въдворяването на патриарх Даниил като Софийски митрополит в столичния храм "Св. Неделя"

В столичния храм "Света Неделя" започна богослужение за въдворяването на патриарх Даниил като Софийски митрополит.  Отслужва се патриаршеска вечерня, след което ще последва молитва за покойния български патриарх Неофит пред неговия гроб. Ето какво пожелаха вярващите, дошли да присъстват на церемонията: "Направо е чудо, че видях Даниил. Голяма..

публикувано на 06.07.24 в 19:33
Кирил Петков

Кирил Петков допусна възможност за преговори с "Възраждане" за "анти ГЕРБ и ДПС" правителство

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков допусна възможност в дългосрочна перспектива за преговори с "Възраждане" във връзка с тяхната идея за съставяне на "анти ГЕРБ и ДПС" правителство при определени условия. След остра реакция на представители на "Демократична България" Петков излезе с опровержение и заговори за "медийни внушения". В..

публикувано на 06.07.24 в 19:17
Джевдет Чакъров

След срещата в "Росенец": Да се възстанови нормалното функциониране на ДПС и работата на колективните органи

Да се възстанови нормалното функциониране на ДПС и да заработят колективните органи на партията. Това е решението след днешната среща на депутати от Движението с почетния председател Ахмед Доган.  Срещата се състоя в лятното имение на Доган в парк "Росенец".  Участниците в нея не отговориха на въпроса дали има разцепление в ДПС, след като на разговора не..

публикувано на 06.07.24 в 17:46

Отец Петко Вълов беше ръкоположен за епископ на Софийската католическа епархия

Отец Петко Вълов тържествено беше ръкоположен за епископ на Софийската католическа епархия.  С решение на Светия престол той поема поста от монсеньор Христо Пройков, управлявал епархията от 1995 г.  досега.   Съгласно действащия устав в Католическата църква след навършване на 75-годишна възраст епископите подават оставка пред папата.

публикувано на 06.07.24 в 17:13
Киър Стармър

Киър Стармър проведе първото заседание на кабинета и веднага даде пресконференция

Новият британски премиер Киър Стармър проведе първото заседание на кабинета си само часове след неговото сформиране. Веднага след това той даде пресконференция. Мнозина са изненадани от факта, че Киър Стармър реши да даде пресконференция след заседанието, но това се приема като промяна в стила на "Даунинг стрийт " за общуване с журналистите и..

публикувано на 06.07.24 в 17:06

Кипър преполови годината с много добри резултати в туризма

Кипър преполови годината с много добри положителни резултати в туризма, отчетоха от правителството. То обяви и започването на 5-годишен план, насочен към решаването на проблема със сезонността в сектора. Рекорден пътнически поток в Кипър за всички времена е регистриран през първото шестмесечие, обявиха от транспортното министерство. Над 5,1 млн. пътници..

публикувано на 06.07.24 в 16:46
Снимката е илюстративна

Пожар избухна на гръцкия остров Лесбос в източно Егейско море

Пожар избухна на гръцкия остров Лесбос в източно Егейско море. Раздухвани от силен вятър, пламъците са обхванали гориста територия близо до едно от селата, северозападно от столицата на острова Митилини. С огнената стихия се борят 30 пожарникари с 10 противопожарни автомобила, подкрепяни от седем самолета цистерни и един хеликоптер, уточнява БТА...

публикувано на 06.07.24 в 16:25