„КПКОНПИ е подходила към скандала с евтините жилища доста повърхностно. Въпреки че решенията изглеждат подробни, фактите са разгледани повърхностно и изолирани един от друг. Те не разглеждат цялата картинка. Търсят се начини с всякакви формулировки, за да се оправдаят обследваните лица, така че обществото да остане с впечатлението, че нищо скандално не се е случило“. Това каза пред БНР правният експерт на Антикорупционния фонд Лора Георгиева. Фондът излезе с коментар по повод прекратяване на проверката от КПКОНПИ за скандала с евтините жилища, придобити от висши политици.
„Председателят на ВКС Лозан Панов се оказва единственият случайно попаднал, или по-скоро неслучайно попаднал, но не на мястото си, в тази група. При него нашето становище е, че няма как да се говори за конфликт на интереси и за корупционни практики. Само по отношение на него Комисията си позволява да дава препоръки по отношение на морал, по отношение на етични измерения, но по отношение на депутатите нищо не казва“, допълни Георгиева в предаването „12+3“.
Лора Георгиева подчерта, че в случая няма оценка на пазарните цени на тези имоти, няма доказателства за произхода на средствата:
„Никакви документи не са събрали, събрали са публично достъпни документи, нотариални актове, обяснения от лицата. Ако по този начин считат, че са си свършили работата, ние не считаме това. Те имат доста повече правомощия, очевидно нямат воля“.
На въпрос дали може да се очакват данни от преписки да излязат в рамките на проверката, която прокуратурата възложи на КПКОНПИ в търсене на престъпления, Георгиева отговори:
„Би следвало. В тези решения Комисията пише, че се самосерзира по медийни публикации. В тях никъде не е записано, че това е проверка, възложена от прокуратурата. Още в началото на скандала прокуратурата излезе със становище, че възлага проверката на КПКОНПИ. По тази проверка, явно тя е някаква отделна, ние досега бяхме с идеята, че е една и съща и че КПКОНПИ в качеството си на мегаорган ще провери не само конфликт на интереси, но и наличието на корупционни практики. За момента не виждаме това нещо да е направено“.
По думите на Лора Георгиева идеята на този орган е да не се занимава с дребни неща, а със съществени проблеми при хора на висши длъжности:
„Но се вижда, че Комисията действа формално. Тя има известни ограничения в закона, но не е направила всичко, което все пак законът ѝ позволява“.
Интервюто с Лора Георгиева можете да чуете в звуковия файл.
Две предизвикателства открои пред парламента председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Това са бюджетът за следващата година и плавното преминаване към еврото, предаде БТА. В изказване по време на 16-тия конгрес на партия "Българска социалдемокрация – Евролевица", Киселова посочи, че левите решения са нашият по-добър отговор за..
Ямбол също се включи в инициативата за протести срещу насилието над деца. Въпреки лошото време родители излязоха пред съдебната палата в града, за да изразят своето недоволство от реакцията на магистратите по случая в село Каблешково. "Пред съда сме настояваме за справедливост, настояваме за едно по-добро бъдеще за нашите деца, нито едно от..
"Никога няма да ми дадат Нобелова награда за мир. Заслужавам я, но няма да ми я дадат." Защо въпреки титаничните му напъни да постигне световен мир, американският президент Доналд Тръмп не получи Нобелова награда? Причините както винаги са комплексни. Още с встъпването си в длъжност за втория си президентски мандат през..
Газа не трябва да се управлява от чужденци с "дистанционно", а следвоенния консултативен съвет не трябва да се ръководи от Тони Блеър, заяви пред вестник "Таймс" Насер ал Кудва – водещ паледстински кандидат за бъдещото управлението на територията след "Хамас". Насер ал Кудва, който е роден в Хан Юнис и е племенник на покойния палестински..
Жителите на Елин Пелин излязоха на протест пред общината. Те се притесняват, че се планира застрояване на коритото на река Габра, което евентуално може да причини наводнения. Според местните хора, от общината продължават да правят постъпления земята около реката да бъде застроена. Според тях всичко това се случва на фона на режим на водата в общината..
Премиерът Росен Желязков заяви, че и през следващите години се планира повишаване на възнагражденията на военните. Желязков присъства в Шумен на тържеството по полагането на военна клетва на курсантите от 152-рия випуск на Националния военен университет "Васил Левски", предаде БТА. Министър- председателят припомни, че заплатите на..
" Излиза, че Слави Трифонов е радетел на свободата на словото , което прави необяснимо внасянето на този мракобесен закон , подписан последно от Тошко Йорданов – "двойник" на Слави Трифонов в парламента." Това каза пред БНР журналистът от Off News Ружа Райчева в коментар по гореща тема от седмицата: оттегления законопроект на ИТН за..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
"Трудно се прави бизнес в България, даже бих казал много трудно" . Това заяви пред БНР бизнесменът Пламен Бобоков : "Няма да обяснявам защо...
Вярвам, че е възможно да има мир между палестинците и гражданите на Израел. Това заяви пред БНР Васил Димитров, наш сънародник, който беше сред..