Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналистът Атанас Пеев направи поредно дарение на библиотеката в Добрич

Библиотеката в Добрич получи дарение от Атанас Пеев
Снимка: Мая Щърбанова

Регионалната библиотека „Дора Габе“ в Добрич все повече увеличава своите не само читатели, но и почитатели. За това свидетелства и поредното дарение, което тя получи от добричкия краевед и журналист Атанас Пеев. Това не е първото дарение, направено от Атанас Пеев и едва ли ще бъде последното, тъй като според него човек трябва да се постарае един ден, когато вече го няма на този свят, да е оставил нещо на следващите поколения.

Бившият журналист на Българската телеграфна агенция (БТА) и автор на над 30 книги Атанас Пеев признава, че още като дете у него се заражда любовта към книгите, а оттам съвсем естествено идва любовта му и към библиотеката. Поводът за поредното му дарение е 70-годишнината на библиотеката „Дора Габе“ в Добрич, която ще се отбележи следващата година.

„В това дарение са включени автографи на видни личности, с които съм се срещал и с които съм разговарял. Автограф на Ивайло Калфин, на голямата Стоянка Мутафова. С професор д-р Велико Лечев от Великотърновския университет, с когото съм имал щастието да бъдем съседи и други. Тези са най-видните личности, иначе в моето дарение са включени много снимки. Имам над 3 хиляди снимки с историческа и с художествена стойност. Въпреки че съм свързан емоционално с тези хора по един или друг начин, аз с мъка се разделих с тези книги, но ги дадох, защото всички сме временно на този свят. Един ден всички ще си отидем.“

За огромното наследство, което Атанас Пеев е оставил в регионалната библиотека „Дора Габе“ в Добрич само за периода 2012-2018 г. разказва главният библиотекар на направление „Библиотечни фондове и каталози“ Добринка Митева.

„От г-н Атанас Пеев са подарени над 100 книги, 77 периодични издания, 458 броя книжни документи като ръкописи, покани, грамоти, фотографски издания и други и над 82 броя медали, значки и почетни знаци, отличия на г-н Атанас Пеев. В направеното през месец юни дарение г-н Пеев е включил 108 заглавия на книги с автограф, авторски книги с автограф за г-н Пеев фотографски издания, включени са рисунки на Димитър Теохаров - военен художник, роден в Добрич, много грамоти, покани, ръкописи, поздравителни адреси, периодични издания и други. Ценното в случая е, че книгите са с автограф и ще обогатят нашите колекции в сектор „Краезнание“ и в сектора „Книгозаемане за възрастни“, където книгите ще бъдат достъпни до всички читатели, които ще могат да ги разгледат и да прочетат автографите. 

На шега Атанас Пеев припомня поговорката, че за книга и за мотика никой не се кара. Според него съвременният човек черпи информация от твърде много източници и като че ли компютрите и интернет все по-сигурно изместват книгата като потребност у хората.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56