Представители на Българската асоциация на заведенията (БАЗ) внесоха днес искане до президента за налагане на вето на Закона за защита от шума. Причината за масовото недоволство е новият закон, с който се регулира работното време на увеселителните места по Черноморието и в останалите градове у нас. Според него те трябва да затварят в 22.30 часа.
За да подкрепят искането за вето, пред сградата на "Дондуков" 2 се събраха 100-150 души, предимно млади хора. С тениски „Няма да сме тихи“ от Българската асоциация на заведенията и техни поддръжници организираха тих протест с искане за райониране на населените места и в определени зони да има озвучаване в определени зони до по-късно през нощта до малко след полунощ.
Ако останат настоящите текстове в Закона за защита от шума, с които се забранява озвучаването след 22.30 ч., редица бизнеси ще се окажат пред фалит, заяви председателят на асоциацията Ричард Алибегов: „Това е последната институция, която може да ползваме и да се възползваме от нея. Ако президентът уважи нашата молба и го внесе, се надяваме народните представители да преразгледат, пак казвам, да преразгледат определени текстове. Бизнесът не е против Закона за шума, просто този закон в този си вариант е невъзможен за спазване“.
Младите хора, които са се събрали пред сградата на „Дондуков“ 2 пред фонтана, заявиха, че не протестират, а всъщност подкрепят асоциацията и ще останат тук, докато преценят, че е необходимо.
Настояването за президентско вето върху последните поправки в Закона за шума от страна на Българската асоциация на заведенията се основава на лъжа и некоректно тълкуване на закона. Това коментира по-рано днес пред журналисти в парламента Валери Симеонов, който е инициатор на промените миналата година в качеството му на вицепремиер:
"Те създават обществено мнение на базата на една огромна лъжа – че заведенията можело да работят до 22.30 ч., но новият закон това определял. След това трябвало да бъдат затворени и нямало хората къде да се веселят. Това не е вярно. Законът за защита от шума в околната среда третира единствено въпроса за озвучаването и то трябва да бъде забранено, съгласно новия закон от 23.00 до 8.00 часа. Ние не забраняваме работата на заведенията".
Министър Николина Ангелкова коментира в Пловдив, че щом е приет, законът трябва да се спазва. Тя припомни, че позицията на министерството е била ясна още по време на общественото обсъждане и винаги са подкрепяли позицията на бранша да има по-специален статут на националните курорти.
Репортажите на Виолета Ашикова и Марта Младенова можете да чуете от звуковите файлове.
Нарастват цените на основни хранителни стоки, сред които кашкавал, месо, сирене, мляко и яйца на едро, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата през последната седмица. Потребителската кошница обаче поевтинява с два лева заради замяната на сезонни плодове сред наблюдаваните в кошницата. Чушките и зелето..
Инициативен комитет от учени и общественици предлага на мястото на Паметника на съветската армия в Княжеската градина в София да бъде изграден монумент на хан Аспарух. Аргументите представи председателят на инициативния комитет акад. Георги Марков: "Идете да видите там. То е като строителен обект, буренясало, храсталаци, така че на мястото..
Пълна либерализация на вноса на мляко и млечни продукти от Украйна - това е част от позицията, която Съветът на Европейския съюз прие и ще поддържа в комитета за асоцииране ЕС - Украйна. Тези продукти се определят като "нечувствителни". Същевременно от Съвета уверяват, че ще следят за това достъпа до пазара на украинските продукти да..
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще предложи обществено обсъждане на идеята за забраната за използване на социални мрежи от деца под 15 години. Това съобщи той пред журналисти в Силистра. Вълчев коментира и нуждата от промени в Националното външно оценяване. Според него то трябва да включва повече отворени задачи с..
Дигиталният напредък не трябва да се превръща в нова бариера пред правата на човека, това е посочила вицепрезидентът Илияна Йотова в изказването си на Световната лидерска среща за жените в Пекин. Йотова е представила напредъка на България в политиките за равенство между мъжете и жените. "Не може да допуснем жените да плащат невидимата..
На основание чл. 81 от Правилника за организацията и работата на Народното събрание законопроектът на ИТН за изменение и допълнение на Наказателния кодекс със сигнатура 51-554-01-178 е оттеглен. Това съобщиха от пресцентъра на партия "Има такъв народ" днес във връзка със спорния законопроект за промените в НК, криминализиращи разпространението на..
Над 1000 души са били евакуирани през нощта от домовете си в южната част на каталунската провинция Тарагона заради наводнения, предизвикани от обилни валежи. Екипи на пожарната са спасили десетки хора, които са били блокирани в превозните си средства. Проливните дъждове причиниха преливане на реки и дерета, отрязвайки достъпа до някои градове..
"ГЕРБ и Пеевски водят целенасочени действия за отстраняване на кметовете на София и Варна. Тези две дестинации са им ключово важни за следващите..
Когато стъпваш върху плаващи пясъци и толкова голямо неизпълнение на Бюджет 2025, е много трудно да се направи нормален бюджет за догодина . Това каза..