Всички наблюдатели очакваха, че партиите няма да гласуват изведнъж субсидии от 1 лев, защото партиите си дадоха сметка, че това не е добре за техния живот и просперитет. Това заяви политологът проф. Евгений Дайнов пред БНР.
„Цирковете в последните 1-2 дни идват от другаде – ДПС бяха убедени, че ще получат нещо важно от ГЕРБ (което не е субсидията). Явно нещото не го получиха и затова започнаха да пишат отворени писма на ГЕРБ, да им се подиграват и да ги предизвикват… Аз подозирам, че това, което са помислили, че ще получат, е парче власт, някаква. Както направиха по времето на Орешарски. Де факто ДПС иззе крачка по крачка от Орешарски цялата власт в онова управление“.
Проф. Дайнов изказа предположение, че сега не е било допуснато подобно нещо и затова ДПС си отмъщават на ГЕРБ. И че ДПС най-вероятно са очаквали поне отчасти да заменят т.нар. „патриоти“ във властовата конфигурация, но не им се е получило.
По отношение на т.нар. „надцакване“ между партиите – коя ще предложи по-ниско ДДС – за хляба, за лекарствата, за книгите, Дайнов коментира:
„Аз мисля, че цялата работа отново тръгва от ДПС. Лично Пеевски, за когото се чудехме къде е години наред, го внесе. ДПС се опита да направи танц в две стъпки. Първа стъпка – да се заяви като социална партия, партия на бедните, с което да издърпа черджето от краката на БСП. И след това се опитаха на тази основа да се намърдат във властта по някакъв начин. Това беше стартът на опит за скок във властта на ДПС. Този скок очевидно е пречупен и затова те, от една страна, си отмъщават на ГЕРБ. От друга страна, Бойко Борисов затвори темата за ДДС-то“.
Политологът изтълкува думите на Борисов, че Цветанов не е в ГЕРБ и сравнението на бившата си дясна ръка с Виденов и с Местан, така:
„Тук важна е репликата на Местан. Тази реплика разшифровам така – Бойко Борисов съобщи, че Цветанов се е опитал да му отмъкне партията, срещу което изхвърча от всички постове. При Борисов не е задължително да има връзки с действителността…“.
Дайнов определи, че Борисов е достигнал до логичния завършек на модела „власт“, който гради от доста години: „Първо, беше целта му да преодолее разделението на мафията и той да я контролира чрез различни хора. Тръгнеш ли да събираш властта на едно място, неминуемо се оказваш в положението тя да е събрана в тебе. Да няма вече на кого да вярваш… Изведнъж се оказва, че ти си властта“.
„Борисов играе типично диктаторската сценка „Аз и моят народ“, общува се директно с народа, а това има и своите предизборни измерения“.
Според Дайнов големият проблем на Борисов е, че повечето кметове са тежко корумпирани и тежко бандитизирани. Всеки 10-и е удрян ей така за назидание – та може и повечето да не искат да се кандидатират".
БСП и поведението на Корнелия Нинова Дайнов определи:
„Корнелия Нинова още отначало се опита да копира определени черти на поведение на Борисов, не забравяйте нейното преклонение пред Виктор Орбан, който не е спирал да прави такива популистки неща. Но Нинова няма този усет на Борисов. Още повече, в България има вече един Бойко Борисов“.
Политологът изтъкна, че Нинова след „умния печеливш ход с кандидатурата на Радев за президент прави единствено грешка след грешка – поредица от грешки. Нищо чудно партията да няма пари, а избори сложно се правят без пари“.
Съдбата на „Обединени патриоти“, според Дайнов, е била очертана още на европейските избори. „ВМРО, като най-стара и опитна партия, изфинтира и обра националистическия вот. ВМРО се напомпа със самочувствие от евроизборите и не би отстъпила с лекота власт точно на ДПС.
Пиар специалистът Нидал Алгафари коментира в предаването „Хоризонт за вас“, че темата за намаляването на партийните субсидии не е зациклила, а точно обратното:
„Борисов и ГЕРБ вкараха всички партии в един спор, в който единствен печеливш е ГЕРБ, и остави другите партии да се дърлят за малкото кокалче. Ако БСП се договорят с другите партии за по-висока от 1 лев субсидия на глас, ГЕРБ печелят. Ако не се договорят, ГЕРБ пак печелят – те са във властта и винаги ще имат този финансов ресурс, с който да си помогнат на избори. С този ход Бойко Борисов остави другите да се гърчат“.
„Лупингите на ДПС си ги обяснявам по-скоро като поведение на малко дете. Дали 1 лев, или 0 лева – е едно и също. Всички знаем за „обръча от фирми“, които ще направят всичко тази партия да съществува“.
„Държавната субсидия подпомагаше олигарсите досега да дават по-малко. Моето лично притеснение е, че нашите олигарси вече не са чак толкова богати, нито чак толкова дашни. И моите опасения са, че може да се наложи външно финансиране от държави, които биха искали да променят външната политика на България“.
„Обиколката на Нинова не е предизборна, а предконгресна. Избори не се печелят само с пари и това са го доказали много формации, които са тръгнали от нулата“, каза Нидал Алгафари.
„В БСП проблемът не е в парите, а в идентичността. БСП загубиха своята лява идентичност. БСП още не могат да обяснят плоския данък, нито влизането ни в НАТО. Те трябва първо се определят. След това да си намерят достатъчно добри оратори и говорители“, смята пиар експертът Нидал Алгафари.
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
Международният мюзикъл "Коледно чудо" ще гостува в Перник. Спектакълът, в който участват над 50 доброволци от 10 държави, ще бъде представен на 26 ноември в Двореца на културата и ще бъде с вход свободен за всички жители на града. "Коледно чудо" е мюзикъл за цялото семейство. Постановката е в две действия. Първият пресъздава Рождество..
Фондация "Пловдив 2019" обявява две отворени покани за културни събития през 2026 година. Целта е да се запази моделът за развитие на наследството от инициативата "Европейска столица на културата". За шест години фондацията инвестира над 13 милиона лева в ново и съвременно културно съдържание за града, стотици събития с български и международни..
Пощенска марка за 225-ата годишнина от рождението на Колю Фичето беше валидирана в Дряново, родното място на майстора. Събитието е едно от последните от Националната програма, с която честваме личността на възрожденския строител и неговите постижения. С поредица от събития в Дряново, родното място на Колю Фичето, в други градове на страната, дори и отвъд..
Днес британският министър на финансите Рейчъл Рийвс ще обяви бюджета на лейбъристкото правителство. Тя обеща да вземе „справедливите и необходими решения, тъй като се стреми да осигури растеж на икономиката, като същевременно държи публичните финанси под контрол“. Днес е изключително важен ден за британския политически и икономически живот, защото..
Ловеч се включи в световната инициатива "Orange the World" - международна кампания на ООН за превенция на насилието над жени и момичета - с "Хоро на светлината". Пред Драматичния театър много жители на града се хванаха на хората, които изпълняваше общинският духов оркестър в подкрепа на инициативата. Ето какво казаха участнички в..
Служителите на Агенцията по заетостта в Ямбол днес ще се включат в националния протест, организиран от Синдиката на административните служители „Подкрепа“. Основното им искане е за 20-процентно увеличение на заплатите. 34 са служителите в Бюрото по труда. В обедната си почивка между 12,30 и 13 часа те ще излязат пред..
Министерството за защита на потребителите в Испания глоби 32 оператора на онлайн хазарт с 33 милиона евро заради нарушения на техническите изисквания на разпоредбите относно софтуера и комуникационните системи. Установени са шест чуждестранни компании за онлайн хазарт, действащи без лиценз в Испания. Те трябва да платят по 5 милиона евро..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
"Корупцията в горския сектор заплашва да срине един от най-важните отрасли на българската икономика -управлението и стопанисването на държавните..
Не прави чест на президент на страна член на НАТО и ЕС да коментира като страничен наблюдател, който е по-заинтересован от постигане на целите на..