Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Генерал-майор от руското военно разузнаване е ръководил отравянето на Скрипал

Сергей Скрипал
Снимка: ЕПА/БГНЕС / Снимка: ЕПА/БГНЕС

Денис Сергеев, третият руснак, уличен в опита за отравяне на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в Солзбъри миналата година, е висш офицер от военното разузнаване и на практика е бил ръководителят на операцията. Това показват последните сведения, изнесени по случая от Би Би Си в програмата „Нюзнайт“ и разследващия сайт Bellingcat.

При предишното разследване бе установено, че освен Александър Мишкин и Анатолий Чепига във Великобритания по време на инцидента е бил и Денис Сергеев. Сега е уточнено, че той е пристигнал сутринта на 2 март 2018 година на литеще „Хийтроу“ и е напуснал страната на 4 март следобед след като веществото „Новичок“ е било вече на дръжката на входната врата на дома на Сергей Скрипал.

На базата на  данните от неговия телефон Bellingcat е установил движенията му. Той не е напускал Лондон и по всяка вероятност през цялото време е държал връзка с останалите двама, както и с Москва. Много е вероятно той да се срещнал за кратко с Мишкин и  Чепига  малко преди да отпътуват от Лондон за Солзбъри. Разследващите твърдят, че Сергеев е с чин генерал-майор, докато Мишкин и Чепига са полковници.

Припомня се също, че Денис Сергеев, известен под псевдонима Сергей Фьодоров, вероятно има връзка и с отравянето на български бизнесмен през 2015 година.

Би Би Си цитира Христо Грозев от Bellingcat, че въпреки сведенията, че Сергей Скрипал е бил следен отдавна от руското военно разузнаване и е имало сериозна подготовка, решението за действие е било взето в последния момент, тъй като от телефона на Сергеев става ясно, че на 1 март в Москва той отчаяно е звънял на агенции, за да си осигури полетите до Лондон и обратно.

Случаят "Скрипал" отново бе повдигнат от премиера Тереза Мей на срещата й с Владимир Путин на съмита на Г-20 в Япония. Русия отрича да е замесена.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бенямин Нетаняху

Нетаняху определи смъртоносната атака срещу болница в Газа като "трагичен инцидент"

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че Израел "дълбоко съжалява за трагичния инцидент", след като израелските военни сили удариха по-рано днес медицинския комплекс "Насър" в Хан Юнис, южната част на Газа, предаде Ройтерс. При атаката загинаха 20 души, включително журналисти, и около 50 други бяха ранени. Броят на загиналите при..

публикувано на 25.08.25 в 21:18
Снимката е илюстративна, архив.

Огнеборци и хора от селото гасиха пожар при дупнишкото с. Дяково

Три екипа на пожарната и хора от селото гасиха пожар при дупнишкото с. Дяково този следобед, каза за БНР кметът Цветелина Илиева. Предотвратено е разрастването му към къщи и вили в една от махалите - Крич, добави тя. Пожарът възникнал към 15 ч. най-вероятно при небрежно боравене с огън. В района наблизо е бившето училище, което е реставрирано..

публикувано на 25.08.25 в 21:02
Донецк, февруари 2024 г.

Липсата на вода в Донецка област е причина за главоболие на Москва

Ръководителят на контролираната от Русия област Донецк в източна Украйна заяви, че водната криза, която принуждава хората да чакат на опашки пред водоноски, може да бъде решена само ако Русия поеме пълен контрол над областта, включително и над жизненоважен воден канал. В момента Москва контролира около 75% от региона на Донецк, а руските сили..

публикувано на 25.08.25 в 20:42
Снимката е илюстративна, архив.

Мъж е блъснат от тротинетка в София

Мъж е с лека контузия след като беше блъснат от тротинетка в София. Инцидентът е станал минути след 19 часа. Пострадалият е откаран в лечебно заведение. По първоначална информация водачът на тротинетката е млад мъж. Изясняват се подробности около инцидента. 

публикувано на 25.08.25 в 20:04
Президентът на САЩ Доналд Тръмп говори днес пред журналисти

Тръмп: САЩ ще подкрепят сигурността на Украйна, но подробностите все още се уточняват

Президентът Доналд Тръмп посочи, че не е обсъждал конкретни гаранции за сигурност за Украйна, но заяви, че САЩ ще подкрепят страната, предаде Ройтерс. Потенциалните гаранции за сигурност за Украйна представляват основна пречка за прекратяване на войната на Русия в Украйна, напомня агенцията. "Европа ще им даде значителни гаранции за..

публикувано на 25.08.25 в 19:29
Франсоа Байру

Френският премиер Франсоа Байру ще поиска вот на доверие в парламента на страната

Френският премиер Франсоа Байру заяви, че ще поиска от парламента вот на доверие на 8 септември, като той се опитва да мобилизира подкрепа за непопулярния бюджет на правителството си, което заплашва с още по-голяма политическа несигурност в страната, предаде Ройтерс. Байру, говорейки по време на пресконференция преди есента, която вероятно..

публикувано на 25.08.25 в 19:21

ВМС няма информация какви задачи е изпълнявал откритият през август военен дрон край Созопол

Военните у нас нямат яснота какви задачи е изпълнявал откритият в средата на август военен дрон край Созопол. Това става ясно от отговора на министър Атанас Запрянов на въпрос на депутата Явор Божанков. От МО отговарят, че откритият дрон е със силно нарушена конструкция, липсващи части, липса на опознавателни знаци и маркировка. И затова не..

публикувано на 25.08.25 в 19:20