Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красен Кралев: Горд съм от представянето на спортистите ни в Минск, така се прави

Българската делегация по време на Парада на нациите при откриването на Игрите
Снимка: БОК - Костадин Андонов

„Завърши българското участие на вторите Европейки игри! Горд съм от представянето на нашите спортисти в Минск, така се прави! Надявам се, че ще имаме поводи за радост и догодина в Токио, но за да се поздравим с успехи, ни предстои много работа през следващите месеци! В Беларус изпратихме 85 атлети, които се състезаваха в 15 вида спорт и спечелиха 18 медала - 3 златни, 7 сребърни и 8 бронзови. Това е с 8 повече, отколкото на Игрите в Баку през 2015, когато нашите състезатели завоюваха 10 отличия - 1 златен, 4 сребърни и 5 бронзови”, това написа в една от социалните мрежи министърът на младежта и спорта Красен Кралев след като българското участие на европейските игри в Минск приключи.

Министър Кралев обърна внимание на всеки един от медалистите в това престижно състезание:

„В последния ден на Ирите Ивет Горанова беше блестяща в турнира по карате и донесе титла за България в категория до 55 кг „Кумите“. Младата състезателка добави още едно ценно отличие в актива си след бронзовите медали от световно и европейско първенство.

Отлично представяне в Минск направиха българските боксьори, които завоюваха пълен комплект медали. Станимира Петрова донесе злато, Даниел Асенов спечели сребро в мъжкия турнир, който бе със статут на европейско първенство, но по мое мнение беше ощетен жестоко от съдиите, а Габриела Димитрова се окичи бронз. С тези резултати боксът значително подобри представянето си отпреди 4 години, когато остана без отличие.

Самбистите ни запазиха нивото от Баку и отново се върнаха с две отличия. Мария Оряшкова спечели първата титла за България, а Цветелина Цветанова спечели бронзов медал, който пък бе първи за нашата страна от тазгодишните игри. Мария може да се похвали и с това, че бе единствената спортистка в Минск, която се състезава в два спорта – самбо и борба.

Огромно израстване в Беларус направи художествената ни гимнастика. На Игрите в Баку най-красивият спорт остана без медал, но тази година в актива си има цели 5. Ансамбълът в състав Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова донесе 3 отличия – сребърни медали в многобоя и на 5 топки, както и бронз на 3 обръча и 2 чифта бухалки. Катрин Тасева прибави сребро на топка и бронз на лента.

Много добре в беларуската столица се представи и женската ни борба. Въпреки че тази година основната цел пред нашите състезателки е световното първенство през септември, момичетата спечелиха 3 медала. Мими Христова се окичи със сребро, а Миглена Селишка и София Георгиева спечелиха бронзови отличия. Няколко секунди не достигнаха на световната и европейка шампионка Тайбе Юсеин да спечели още един бронз за нашата страна.

Адмирации и за Ивайло Иванов за среброто в турнира по джудо, който също е със статут на европейско първенство. С добрите си изяви през последните месеци Ивайло крачи смело към Олимпиадата в Токио през 2020 година.

Изключително добро представяне и на групата ни в аеробиката. Антонио Папазов, Тихомир Баротев, Ана-Мария Стоилова, Ивелина Лукаки и Дарина Пашова завоюваха сребърното отличие, като много малко не им достигна за първото място. С отличието в Минск българската аеробика записа нов връх в своето развитие, което през последните години е свързано със все по-нарастващата популярност и успешна работа в този спорт у нас.

Поздравления и за страхотната Антоанета Бонева, която ни зарадва на два пъти в Беларус. Нашето момиче спечели 2 бронзови медала с спортната стрелба – на 10 м въздушен пистолет и на 25 м пистолет. Българката има и сребро от Игрите преди 4 години в Баку. Антоанета ще защитава цветовете на България и на Олимпийските игри през 2020, следкато си осигури квота преди месец. 

Нашите спортисти заслужават поздравления за отличното си представяне и успехите през последните десет дни.

Продължаваме напред!"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски гимнастички с лагер у нас

Българската федерация по гимнастика организира приятелска среща между състезателките от нац;ионалния ни отбор и гимнастички от 7-и регион на САЩ, област Пенсилвания, които проведоха едноседмичен тренировъчен лагер у нас.  Американският тим пристигна в България в рамките на ежегодната си програма за международни контролни състезания и лагер-сборове, а..

публикувано на 27.11.25 в 13:21

Лудогорец - Селта пряко по "Хоризонт"

Лудогорец посреща испанския Селта в мач от петия кръг на турнира Лига Европа. Двубоят е от 19.45 часа в Разград и можете да го проследите в ефира на програма "Хоризонт" на БНР. "Зелените" от Разград се върнаха на пътя на победите с новия си треньор Пер-Матиас Хьогмо. Норвежкият специалист донесе 2:0 над Септември в първенството, но сега му предстои..

публикувано на 27.11.25 в 06:13
Арсенал нанесе първа загуба на Байерн (Мюнхен)

Арсенал нанесе първа загуба на Байерн (Мюнхен) през сезона

Отборът на Арсенал нанесе първата загуба през сезона на Байерн (Мюнхен), след като се наложи като домакин с 3:1 в двубой от 5-ия кръг на основната фаза на Шампионската лига. Така състава воден от Микел Артета излезе еднолично на първата позиция в класирането с пълен актив от 15 точки, а баварците остават трети с 12 пункта. Юриен Тимбер откри..

публикувано на 27.11.25 в 00:30
Александър Везенков и Коди Милър-Макинтайър

Цървена звезда обърна Олимпиакос в Евролигата

Българският национал Коди Милър-Макинтайър поведе Цървена звезда към успех с 91:80 над Олимпиакос с Александър Везенков в състава си в домакински мач от 13-ия кръг на Евролигата. Двубоят се игра в "Белградска Арена". Американският гард с български паспорт започна като титуляр и за 24:51 минути се отчете с 10 точки, 3 борби, 9 асистенции и 1..

публикувано на 26.11.25 в 23:05
Баскетболистките на Берое приключиха със загуба в Еврокъп

Баскетболистките на Берое приключиха със загуба в Еврокъп

Вицешампионът на България Берое загуби от отбора на Вилньов д'Аск с 49:111 (14:38, 9:23, 17:24, 9:26) като гост във Франция в последната си среща от група L на втория по сила европейски клубен турнир по баскетбол за жени Еврокъп. Така тимът от Стара Загора приключи участието си в надпреварата с шест поражения, а носителят на титлата Вилньов д'Аск,..

публикувано на 26.11.25 в 23:01
Левски загуби от Гуагас Лас Палмас с 0:3

Левски пак загуби от Лас Палмас и продължава за Купата на ЦЕВ

Отборът на Левски загуби от Гуагас Лас Палмас с 0:3 (18:25, 20:25, 19:25) и втората среща и отпадна в плейофите на Шампионската лига. Преди седмица "сините" допуснаха поражение с 0:3 и при гостуването си така ще продължат участието си във втория по сила европейски турнир - за Купата на Конфедерацията (ЦЕВ), срещу германския Фридрихсхафен...

публикувано на 26.11.25 в 21:34
Марица започна със загуба Шампионската лига

Марица започна с поражение Шампионската лига по волейбол

Отборът на Марица (Пловдив) започна с поражение участието си в тазгодишното издание на Шампионската лига по волейбол за жени. В първия си мач от група "Е" българският първенец загуби с 1:3 (19:25, 27:25, 18:25, 18:25) като гост на Девелопрес Жешув пред над 2300 зрители. Полякините имаха аванс от 10:5 в самото начало на двубоя и след това..

публикувано на 26.11.25 в 21:26