Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иран превиши запасите си от обогатен уран, заложени в ядреното споразумение от 2015

| обновено на 02.07.19 в 04:04

Иран превиши запасите си от обогатен уран, заложени в ядреното споразумение от 2015 г. Информацията на иранския външен министър Мохамед Зариф бе потвърдена от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).

Иранските запаси от обогатен уран са надхвърлили ограничението от 300 килограма, както е записано в споразумението, сключено през 2015 г. Обогатяването на уран е стъпка от процес, който може да позволи на Иран да натрупа достатъчно количество за изграждане на ядрена бойна глава.

Техеран предупреди още в средата на юни, че няма да се придържа към ограниченията, произтичащи от ядрената сделка. А причината е, че американският президент Доналд Тръмп едностранно напусна споразумението, а опитите на ЕС да компенсират Иран заради наложените американски санкции засега не носят успех.

Другите страни по договора с Иран предупредиха Ислямската република, че няма да толерират нарушаването на споразумението.

От началото на 2016 г. Международната агенция за атомна енергия не е регистрирала надвишаване на количествата обогатен уран. Провеждани са над 12 инспекции.

Междувременно външният министър на Обединеното кралство Джереми Хънт заяви, че е "дълбоко разтревожен" от решението на Техеран да прекрати ангажимента си към Съвместния цялостен план за действие (JCPOA), известен още като ядреното споразумение с Иран, и отбеляза, че трябва да се използва дипломация за решаване на всичките важни въпроси.

Хънт, който се надява, че може да победи Борис Джонсън в надпреварата за лидерския пост на британската консервативна партия и да стане следващият британски премиер до края на месеца, написа:

"Дълбоко притеснен съм от съобщението, че Иран е нарушил съществуващите задължения по ядреното споразумение. Обединеното кралство продължава да се ангажира да работи, използвайки всички дипломатически инструменти, за намаляване на регионалното напрежение. Призовавам Иран да избегне всякакви по-нататъшни стъпки, отдалечаващи го от ядреното споразумение, и да се върне към поетите преди години ангажименти по неговото спазване".

Израел призова Европейския съюз да наложи санкции на Иран заради нарушаване на ограниченията върху иранската ядрена програма. Израелският премиер Бенямин Нетаняху потвърди позицията си, че няма да допусне Иран да се сдобие с ядрено оръжие. И заяви на европейците, че трябва да спазят ангажиментите си и да наложат "автоматични" санкции на Техеран. Израелският министър на енергетиката Ювал Щайниц каза, че с действията си Иран цели "ядрен шантаж".

Европейски дипломат заяви, че към споразумението има механизъм за действие при всяко неспазване на сделката и че съвместна комисия на страните, подписали споразумението, ще реши какви ще бъдат следващите стъпки.

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Иран „си играе с огъня“, след като Техеран обяви, че е превишил лимита си от обогатен уран съгласно споразумението от 2015 година, от което САЩ излязоха, съобщи АФП.

"Не, нямам послание към Иран. Те знаят какво правят. Те знаят с какво си играят и мисля, че си играят с огъня", заяви Тръмп в отговор на въпрос какво послание има към Техеран.

По-рано в изявление Белият дом заяви, че САЩ "никога няма да позволят на Иран да разработи ядрени оръжия". Белият дом се обяви за "възстановяване на старите норми в областта на неразпространението на ядрените оръжия, които не разрешават на Иран никакво обогатяване на уран". Вашингтон потвърди намерението си да продължат кампанията си на "максимален натиск" върху Иран, "докато неговите ръководители не променят начина си на действие".

Превишаването от Иран на разрешения лимит от запаси на нискообогатен уран предизвиква съжаление у Русия, но не трябва да се драматизира, защото тази стъпка на иранското ръководство е ответна мярка на възникналата ситуация около ядреното споразумение, заяви от своя страна руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков, цитиран от ТАСС.

От своя страна, иранският външен министър Джавад Зариф подчерта, че страната му не е нарушила "Съвместния всеобхватен план за действие", а просто е отговорила на решението на Съединените щати да се оттеглят от плана. Зариф даде да се разбере, че Иран ще сведе отново запасите от уран под договореното равнище, когато европейците изпълнят своите ангажименти, а именно - когато облекчат иранската икономика. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Студенти блокираха централата на сръбската обществена телевизия, Радио телевизия на Сърбия (RTS), в Белград, 11 март 2025 г.

Протестиращите студенти в Сърбия продължават блокадата на националната телевизия

В Сърбия продължават протестите на студенти и граждани. Недоволството дойде в отговор на трагедията от ноември миналата година, когато, при рухването на току-що ремонтираната козирка на гарата в Нови Сад загинаха 16 души. Протестиращите за пети ден блокираха сръбската национална телевизия РТС в Белград и настояват да се обяви нов конкурс за..

публикувано на 20.04.25 в 19:32
Снимка: БГНЕС

В Бургас българи, руснаци и украинци посрещнаха заедно Възкресение Христово

В Бургас българи, руснаци и украинци посрещнаха заедно Възкресение Христово. За първи път по инициатива на Сливенската митрополия чудото на възкресението беше чествано с тържествена заря. Празничните фойерверки не бяха приети безкритично от жителите на града. Пасхалното богослужение събра хиляди бургазлии и православни християни в храмовете в..

публикувано на 20.04.25 в 19:18

С празнична заря християните в Кърджали посрещнаха Възкресение

С празнична заря християните в Кърджали посрещнаха Възкресение. От средновековния манастирски комплекс „Свети Йоан Предтеча“ цветните илюминации озариха небето в първите минути на Великден. Празникът продължи и през деня с общоградско тържество, където бяха раздадени писани яйца и козунаци.  На Възкресение християните в Кирково получиха добрата..

публикувано на 20.04.25 в 19:05

Израел представи резултатите от разследване за смъртта на 15 души край град Рафах

Думи на съжаление за вредите, нанесени на цивилни лица, и уволнение на полеви командир. Това е резултатът от близо месец разследване на израелските военни за случая край палестинския град Рафах, при който бяха застреляни 15 парамедици и служители на гражданска защита, предаде АФП. Израел настоя на тезата си, че сред убитите е имало 6-ма..

публикувано на 20.04.25 в 18:56

ЕК: Ще съдим Москва не по думите, а по делата

Европейският съюз даде да се разбере още снощи, че ще съди Москва не по думите, а по делата, а Великобритания я подкани да спре стрелбата и бомбардировките не само за ден, предаде Ройтерс.  Москва и Киев с взаимни обвинения в нарушаване на примирието "Украйна се ангажира с пълно прекратяване на огъня. Подканяме Русия да стори същото. Сега..

публикувано на 20.04.25 в 18:40

Второ Възкресение Христово бе отбелязано в цялата страна

За втори път днес на Великден църквата възвести радостната вест за възкресението на божия син Исус Христос. Празничната служба за второ възкресение в украсената с бели цветя митрополитска катедрала "Света Неделя" беше оглавена от патриарх Даниил. Празнична служба за Второ Възкресение Възкресен концерт навръх Великден изнесе в централния..

публикувано на 20.04.25 в 18:09

Ще разширяват приюта за кучета след многото отровени животни в Бобов дол

Приютът за кучета  в Бобов дол, където допреди дни имаше протести за откритите над 60 мъртви животни, ще бъде разширен, стана ясно от заседанието на Общинския съвет. Капацитетът му сега е 30 места по клетките. Напрежение в Бобов дол заради неразкрито отравяне на животни Отговорникът за приюта каза по празниците, че приемането на..

публикувано на 20.04.25 в 17:58