Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акценти от чуждестранния печат

Спирайки се на номинациите на новите лидери на ключовите институции в ЕС, вестник "Гардиън" пише, в редакционна статия, че методът, чрез който бяха запълнени висшите постове, очевидно не е добра реклама на европейския проект. "Гардиън" смята за положителен факта, че двама души от главната четворка са жени, което ще промени традиционния полов дисбаланс в евроинституциите. Негативният факт обаче е, че всички те са от западната част на континента. 
Русия е заинтересована от възстановяване на пълноформатни отношения с Европейския съюз в името на поддържането на мира, стабилността и сигурността на нашия общ континент, казва Владимир Путин в интервю за италианския вестник "Кориере дела сера". То е публикувано днес, в деня на пристигането му на посещение в Италия.  Отговаряйки на въпрос на италианския вестник за личните му планове, Путин казва, че е преждевременно да се говори за това с какво ще се занимава той след приключването на срока на президентските му пълномощия през 2024 г.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган днес ще свика заседание на кабинета, на което ще бъде обсъдено купуването от Русия на зенитно-ракетни системи С-400, съобщава в. "Хюриет". Турските издания цитират на първите си страници руския президент Владимир Путин, който вчера прие в Кремъл новия турски посланик в Москва.  Путин е изтъкнал, че Русия и Турция реализират много стратегически важни проекти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мариана Тасева, фондация

Мариана Тасева: Ранното детство все още не е националният приоритет, който трябва да бъде

"Пътешествие към светлата страна" е темата на предстоящото 16-о издание на "Вечер на добродетелите" – най-голямото благотворително събитие, което организира Фондация "За Нашите Деца". Събитието ще е на 13 октомври. "Адаптацията, извеждането на децата, на семействата, на всички нас от една по-изолирана среда към адаптиране и включване в..

публикувано на 10.10.25 в 11:36
Момент от последния протест на младите медици пред Министерството на здравеопазването, 7 октомври 2025 г.

Д-р Вержиния Георгиева: Здравната ни система се крепи на всички лекари

"Българската здравна система се крепи на всички лекари. Ние сме против това в здравна система като нашата, в която има недостиг на кадри, вместо да говорим за подкрепа, обединение и обща визия за стабилизиране на системата, да има противопоставяне на млади и стари и подценяване на труда на младите колеги. Младите днес са бъдещето утре. Трябва..

публикувано на 10.10.25 в 11:30
Президентът Румен Радев

Президентът: Най-важната задача на Европа е да намери решение на войната в Украйна

Президентът Румен Радев подчерта, че най-важната задача за Европа е да намери решение на войната в Украйна като задължително условие за установяване на траен мир и сигурност. Президентът посочи, че Европейският съюз трябва да има ключова роля в този процес. "Именно ЕС, Европа трябва да играе ключова и водеща роля, защото с продължаването на тази война..

публикувано на 10.10.25 в 11:14

НС ще избира ръководителя на ДАР по предложение на Министерския съвет

Народното събрание, по предложение на МС, ще избира ръководителят на Държавна агенция "Разузнаване". Това реши парламентарното мнозинство, приемайки на второ четене законовите промени, предложени от депутати от ГЕРБ, БСП и ИТН, отнемайки правомощието на президента да назначава с указ. Решението беше взето с гласовете на ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново..

публикувано на 10.10.25 в 11:09
Борислав Гуцанов

Гуцанов подкрепя предложението за 2 почивни дни около Нова година

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов подкрепи публично предложението на финансовия министър Теменужка Петкова да се обявят за почивни 31 декември и 2 януари - последният работен ден за 2025-а и първият за 2026-а. Теменужка Петкова предлага два допълнителни почивни дни около Нова година заради еврото Причината - въвеждането на..

публикувано на 10.10.25 в 11:04

В Лондон проверяват статута за пребиваване на чужденци

Във Великобритания вече има случаи министерството на вътрешните работи (Хоум офис) да отнема временен статут за пребиваване на чужденци. Потърпевши са и български граждани. Правят се целенасочени проверки кой как е получил статута си и дали е имал право на него. Дори при случаи, в които някой е бил автоматично одобрен, вече се повдигат обвинения..

публикувано на 10.10.25 в 10:45
Президентът на Естония Алар Карис (вдясно) посреща президента на България Румен Радев преди началото на 20-ата неформална среща на държавните ръководители от групата

Президентът Радев приветства споразумението за прекратяване на войната в Газа

Президентът Румен Радев, който участва в Талин в среща на върха на групата "Арайлуш", приветства споразумението по първата фаза от мирния план на американския президент Доналд Тръмп за прекратяване на войната в Газа:  "Това е първата, но изключително важна стъпка към мира и именно тук Европа има възможност да играе ключова роля и да даде съществен принос..

публикувано на 10.10.25 в 10:31