На 17 юли в Дома на киното като част от Sofia Art Week ще бъде представен филмът "Полупроводник". Негов автор и режисьор е Олег Мавромати. На 14 юли лентата ще бъде показана премиерно в Електротеатър "Станиславски" в Москва, в рамките на Фестивала на експерименталното кино.
Олег Мавромати основава през 1995 независимата филмова компания "Супер нова", считана за бастион на московското радикално кино. През 2014 година съвместно с Боряна Роса основава новото движение, наречено "посткино", което се фокусира върху образи, тясно свързани с видеоблоговете и социалните мрежи. "Няма място за старите кучета" е сред заглавията, които нашумяха и у нас. Боряна Роса е визуален артист и художник, доктор по дигитално изкуство, основател на грепата Ultra Futuro. Творческият и житейски тандем Роса - Мавромати живее в САЩ.
"Полупроводник" е филм за блогъри, с прототипи в реалния живот. Например прототип на една от героините е ватманка от Волгоград, която харесва субкултурата, свързана с влаковете. Мистиката във филма идва от думата "проводник", която на руски е аналог на българския стюард, обслужващ пътниците във влака на дълги разстояния, поясни Боряна Роса. Полупроводник в случая е игра на думи. Автентичният термин от радиотехниката полупроводник също е замесен, има пряка връзка със сюжета, защото по думите на Олег "в тази история има и електричество".
"Посткино" е термин, който ние измислихме и написахме цял манифест във връзка с него. Най-просто казано, вече всички бълват огромно количество видеосъдържание и това са не хора, които професионално се занимават с кино или с изкуство, а всеки. Това съдържание е също изключително интересно и е грехота да не се използва, след като го има в такова изобилие, или по някакъв начин да се вдъхновяваме от него. Нашият манифест на посткиното е, че, ето сега след създаване на кино толкова дълго време, ние можем да създадем нещо, което идва след това, което е базирано на тази съвсем нова култура на създаване на движещи се изображения. Паралелно терминът термина идва от т.нар. постинтернет изкуство, което също се занимава с това какво се случва в социалното реално пространство, след като сме преживели и сме узнали, и сме интернализирали, превърнали във вътрешна необходимост създаването на информация в Интернет", посочи Боряна Роса.
Боряна Роса и Олег Мавромати участват в общ творчески проект в едно от авангардните творчески пространства в Москва - "Гараж". Там те се занимават с екология на бъдещето.
"Гараж" е един от най-големите музеи за съвременно изкуство в Русия, той е със световна слава, един от най-големите музеи в света. Тази изложба се занимава със социалните и етически измерения на развитието на науката и на технологиите, какво тези научни изследвания или технологии могат да ни кажат за това как да се справим с глобалното затопляне, как да бъдем по-екологично отговорни или да взаимодействаме с околната среда, като също се развиват апокалиптични сценарии, т.е. художниците разглеждат нашето взаимоотношение с околната среда от много различни гледни точки."
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..
"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...
В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..
На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...