Няколко десетки протестиращи от Инициативния комитет "Горубляне" отново затвориха "Цариградско шосе" на входа на София в 18.30 часа. Това е втората поредна вечер на протест, след като протестиращите се заканиха да блокират изхода на София всяка вечер, докато исканията им не бъдат чути.
Причината за недоволството е решението на общината да изгради парк върху техни терени, както и булевард, който свързва кварталите "Младост" и "Дружба". Хората настояват за адекватно обезщетение при отчуждаването на терените им.
Председателят на Инициативния комитет на протеста Иван Димитров каза пред БНР:
"Горублянци подариха на Столична община земя за булевард между бъдещия булевард "Копенхаген", небостъргачите, до Околовръстното. Ние се лишаваме от много неща и сме дали земя за булевард, която не трябва да се обезщетява. Просто Столична община трябва да построи булеварда! А иначе, не може да плащаш на Околовръстното по 30 лв. обезщетение, на първа линия, защото това са две пържоли с две бири! Не е нормално 30 лв."
И тази вечер полицията е взела мерки и отбива потока към изхода на София на светофара преди протеста.
Янита Тарабанова от Инициативния комитет обясни по-рано днес мотивите за протеста така:
“Търпението ни вече се изчерпва. Първото, което искаме, е да се въведе срок за обезщетяване за имотите, на които сме признати за собственици, но не са ни възстановени в реални граници. Това са земите под блоковете на социалистическите комплекси, в нашия случай това са "Младост" и "Дружба".
Другото искане на протестиращите е да се съкрати срокът по Закона за устройство на територията за принудително отчуждаване на частни терени за неотложни нужди на обществото. Според тях срок от една година е приемлив за всички.
Жители на столичния квартал "Горубляне" излязоха тази вечер за пореден път на протест с искане за справедливо обезщетение за земите им, които са отчуждени, и с намерение да блокират движението по булевард "Цариградско шосе". Жителите на кв. "Горубляне"..
Лидерът на "Изправи се.БГ" Мая Манолова внесе жалба в Административния съд София-град срещу наредбата за двойно увеличение на цените за платеното паркиране и разширяването на зоните в София. В жалбата са приложени подписите на над 3500 граждани срещу..
" Благомир Коцев сякаш пречеше на всички още с избора му , защото решенията му бяха твърде много в полза на обществеността на Варна. Той опита да забави желанията на бизнес групировките там и да откаже някои вече взети решения. По този начин си навлече..
Продължават дейностите по изпълнение на 21 мерки на МРРБ за справяне с безводието в Плевен. Проблем към момента са ВИК-авариите по компрометираната водопроводна мрежа на града. В Община Плевен се работи по отворените обществени поръчки за избор на..
Като държава член на ЕС и съюзник в НАТО България е готова да участва в намирането на решения за мир и сигурност. Тази позиция е представил премиерът Росен Желязков в рамките на днешното неформално заседание на държавните и правителствени..
До края на деня изтича срокът за предложения за промени между двете четения на проекта на Закон за бюджета на Държавното обществено осигуряване. В сряда те ще бъдат разгледани от парламентарната комисия по бюджет и финанси. Седем от деветте,..
Замърсена питейна вода с тежки метали и колиформи засече хигиенната инспекция (РЗИ) от Монтана във вълчедръмското село Долни Цибър. Отклоненията са установени в училището и кметството в населеното място Взетите водни проби от основно училище "Христо..
Кипър е усвоил 100% средствата от европейските фондове за периода 2014-2020 г. и е над средното за ЕС ниво за сегашния период 2021-2027 г., съобщиха от финансовото министерство при представянето на годишния доклад на Европейската сметна палата. Кипър е..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация...
Цялото интервю на Диана Янкулова с акад. Николай Денков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Тревненци отправят молитви за своя свещеник Неделчо Марков , диагностициран с тежко заболяване. Преди дни тревожната новина бързо обиколи жителите..