Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Използването на модифицирано гориво в ТЕЦ-Сливен няма да застраши чистотата на въздуха

тец
Снимка: БГНЕС

Намеренията на "Топлофикация Сливен" да използва модифицирано гориво RDF (Refuse Derived Fuel) няма да застраши чистотата на въздуха на града и околностите. Това увериха от ръководството на топлоцентралата на нарочна среща с кмета Стефан Радев и представители на Общинския съвет. Алтернативното гориво няма да замени изцяло въглищата, но ще намали плащанията за въглеродни емисии. В тази връзка е изградена първата в страната пещ за изгаряне на модифицирани горива. 

ТЕЦ-Сливен има всички необходими разрешения да използва модифицирано гориво, съобщи председателят на борда на директорите Ангел Ангелов:

"Това разрешение е и от РИОСВ, и от съда. Никога няма да тръгнем да горим нещо, ако нямаме разрешение, защото на месец ни проверяват по няколко пъти".

Ангелов обяви, че бъдещите инвестиционни намерения са трите газови котела на топлоцентралата да се захранват с газ от RDF:

"Има първо няколко пъти по-малко емисии от стандартните. И второ, при газификацията се вкарва пара, при което се получава и водород, а водородът като гори отделя вода. Той няма емисии".

Кметът Стефан Радев подчерта, че държи да се спазват екологичните стандарти:

"Една от гаранциите да остане въздухът в Сливен чист е "Топлофикация" да работи".

Централата ще гори по 25 тона модифицирани горива на денонощие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Високопоставен служител на "Хамас" благодари на Доналд Тръмп

Доктор Басем Наим, високопоставен служител на "Хамас", благодари в интервю за "Скай нюз" на президента Доналд Тръмп за ролята му в осигуряването на споразумение за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас". Той обаче предупреди, че бившият премиер на Обединеното кралство сър Тони Блеър няма да бъде добре дошъл на каквато и да е позиция в Газа. Доктор..

публикувано на 11.10.25 в 01:42
Посрещанет на испански активисти на летището в Мадрид на 05.10.2025 г.

Рейес Риго е постигнала споразумение с израелската прокуратура, за да бъде депортирана

Испанската активистка Рейес Риго е постигнала споразумение с израелската прокуратура и ще бъде депортирана след заплащане на глоба. Тя беше официално обвинена, че е ухапала служител на затвора Кециот при задържането ѝ. Втора група активисти от пропалестинската флотилия пристигна в Мадрид Първата група испански активисти, депортирани от Израел,..

публикувано на 11.10.25 в 01:30
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев остава в ареста

Пети съдебен състав отказа да пусне на свобода варненския кмет Благомир Коцев. Късно снощи Софийският градски съд потвърди постоянния му арест с аргумент, че има достатъчно доказателства, че е част от корупционна схема, действала в община Варна.  В мотивите си съдия Силвия Русева похвали разследването и отбеляза, че не просто има достатъчно..

обновено на 11.10.25 в 00:59
Себастиен Льокорню

Себастиен Льокорню отново е назначен за премиер на Франция

Себастиен Льокорню бе назначен повторно за премиер на Франция четири дни след като подаде оставка, съобщиха от Елисейския дворец. Льокорню предполага, че френският президент ще номинира нов премиер в следващите 48 часа  Льокорню обяви в понеделник, че се оттегля от поста заради разногласия с парламентарните сили по бюджета на страната и..

публикувано на 11.10.25 в 00:19

БЧК започва раздваването на пакети с храни на социално слаби граждани

Над 640 хиляди са хората, които ще бъдат подпомогнати с хранителни продукти и продукти за хигиенни нужди, закупени от Агенцията за социално подпомагане по Програма "Храни и основно материално подпомагане", финансирана от Европейския социален фонд плюс. Раздаването на пакетите започва в базите на БЧК поетапно от понеделник, 13 октомври. Пакетите..

публикувано на 11.10.25 в 00:15

Повдигнаха обвинение срещу 22-годишен мъж, пребил бившата си приятелка

Окръжна прокуратура-Благоевград внесе в съда обвинителен акт срещу 22-годишен млад мъж, който преди година отвлече бившата си приятелка и я преби, оставяйки я в безпомощно състояние. Тревожен ръст на домашното насилие през последните месеци отчитат от полицията.   Преди да извърши престъплението, Богдан Д. и Ивана С. живеели на семейни начала във..

публикувано на 10.10.25 в 23:17

Сдружение "Боец" готви още протести заради кризата с отпадъците в София

Гражданското сдружение "Боец" готви още протести заради кризата с отпадъците в столичните квартали "Красно село" и "Люлин". Тази вечер представители на сдружението се събраха пред пред централата на „ДПС-Ново начало“ на ул. "Врабча" 23 и блокираха за около час движението по бул. „Васил Левски“.  Представители на сдружението направиха купчина от черни..

публикувано на 10.10.25 в 23:10