Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за диригента Методи Матакиев

Методи Матакиев
Снимка: Василка Балева

На 7 юли можеше да отбележи 70-годишен юбилей Методи Матакиев - забележителен хоров и оперен диригент с успешна кариера у нас и в чужбина. Той си отиде от този свят преди 9 години, оставяйки спомена за всеотдайно предан на работата си музикант и много чаровен човек.

Матакиев е роден в София и още 8-годишен пее в хор „Бодра смяна“ - това е ценен шанс да се насочи към музиката, да я опознае и да добие всички качества, необходими за бъдещата му професия - упоритост, дисциплина, отговорност към работата си, желание да научаваш още и още. Завършва Музикалното училище като обоист, следва в Музикалната академия, в класа по хорово дирижиране на проф. Самуил Видас. Десет години по-късно специализира във Виена оперно и симфонично дирижиране при проф. Карл Остерайхер. В годините след завършването си работи с различни хорове и оперни състави, сред които Българската хорова капела, трупите на Националната и на Русенската опера, а от 1998 г. до края на живота си ръководи Смесения хор на Българското национално радио. От 1991 г. гастролира из цяла Европа с първата частна формация “Нова българска опера“, а сред върховите му постижения са спектакрлите на оперите “Набуко“ и “Борис Годунов“ в зала "Плейел" - Париж, с участието на наши прочути оперни певци. От 1991 г. е музикален директор на Театро Лирико Европа. Гостувал е на много страни по света: САЩ, Китай, Япония. Развива и педагогическа дейност - преподава  хорово дирижиране в Музикалната академия, води и курс по оперно дирижиране в Карлови Вари, Чехия.

Методи Матакиев познаваше отлично певческите гласове, техните възможности, работеше често с най-изтъкнатите български певци като Дарина Такова, Никола Гюзелев, Калуди Калудов. В историята останаха спектаклите на „Турандот“ от Пучини през 1996 г. под негово диригентство и с участието на Гена Димитрова. За неговите заслуги към нашата музика през 2011 г. посмъртно е отличен с наградата за цялостно творчество в анкетата “Музикант на годината“ на предаването  „Алегро виваче“ на БНР.

За музиката в детството му и за всичко, което му е дал хор „Бодра смяна“, Методи Матакиев разказва в интервю  от 1999 г.,запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50

Елитни музиканти участват в концерт с кауза във виенския Терезианум

На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..

публикувано на 16.01.25 в 12:25