Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади учени в "Нощен хоризонт": Науката ни прави по-адаптивни и добри хора

От света на гъбите до базите на Луната – платформата Ratio организира регулярни научни беседи за широката публика

"Организацията „Рацио“ си е поставила за цел да представя науката за широка публика на малко по-разбираем език, да се опита да прокара идеята, че в момента живеем във време на иновации и всъщност науката е новото черно, науката е истински секси и си заслужава човек да я познава и да е в час с нея." Това каза в предаването "Нощен хоризонт" Никола Кереков, молекулярен биолог и доктор по имунология. Той гостува на предаването заедно с колегите си от платформата за популярна наука Владимир Лютов – специалист по електрохимия и Венцислав Петров, който е част от магистърската програма по астрономия на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Науката ни прави по-адаптивни и по-добри хора, смята Никола Кереков. При старта на „Рацио“ интересът не бил голям, разказа той. „Голяма част от хората вярваха дълбоко в себе си, че наука у нас не се случва. Имаше огромна група хора, които много се вълнуваха от наука, непрекъснато четяха за най-новите постижения, но смятаха, че не могат да открият подобно поприще тук и не могат да намират източник на подобна информация.“

Науката осигурява продуктите на прогреса, които ние пък можем да консумираме във всяка точка на земното кълбо, независимо дали сме в България, САЩ или Тринидад и Тобаго, допълни Кереков.

Целогодишно „Рацио“ организира серия от събития за популяризиране на науката. Всеки месец има по няколко събития с гостуващи специалисти от различни сфери на науката. Безплатните от тях се излъчват на живо във Фейсбук. В архива пък могат да се открият вече минали теми и събития от света на науката.

Последното събитие например е било посветено на гъбите – древни създания, които в много случаи са и по-стари от класическите животни и растения, с важна роля в кръговрата на веществата. „Една част от гъбите човекът е впрегнал за биотехнологични процеси да работят, но огромна друга част в природата непрекъснато са активни, като затварят метаболитни цикли и са своего рода химическите магистрали в природата“, поясни Владимир Лютов, според когото гъбите са „една необятна вселена“.

На 16 юли "Рацио"  организира специално събитие, посветено на Луната. Тогава се навършват 50 години от изстрелването на мисията „Аполо 11“ – ракетата, която дни по-късно извежда Нийл Армстронг върху лунната повърхност. От покрива на „Музейко“ ще бъде наблюдавано и пълнолунието. През телескопи гостите ще могат да се насладят на Луната, а при добра видимост – и на други планети и техните спътници. Предвидена е и виртуална разходка на мястото на кацане – в лунния кратер, където се е приземил „Аполо 11“, със специални очила за виртуална реалност, уточни Венцислав Петров.  

„Луната е много повече от безжизнен каменен къс, който обикаля около Земята, свети ни нощем – „нощната лампа на Земята“, което хич не е за подценяване. Луната е изключително вълнуващо, интересно, опасно място, както ще разберат хората, които ще дойдат на събитието. Ще си поговорим например за лунния прах – какво представлява, защо е интересен и опасен, как можем да строим на луната, ако решим, че си заслужава да отидем там…“ – разказа в аванс астрономът.

„Ако ще „покоряваме“ космоса, което е изконната човешка мечта, е по-добре да се поупражним някъде по-наблизо, каквото място е Луната, преди да стигнем до Марс. Самото колонизиране, потенциално изследване на Марс би се случило много по-лесно от инженерна и от финансова гледна точка, ако преди това сме установили някаква форма на лунна база, от която да изстрелваме космическите апарати, които ще пътуват към Марс“, допълни младият учен.

На 23 юли "Рацио" организира и беседа, озаглавена „Праисторическият свят“. Събитието ще анонсира първото официално партньорство с Националния природо-научен музей. 

Още за науката и нейните популярни измерения слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28