Науката ни прави по-адаптивни и по-добри хора, смята Никола Кереков. При старта на „Рацио“ интересът не бил голям, разказа той. „Голяма част от хората вярваха дълбоко в себе си, че наука у нас не се случва. Имаше огромна група хора, които много се вълнуваха от наука, непрекъснато четяха за най-новите постижения, но смятаха, че не могат да открият подобно поприще тук и не могат да намират източник на подобна информация.“
Науката осигурява продуктите на прогреса, които ние пък можем да консумираме във всяка точка на земното кълбо, независимо дали сме в България, САЩ или Тринидад и Тобаго, допълни Кереков.
Целогодишно „Рацио“ организира серия от събития за популяризиране на науката. Всеки месец има по няколко събития с гостуващи специалисти от различни сфери на науката. Безплатните от тях се излъчват на живо във Фейсбук. В архива пък могат да се открият вече минали теми и събития от света на науката.
Последното събитие например е било посветено на гъбите – древни създания, които в много случаи са и по-стари от класическите животни и растения, с важна роля в кръговрата на веществата. „Една част от гъбите човекът е впрегнал за биотехнологични процеси да работят, но огромна друга част в природата непрекъснато са активни, като затварят метаболитни цикли и са своего рода химическите магистрали в природата“, поясни Владимир Лютов, според когото гъбите са „една необятна вселена“.
На 16 юли "Рацио" организира специално събитие, посветено на Луната. Тогава се навършват 50 години от изстрелването на мисията „Аполо 11“ – ракетата, която дни по-късно извежда Нийл Армстронг върху лунната повърхност. От покрива на „Музейко“ ще бъде наблюдавано и пълнолунието. През телескопи гостите ще могат да се насладят на Луната, а при добра видимост – и на други планети и техните спътници. Предвидена е и виртуална разходка на мястото на кацане – в лунния кратер, където се е приземил „Аполо 11“, със специални очила за виртуална реалност, уточни Венцислав Петров.
„Луната е много повече от безжизнен каменен къс, който обикаля около Земята, свети ни нощем – „нощната лампа на Земята“, което хич не е за подценяване. Луната е изключително вълнуващо, интересно, опасно място, както ще разберат хората, които ще дойдат на събитието. Ще си поговорим например за лунния прах – какво представлява, защо е интересен и опасен, как можем да строим на луната, ако решим, че си заслужава да отидем там…“ – разказа в аванс астрономът.
„Ако ще „покоряваме“ космоса, което е изконната човешка мечта, е по-добре да се поупражним някъде по-наблизо, каквото място е Луната, преди да стигнем до Марс. Самото колонизиране, потенциално изследване на Марс би се случило много по-лесно от инженерна и от финансова гледна точка, ако преди това сме установили някаква форма на лунна база, от която да изстрелваме космическите апарати, които ще пътуват към Марс“, допълни младият учен.
На 23 юли "Рацио" организира и беседа, озаглавена „Праисторическият свят“. Събитието ще анонсира първото официално партньорство с Националния природо-научен музей.
Още за науката и нейните популярни измерения слушайте в звуковия файл.Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..
Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..