Две десетгодишни момичета от Велико Търново са посветили ежедневието си на благотворителни каузи. От три години Катерина Николова и Даря Калчева плетат гривнички от ластици и рисуват картички, които продават, а със събраните пари подпомагат лечението на тежко болни.
Катя и Даря от Велико Търново са обикновени, но и необикновени 10-годишни момичета. Обикновеното е, че са приятелки и учат в основно училище „Димитър Благоев“. Необикновеното е, че от три години са се посветили на доброто и вече имат три успешни благотворителни каузи, посветили са се на четвърта – да помогнат за набирането на сумата от 100 хиляди долара за лечението на непознатата за тях Марияна Светлозарова, майка на две деца, която се бори с левкемията.
„Искаме да помогнем на Марияна, защото доста пари трябва да се съберат за нея. За нас е удоволствие да помагаме“.
„Когато хората дойдат и ние ги питаме:
„Здравейте, искате ли да купите гривна или картичка за благотворителна кауза“? Те много се радват хората, като разберат и ние много се радваме, че помагат за Марияна“.
Катерина Николова и Даря Калчева плетат гривнички от ластици и рисуват картички, които продават на тротоара до музей „Възраждане и учредително събрание“ във Велико Търново вечер след 17,30 часа. Помагат им още две техни приятелки и родителите. Милена Николова е майката на Катя. Очите ѝ се пълнят със сълзи, докато разказва за усилията на децата:
„За благотворителност, може би, преди две и половина-три години започнаха. Никой не ги е карал, просто така, от вътре им идва. Гордея се с тях като майка и се вълнувам, наистина съм горда с децата. Аз не съм очаквала, че като започнат да продават гривнички, картички и наистина ще се събират пари за каузи. Те си решават каква да е каузата, те си решават каква да е сумата, която се събира. Смятам, че наистина могат да ни научат на много неща, не само на добро“.
Доброто е заразно и каузите, за които Катя и Даря успешно са събрали пари с техните картички и гривнички, не са малко. Започнали да продават, за да помогнат на онкоболното момиченце Йоана, после събраха 100 лева, с които купиха три одеяла за бебетата от отделението по неонатология във великотърновската болница. Дариха и 400 лева за лечението на онкоболната абитуриентка Никол, сега събират за страдащата от рак майка на две деца Марияна. Отделеността, с която момичетата работят за благотворителните си каузи, е трудноразбираема за възрастните, споделя майката Милена Николова:
„Те си имат техни разбирания, ние не ги разбираме изцяло. Аз, ако бях на тяхно място, може би, щях да продавам гривнички и картички, но част от парите щях да си ги прибера за себе си, за си купя нещо, но те са категорични, че всички пари се събират изцяло за дадената кауза“.
Даря и Катя нямат обяснение какво е доброто. Трудно им е да го разкажат с думи. Предпочитат да действат, за да случват доброто:
„За мен доброто е, не зная как да го кажа. Трябва да се помага на хората, защото, ако и ти се поставиш на тяхно място, и ако на тебе ти се случи, за да може и на теб да ти помогнат някой път. На нас ни доставя удоволствие да помагаме на хората, да даряваме пари и така“.
„Не мога да го обясня. Всъщност за мене доброто е всъщност много хубаво, нещо, което трябва да се прави по целия свят. Вярвам, защото винаги мечтите се сбъдват и аз вярвам в това“.
И ако на нас, възрастните ни е трудно да разберем доброто на децата, можем да направим добро като подпомогнем добрата им кауза.
Репортажа на Здравка Маслянкова можете да чуете от звуковия файл.На остров Евия продължава борбата с огнената стихия. Извършва се евакуация на туристи. На островите и на Халкидики недостигът на вода се увеличава. И днес рискът от пожари е много висок в цялата страна, съобщава Гражданска защита. Най-трудният пожар е на остров Евия, където огънят достигна до къщи и вили. Вятърът раздели огнения обръч на..
Като в приказките три дни продължиха празненствата за определяната за сватба на века - тази на милиардера Джеф Безос и избраницата му Лорън Санчес, вече Безос. Двойката се врече във Венеция, на остров Сан Джорджо, където се намира монументален комплекс, проектиран от архитекта от 16-ти век Андреа Паладио, и който разполага с емблематична камбанария,..
Ръководството на Многопрофилната болница в Пазарджик изрази своята благодарност към д-р Димитър Бакалов, който е спасил два човешки живота на плажа в Поморие. Бакалов работи именно в пазарджишката болница, а спасените от него мъж и жена са в добро състояние. Само в рамките на минути, д-р Димитър Бакалов, заместник - завеждащ Спешната помощ в..
Установени са участниците в инцидента със сбиване в центъра на София от преди ден. Това съобщи директорът на СДВР старши комисар Любомир Николов. Той уточни, че не може да се твърди със сигурност, че става дума за така наречените "локали". "Незабавно сме се самосезирали в Столична дирекция, тъй като нямаме официално подаден сигнал, нито от..
Поредно населено място в Германия беше евакуирано поради големия горски пожар, бушуващ на границата между федералните провинции Саксония и Бранденбург , предаде ДПА. Спешните служби очакват около 45 души да бъдат принудени да напуснат домовете си в село Якобстал Банхоф в саксонската община Цайтхайн, съобщиха властите в област Майсен...
Близо 4 700 безработни ще преминат през обучения за професионална квалификация и придобиване на професионална квалификация по проекти на представителните синдикални и бизнес организации. Средствата за одобрените проекти са 8 640 000 лева, осигурени от тазгодишният Национален план по заетостта. Предвидено е минимум 35% от преминалите през..
Правителството ще работи докато повечето от парламентарните групи по поддържат, защото партиите са "съдружници по неволя". Така председателят на парламента Наталия Киселова коментира думите на вицепрезидента Илияна Йотова, че стабилността на кабинета на Росен Желязков зависи от лидера на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. "Аз мисля, че при..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..