Италиански съд осъди днес на 24 години затвор италиански гражданин от украински произход, бивш боец от украинската Национална гвардия, за убийството на фотожурналист - италианец, отразявал конфликта в Източна Украйна, предаде БТА.
Съдът в Павия призна Виталий Маркив за виновен за убийството на фотографа Андреа Рокели и на неговия руски преводач Андрей Миронов, загинали на 24 май 2014 г. при артилерийски обстрел на Славянск, недалеч от Донецк.
Виталий Маркив е арестуван през юни 2017 г. на летището в Болоня при пристигането си от Украйна. Той има италиански паспорт. На 16 години заедно със сестра си и майка си той заминава от Украйна за Италия, където майката скоро се омъжва за италианец и Виталий на 18 години получава италианско гражданство. Когато през 2013 г. започват събитията на киевския Майдан, Маркив заминава за Украйна, постъпва батальона от доброволци на Националната гвардия и воюва в Донбас.
Украинският министър на вътрешните работи Арсен Аваков написа в Туитър, че днешното решение е несправедливо и позорно и ще бъде обжалвано.
„Нашата Гвардия и Украйна не са отговорни за смъртта на Рокели. Той е жертва на агресивната Русия, която поведе в Славянск война срещу Донбас. Ние продължаваме битката“, категоричен бе Аваков.
Украинският президент Володимир Зеленски нареди на министерството на външните работи и на главната прокуратура да се заемат с процеса по връщане в Украйна на Виталий Маркив, предаде ТАСС.
„Моля да бъдат забравени политическите разногласия между новата власт и ръководителите на тези ведомства и да бъдат положени максимални усилия за връщането в Украйна на бившия боец от Националната гвардия Виталий Маркив“, призова Зеленски в изявление.
Община Ловеч връчи на официална церемония наградата "Лекар на годината". С отличието беше удостоена хирургът д-р Спаска Янакиева. За 19-та поредна година община Ловеч удостои с барелеф "Св. Иван Рилски" лекаря на годината по случай деня на българския лекар – 19 октомври. За дългогодишната й дейност в областта на медицината и за приноса й в..
Британският принц Андрю, който беше подложен на нарастващ натиск заради връзките си със сексуалния престъпник Джефри Епстийн, обяви, че се отказва от титлите си, включително херцог на Йорк. Напоследък зачестиха призивите към Бъкингамския дворец да предприеме действия срещу принц Андрю. Би Би Си коментира, че изглежда това е довело до решението на..
"Срещата с украинския президент Володимир Зеленски беше много интересна и сърдечна, но аз му казах, както настоятелно заявих и на президента Путин, че е време да се сложи край на избиването и да се сключи сделка". Това написа американският президент Доналд Тръмп в социалната мрежа "Трут соушъл" след срещата си със Зеленски в Белия дом. "Те трябва..
Палестинската групировка "Хамас" заяви, че ще предаде тялото на още един израелски заложник в Газа на Червения кръст, като Израел потвърди, че това ще стане малко след полунощ. Тел Авив твърди, че е получил девет от 28 тела на заложници, държани в анклава. От "Хамас" обявиха, че остават ангажирани със споразумението за прекратяване на огъня и..
Полски съд освободи от ареста и отказа да екстрадира в Германия 49-годишния украински гражданин Владимир Журавльов, който е заподозрян за взривяването на газопроводите "Северен поток". Това написа в социалната мрежа "Екс" полският премиер Доналд Туск, определяйки съдебното решение като справедливо. Журавльов беше задържан на 30 септември в полския..
Палестинската групировка "Хамас" възнамерява временно да запази контрола си върху сигурността в Газа, заяви висш представител на групировката в интервю за агенция Ройтерс. Мохамед Назал от политическото ръководство на "Хамас" добави, че не може да се ангажира с разоръжаването на групировката. По думите му, тя е готова за прекратяване на огъня до пет..
Групата на "Обнови Европа" в Европейския парламент определи делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев като "политически мотивирано". Нейният говорител Винсент Стюър заяви на брифинг, че средствата за България по Плана за възстановяване и устойчивост трябва да бъдат изцяло спрени. Припомням, по искане на "Обнови Европа", следващата сряда..
"Това правителство се задържа твърде много. То ще си отиде, защото в този си вид е безполезно. Борисов няма да даде повече власт на Пеевски"...
" Дали с Борисов, или без Борисов, Пеевски се връща, Пеевски идва ". Това заяви пред БНР Румен Овчаров от БСП. "Вървят два паралелни процеса...
" Тази институционална война между част от законодателната власт и президента - война най-общо казано между Пеевски и президента Радев, ще покорява все..