Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министерството на културата проверява има ли вандализъм на Белоградчишките скали

| обновено на 13.07.19 в 18:44
Снимка: БГНЕС

Министерството на културата започва проверка има ли вандализъм на Белоградчишките скали. От ведомството съобщиха, че министър Боил Банов се е самосезирал по повод публикации за дейности, които се извършват там без проект и разрешение.

Преди ден председателят на парламентарната комисия по културата Вежди Рашидов се възмути, че на Белоградчишките скали работници „забиват винкели в стените и закачват лампи“. Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ съвместно с Националния институт за недвижимо културно наследство ще провери на място получения сигнал за нерегламентирани дейности, съобщават от министерството на културата и допълват, че резултатите от проверката ще бъдат оповестени незабавно.

Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство", съвместно с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) ще провери на място получения сигнал за нерегламентирани намеси върху Белоградчишката крепост, паметник на културата и в района на Белоградчишките скали. Обектите са предоставени за управление на община Белоградчик.

Като лична кампания преди изборите определи подадения сигнал в министерството кметът на Белоградчик Борис Николов и обясни какво се е случило:

"Местни ентусиасти, се събраха млади хора, които дойдоха при мен и пожелаха да възстановим осветлението на крепостта. Аз им обясних, че Общината не е в състояние все още, заради финансовото състояние, да може да го възстанови, а после са разходи за енергия и т.н. и те ми предложиха да съберат дарение за осветителни тела, а ние да възстановим само ел.инсталацията, положена преди 50 години в двора на крепостта и около крепостта. И аз поех този ангажимент. Ние възстановихме инсталацията, но това е старата инсталация, не е копано повече. На старите места около крепостта, монтирахме нови осветителни тела. На т.нар. първа плоча беше осветено отдолу. Те се качили горе, експериментално направили опит да се осветяват отгоре скалите и са си позволили да монтират 11 осветителни тела в скалите горе, където са пробили по 2-3 отвора, 10 милиметра, 1 сантиметър в диаметър и веднага са завити там дюбели, за да може да се захванат осветителните тела. Нито е копано за ел. инсталацията, нито нищо. Не са къртени скали, не е копано, не е чупено."

Поставянето на тези осветителни тела е станало без разрешението на кмета. Борис Николов ги е видял по- късно и не е предприел действия по премахването им.

"В скалите и около крепостта са дълбани във времето толкова много отвори, парапети са хващани и т.н., нищо не се е случило, та камо ли тези незначителни отворчета по 10 милиметра в диаметър. Аз се радвам и съм щастлив, че се явиха такива хора да ни съдействат, за да възстановим тази прекрасна гледка."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Златна монета от времето на Юстиниан I е открита край Сливен

Златна монета, сечена по времето на император Юстиниан I, владетел на Източната Римска империя, е открита при разкопки в крепостта "Туида“ край Сливен. За находката съобщи директорът на Регионалния исторически музей доц. д-р Николай Сираков. Това е едва четвъртата монета, откривана в крепостта през годините.  Намирането на златна монета..

публикувано на 24.06.25 в 22:07
Ева Майдел

Комисията по икономически и парични въпроси на ЕП прие доклада за България в еврозоната

С голямо мнозинство от 46 гласа "за“ Комисията по икономически и парични въпроси на Европейския парламент прие доклада за готовността на България за еврозоната. Против гласуваха трима евродепутати, петима - с "въздържал се“.  Документът беше внесен за разглеждане от Ева Майдел, депутат от ГЕРБ-ЕНП и главен докладчик.  "Искам да благодаря на колегите от..

публикувано на 24.06.25 в 20:39
Християн Мицкоски

Мицкоски: Болката е вековна

Според премиера на Северна Македония Християн Мицкоски в следващите две седмици се очертава "жестока битка" за одобрението на Скопие по пътя към ЕС.  Президентът Радев изпрати писмо до европейските институции по казуса с РСМ В коментар от Скопие Мицкоски обяви, че и партньорите от НАТО трябва да знаят какво е отношението на България към Скопие от..

публикувано на 24.06.25 в 20:17
Снимката е илюстративна

Четирима души са задържани при операция на ГДБОП в Благоевград

Двама лекари, санитар и още един човек са арестувани при операция на ГДБОП в Благоевград. Те са задържани за издаване на фалшиви болнични листове. По информация на БНР, операцията е била проведена в поликлиника в града. Близки до разследването на случая твърдят, че арестуваните са били следени от месеци. Към момента не е ясно на колко..

публикувано на 24.06.25 в 20:16
Кая Калас

Испания има възражения срещу 5% от БВП за отбрана на съюзниците от НАТО

Върховният представител по външната политика и сигурност на ЕС Кая Калас даде да се разбере, че Испания има възражения срещу заложените 5 на сто от БВП за отбрана на съюзниците от НАТО до 2035-та година. На срещата присъстват и представители на ЕС: "Разбира се, трябва ни съгласието на всички, когато става въпрос за решенията на НАТО. Всички..

публикувано на 24.06.25 в 20:07
Зам.-кметът Никола Барбутов напусна сградата на Столичната община, придружен от полицията. По-рано днес служители на Антикорупционната комисия извършиха обиски в Столичната община - 24 юни 2025 г.

Неофициално: Има задържани за корупционния скандал в Столичната община

По неофициална информация има задържани за 24 часа за корупционния скандал в Столичната община след вчерашните твърдения на кметовете на "Люлин" и на "Младост" за корупционни схеми с обществени поръчки. Неофициално: КПК претърсва в СО след твърденията за натиск над кметовете на "Люлин" и "Младост" Служители на Антикорупционната комисия..

публикувано на 24.06.25 в 19:55
Испанският министър на правосъдието и парламентарните отношения Феликс Боланьос.

Обвинения за длъжностно престъпление и лъжесвидетелстване срещу испанския правосъден министър

Нови обвинения срещу управляващите в Испания. Разследващ съдия в Мадрид поиска от Върховния съд да повдигне обвинения в длъжностно престъпление и лъжесвидетелстване срещу правосъдния министър Феликс Боланьос. Обвинения в корупция по върховете на управляващата партия в Испания Искането е на магистрата Хуан Карлос Пейнадо, който разследва Бегоня..

публикувано на 24.06.25 в 19:49