Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димо Линков между птиците и рибите

Димо Линков
Снимка: Личен архив

"Водата и въздуха не са толкова различни, колкото изглеждат. Общото между тях е, че не си на земята и не си подвластен на гравитацията." Това казва в предаването "Нощен хоризонт" Димо Линков, строителен инженер, който в свободното си време или се гмурка, или лети. Работи в малка строителна фирма, но измерва щастието в часовете, прекарани под вода и във въздуха, защото освен гмуркач е и парапланерист.

„И двете стихии са достатъчно неуправляеми. И двете не са естествена среда за човека. И в двете човек се чувства не на място“, споделя той. „Всеки има страхове, те са вродени, но страхът се управлява. С течение на времето неговата граница се измества. Колкото повече пребиваваш във всяка една от двете стихии, толкова повече се чувстваш естествено, или по-малко неестествено.“

Димо Линков участва в тазгодишното състезание по подводен риболов за купа „Шабла“ в Тюленово. Въпреки че се гмурка вече 20 години, тази година за първи път участва в подобно състезание.

"Влизаш с харпун в морето и колкото риба успееш да уловиш в следващите пет часа, ти носи точки, съответно спрямо количеството риба и теглото й се класират участниците в турнира. Всички риби се ловят трудно. Може би най-трудната риба за улавяне в нашето Черно море са лавракът и леферът", разказва скромно, макар да знае много повече - и за водата, и за въздуха.

Не е от морски или крайбрежен град. Морето за него винаги е било по-привлекателно извън активния туристически сезон. Не знае какво точно определя един човек като „морски“, но не си представя оставащата част от живота си без море. Гмурка се винаги, когато има възможност. През останалото време лети.

Смята, че всички морски истории са интересни, а "сблъсъците на всеки човек с морето" - незабравими.

В студените все още води на Йонийско море през пролетта на миналата година е видял най-големия октопод, който е срещал до момента - около 6-килограмов. „Изглеждаше впечатляващо разперен, после, на борда на лодката.“

Нарича незабравимо преживяване плуването си с делфини. „Те винаги усещат всички хора, които плуват в морето. Делфините наистина са много забавни – и да ги наблюдаваш от лодката, и да ги наблюдаваш във водата. Все пак са бозайници. Не ми се е случвало да докосвам делфин.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светла Буюклийска разказва със звуците на своята цигулка

Тя се казва Светла Буюклийска и е цигуларка. 40 години работи в различни оркестри в Европа. Израства на улица "Търговска" във Враца, където е и музикалната школа, в която израства като музикант. "Имах огромното щастие да уча при преподавателя Борис Манчев, който беше концерт майстор на Врачанския оркестър. Той е ученик на най-известната българска..

обновено на 02.06.24 в 08:32

Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш

Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш, на място, което обичаш и да правиш, каквото обичаш. Така накратко може да се обобщи житейската философия на днешния ни гост в рубриката "Горещи сърца".  Той се казва Венцислав Тотев, по образование ПР експерт, работил като учител и журналист, сега има собствен иновативен бизнес.  Тотев е един от..

публикувано на 26.05.24 в 05:51
Проф. д-р Елисавета Мусакова

Проф. д-р Елисавета Мусакова за средновековната ръкописна книга и палеографията

Палеографията е приложна наука, която изучава стари ръкописи. Улавя онези тънки моменти от мрачната средновековна атмосфера, в които кописти на светлината на свещ са преписвали старите текстове, за да множат знанията, вярата и да положат основата в красотата на писаното слово .  Много старание и култивирани умения са отличавали тези..

публикувано на 24.05.24 в 19:28

Калоян Цветков и географията като неугасващо любопитство и безкрайно пътешествие

Как човек може да превърне пътешественическата страст и любовта към природата в професия? Географът д-р Калоян Цветков е успял да постигне наглед трудната задача. Освен че изследва планетата като учен, Калоян споделя откритията си. Той е главен асистент в СУ "Св. Климент Охридски". Преподава и на децата в Националната..

публикувано на 20.05.24 в 17:26
Венци Йончев

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина.  Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната..

публикувано на 20.05.24 в 12:25

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45