„Изслушването на специалния прокурор Робърт Милър, който трябва да даде повече информация за разследването за руска намеса в изборите в САЩ, е интересно, защото докладът не е изцяло публикуван. В него има пасажи, премахнати по искане на администрацията на Тръмп. Ако тези пасажи са маркирани като „Строго секретно“ и до тях имат достъп само определени хора, ние не знаем какво точно пише в доклада“. Това каза за БНР Любомир Топалов, преподавател по политически науки в университет в Япония.
Според него въпросът е по какъв начин конгресмените ще зададат въпросите си, така че да изкарат информацията, скрита в доклада, без да станат уязвими за това, че са разкрили държавна тайна:
„Другата част от съображенията е, че ако те не успеят да направят определен тип казус срещу Тръмп, той ще спечели от това. Именно затова, според мен, Нанси Пелоси не иска да се впусне в импийчмънт, защото знае, че ако се провалят, а има много голям шанс да се провалят в самата процедура за импийчмънт, тогава те ще загубят и ще вържат победа на Тръмп за следващите избори“.
„Вероятно в предишните избори за президент на САЩ не е имало хакерска атака, която да е фалшифицирала резултата, а бомбардиране с фалшиви новини на избирателите в определени региони, така че мнението им да се промени“, предположи Топалов в предаването „Преди всички“:
„Това е нещо, което е на границата - не е много лесно да се докаже“.
По-интересно в случая „Милър“ е, че Тръмп и републиканците са окачествили доклада като „оневиняване“, веднага след като той е бил публикуван, а сега се противопоставят на изслушването на специалния прокурор, изтъкна Топалов и коментира шансовете на американския държавен глава за втори мандат:
„Гласоподавателите имат много кратка памет. Те се информират от неща, които се случват в последния момент. Виждате, в този момент Тръмп е хванал няколко неща, които разпалват желанието, дори на хора, които не са изцяло зад него, да гласуват за него. Мисля, че той много стратегически се е насочил срещу спирането на вълната от мигранти от Латинска Америка, изграждането на стена… Нека спечели изборите, пък след това ще си води делата - това е бизнес политика на един дилър на места и на постройки в Ню Йорк - той е свикнал на тази тактика. Това е бизнес тактика, според мен. Той поема този риск, за него е важно да го изберат“.
Топалов коментира, че антиимигрантската риторика на Тръмп няма да отблъсне много от мигрантите, които вече живеят и работят в САЩ. Ученият се позова на изследванията си върху популизма, с които се занимава в последните години:
„Тръмп определено е представител на популистките лидери. Те умеят да изпращат много съобщения наведнъж, защото знаят, че техните поддръжници не се интересуват от цялата картина, а се интересуват от точно определен малък проблем, на който импонират. По този начин неговото съобщение достига до определена група хора и се игнорира от останалите. Тази голяма картина - за расизъм, за антихуманизъм - тя не достига до тези хора... Като човек, прекарал последните 20 години в Америка, общувам предимно с мигранти, а сред тях и много българи, които са успели по един или друг начин. Много от тях подкрепят вижданията на Тръмп, защото казват: „Да, ние го постигнахме по легален начин, ние се борихме, а сега идват едни пълчища, на които Тръмп иска да им затвори вратата. Иначе ще влязат и ще ни пометат“.
Тръмп комуникира доста директно с избирателите посредством Twitter, но неясните му послания оставят впечатление, че мерките не се отнасят за тях, а „само за онези“, обобщи Топалов.
„Хората, които се интересуват от външната политика на Тръмп, я разграничават от личността му“, допълни той:
„Някои от неговите позиции не са толкова извън контекста на генералната външна политика на САЩ за последните 30 години, но неговата личност и начинът, по който той води тази политика, е много по-конфронтационен и различен. Освен това, той играе на една друга нотка - на този национализъм, че е крайно време Америка да стъпи на врата на своите врагове“.
Изследователят определи като „много интересен казус“ смяната на посоката по отношение на Иран:
„От анализите, които аз чета и следя, защото това не е моята област на изследване, всъщност има промяна на тактиката - да се вкара Иран в една роля, в която те да нямат друг избор, а да се впуснат в изграждането на ядрена бомба. От тази гледна точка, те всъщност ще станат един противовес на Израел в Близкия изток, а от друга страна - ще вкарат Саудитска Арабия и Египет като перманентни клиенти на Америка за въоръжаване, за защита. Всъщност това ще стабилизира позицията на Америка в региона. Самият регион няма да се стабилизира“.
Според изследователя „Европа и Америка изгубиха Турция за последните 20 години“:
„Войната в Ирак, която Буш започна, всъщност подсили опасенията на Турция за ролята на Америка в този регион, най-малкото защото дестабилизира региона и даде сила на кюрдския регионализъм. Това продължи по времето на Барак Обама. Войната в Сирия го засили. Използването на кюрдски сили в Сирия и тяхната закрила от Америка дадоха така донякъде последния залп срещу интересите на Турция, включително и това, че Америка продължава да държи и да пази от Гюлен, който е, в общи линии като Троцки за турската сегашна система. Това, според мен, тласна Ердоган в прегръдките на Путин и извън влиянието на Америка“.
САЩ и Европа, според Топалов, са обединени не от общи ценности, а от общи интереси, които обаче „започнаха да се раздалечават в момента, в който Студената война свърши и особено в момента, в който Европа се еманципира малко повече от гледна точка на своята икономическа сила, а вероятно в бъдеще и военна сила“.
Интервюто с Любомир Топалов можете да чуете в звуковия файл.Ден преди 80-годишнината от освобождението на нацисткия лагер на смъртта Аушвиц-Биркенау в Полша германският вицеканцлер Роберт Хабек поиска повече средства за нова култура на паметта. Изправени сме пред предизвикателството да запазим спомена за това, заяви Хабек. Трябва да отделяме повече, а не по-малко средства и ресурси за поддържане на паметта ни..
Президентът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че не съжалява, че е предоставил територията на страната като плацдарм за началото на руската инвазия в Украйна. "За нищо не съжалявам," подчерта 70-годишният авторитарен лидер, който на днешното гласуване се опитва да си осигури седми президентски мандат след повече от 30 години на власт в бившата..
Ако Дания реши да продава Гренландия, първо трябва да я предложи на Обединеното кралство, а не на Съединените щати, пише "Сънди таймс“, като се позовава на споразумение от 1917 година. Тръмп вярва, че САЩ ще получат контрол над Гренландия В интервю за "Сънди таймс“ Том Хьойем, представител на Дания в Гренландия от 1982 до 1987..
За 12 години от създаването му общинският фонд за асистирана репродукция в Троян е подпомогнал финансово 94 семейства или двойки, като рoдените бебета са 22. Средствата, с които се подпомагат инвитро процедури се осигуряват от дарения и от общинския бюджет, поясни кметът на Троян Донка Михайлова. "Малко над 20% от двойките, които сме..
Рискови участъци по пътищата между населените места в община Кюстендил ще бъдат обезопасени с мрежи. Пореден протест на кюстендилци срещу институциите след катастрофата край Ябълково Общината ще финансира и монтирането на мрежа от двете страни на еднокилометров участък от пътя при село Ябълково, където преди около месец след катастрофа с..
Руските сили са завладели още едно село в украинската Донецка област, съобщи руското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс. Москва обяви също, че системи за противовъздушна отбрана са унищожили 15 украински дрона над Русия и два морски дрона в Черно море. Осем дрона са били свалени над Рязанска област, шест са били унищожени в Курска..
Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял по телефона с министър-председателя и министър на външните работи на Катар Мохамед бин Абдулрахман Ал-Тани, съобщиха от пресслужбата на Министерството на външните работи (МВнР). Георгиев е дал висока оценка на продължаващите интензивни усилия на Катар за насърчаване на мира в Близкия Изток,..
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...