Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жаклен Коен е новият изпълнителен директор на БЕХ

Енергийният холдинг трябва да управлява дъщерните си дружества, а не те него, смята председателят на АИКБ Васил Велев

| обновено на 19.07.19 в 17:17
Снимка: БГНЕС

Жаклен Коен е новият изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг. Той вече е оглавявал мегаструктурата по време на ĸaбинeтa нa Πлaмeн Opeшapcĸи, след което е уволнен oт Teмeнyжĸa Πeтĸoвa. Сега енергийният министър го връща на поста. 

Постът изпълнителен директор на БЕХ Жаклен Коен, който сега е председател на Съвета на директорите на АЕЦ "Козлодуй", поема от Петьо Иванов. Иванов се свързва с напусналия парламента бивш председател на енергийната комисия Делян Добрев като част от хасковския дриймтийм. В момента Иванов е в чужбина. 

От енергийното министерство аргументираха промяната с изтичане на мандата. Постът си губи и досегашният председател на Борда на холдинга Петър Илиев, който остава изпълнителен директор на НЕК. Наскоро Илиев подаде оставка като шеф на Националната електрическа компания заради спорове с работодателските организации за цените на тока  на борсата, но тя не беше приета. Единственият от досегашният Съвет на директорите на БЕХ, който остава в ръководството, е шефът на ТЕЦ "Марица-изток-2" Живко Динчев. Като нов член на Борда влиза директорът на "Мини Марица-изток" Андон Андонов.

Българският енергиен холдинг трябва да се управлява не от дъщерните си дружества, както се случва в момента, чрез участието на техните ръководители в състава на Съвета на директорите на холдинга. Така коментира рокадите в енергетиката, председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.

В последните месеци бизнесът непрекъснато критикува работата на електроенергийната борса и скока в цената на промишления ток:

“Трябва да управлява той дружествата, а не дружествата него. Като съответно част от това управление трябва да бъде управление на предлагането на електроенергия, така че да не се стига до парадоксалната ситуация – ние да имаме два пъти повече мощности, отколкото потребяваме и в същото време да имаме дефицит на електроенергия. От там най-високите цени за индустрията, което веднага рефлектира върху по-ниски заплати за хората, по-високи цени стоките и забавяне на икономическия растеж“, каза Васил Василев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов (вдясно) въвежда в експлоатация три нови локомотива

Три нови локомотива "Сименс Смартрон" влизат в експлоатация

Три нови електрически локомотива "Сименс Смартрон" влизат в експлоатация от днес. Два от тях ще обслужват влакове по направлението София - Бургас, а един – по линията София - Русе. Очакваме още един до Коледа. Това съобщи министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.  "Това е щастлив момент за модернизацията на българската..

публикувано на 10.10.25 в 13:03

Бобчева два часа в прокуратурата. Излезе и заяви, че е забранено да казва какво са я питали

Два часа остана в прокуратурата заместник-кметът по екология на столицата Надежда Бобчева, а след излизането си обясни, че има забрана да разгласява за какво е било питана. Бобчева се яви в държавното обвинение тази сутрин около 9.00 часа. А вчера беше разпитан и директорът на завода за боклук в София Николай Савов. От думите ѝ стана..

публикувано на 10.10.25 в 13:01

СГС решава за мярката за неотклонение на Благомир Коцев

Ден, след като варненските общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев бяха пуснати от ареста, Софийският градски съд ще решава да излезе ли на свобода и кметът на Варна Благомир Коцев. Тримата са обвинени за участие в организирана престъпна група за корупционни престъпления. Двамата общински съветници от Варна с по-лека мярка - домашен..

публикувано на 10.10.25 в 12:56

Заради кризата с боклука: Столичната община организира пунктове за доброволци

Столичната община организира пунктове за доброволци заради кризата с боклука в районите "Люлин" и "Красно село".  Сутринта граждани получиха ръкавици и чували, за да помагат в сметосъбирането.  "Това, което ни казаха от Общината е, че има допълнителен отпадък около контейнерите, който ние евентуално можем да помогнем да събираме, за да..

публикувано на 10.10.25 в 12:20
Министър-председателят Росен Желязков

Премиерът: Няма на дневен ред оставка на който и да е министър

На този етап не се предвижда ремонт на кабинета - каза пред журналисти в Хасково премиерът Росен Желязков.  Коментарът му е по повод поисканата от две браншови организации оставка на министъра на земеделието Георги Тахов. Зърнопроизводителите искат оставката на земеделския министър Илия Проданов: Това е четвърти земеделски министър, на когото..

публикувано на 10.10.25 в 12:17
Мария Корина Мачадо и Едмундо Гонсалес.

Мария Корина Мачадо получава Нобеловата награда за мир

Нобеловата награда за мир за 2025 г. се присъжда на Мария Корина Мачадо, лидер на венецуелската опозиция, обяви Нобеловият комитет в Осло. 58-годишната Мачадо спечели предварителните избори на опозицията за кандидат за президент миналата година, но режимът не я допусна до участие в изборите, след които тя е принудена да се укрива от властите...

публикувано на 10.10.25 в 12:12
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Липсва визия за истинска реформа в образованието

Положителна промяна няма, липсва визия за истинска реформа в образованието. Това заяви пред БНР Ирина Манушева – инициатор на отворено писмо, в което се настоява за истинско и качествено образование за българските деца и младежи. "За съжаление, положителна промяна все още не виждаме. Доста голяма общност стартирахме отвореното писмо в..

публикувано на 10.10.25 в 12:01