За Доналд Тръмп водещата роля на Съединените щати в Космоса е от ключово значение. С указ през февруари президентът създаде американски космически военни сили. „С това решение показваме на нашия народ, че защитаваме интересите му, и че нашата мощ е ненадмината“, заяви Тръмп в Белия дом.
По-малко от половин година по-късно, в деня на френската революция, Еманюел Макрон също обяви революционното си намерение за свое военно командване за Космоса. „През септември 2020 г. ще създадем космическо командване в рамките на военно-въздушните сили, за да гарантираме развитието и укрепването на нашите възможности в космоса“, заяви Макрон.
Подобни амбиции има и Великобритания. Неизбежно ли е състезанието във въоръжаването на Космоса? Нашият кореспондент в Москва Ангел Григоров разговаря с Дмитрий Суслов, зам.-директор за европейски и международни изследвания във Висшето училище по икономика и експерт на престижния дискусионен клуб „Валдай“.
Дмитрий Вячеславович, в последно време от Вашингтон, Лондон и Париж се чуват гласове за увеличаване на отбранителните способности в космоса и за създаването на космически войски. На какво се дължи това военно-космическо оживление?
Мисля, че то се дължи на общата конфронтация между Русия и Съединените щати, Русия и НАТО, която се засилва в последно време. Ще напомня, че още по време на предишната Студена война, в момента, в който великите сили и човечеството като цяло получиха възможност да излязат в космоса, той веднага започна да се разглежда като театър на военни действия. Затова всъщност няма нищо ново. Единственото ново е първо, че имаме нова конфронтация, която мнозина наричат втора Студена война. Второ, новите технологии, за разлика от 60-те, 70-те и 80-те години, позволяват днес в космоса да се разполагат по-надеждни от военна гледна точка и по-опасни системи.
За съжаление милитаризацията на космоса върви с пълна сила. Общата насока е очевидна и тя е, че онези страни, които могат да си го позволят от икономическа и военно-техническа гледна точка, гледат на космоса като на потенциално бойно поле и създават космически войски. Между другото Русия е една от тези страни. Руската федерация има космически войски.
Но официално декларираната позиция на Русия е, че тя е против милитаризацията на космоса.
Русия наистина е против милитаризацията на космоса. Русия заедно с Китай неведнъж се е опитвала да постигне приемането на международно равнище на конвенции, които да забранят разполагането на оръжие в космоса. Засега това не се удава, защото Съединените щати и техните съюзници си мислят, че по силата на икономически и технологични фактори имат определено превъзходство над Русия и Китай в надпреварата за космоса.
Русия е на мнение, че разполагането на космическо оръжие е много опасно. Защото това, особено в условията на повишаване на точността на насочващите системи, увеличаване на точността на спътниците, превръща цялата земна повърхност в мишена за нанасяне на удари от космоса. Това рязко ограничава военно-стратегическото сдържане. Това е много опасно и ако милитаризацията на космоса продължи, това рязко ще увеличи заплахата от ядрена война. При изостряне на международната обстановка и Русия, и Съединените щати няма да имат друг изход освен да нанесат превантивен ядрен удар, опасявайки се, че ако се забавят с този удар, стратегическите им средства могат да бъдат унищожени с удар от космоса. Ето докъде може да се стигне.
През 1967г. Съветският съюз, Съединените щати и Великобритания подписват договор, който забранява разполагането в космоса на оръжия за масово поразяване. До каква степен този договор е гаранция срещу милитаризацията на космоса?
Не е никаква гаранция, защото самият Вие правилно казахте, че този договор забранява извеждането и разполагането в космоса на оръжия за масово поразяване. Днес стратегически свойства имат не само ядрените бойни заряди, не само оръжията за масово унищожение, а и неядрените оръжия, включително високоточните. Въпросният договор не забранява разполагането в космоса на неядрено оръжие. С помощта на неядрено оръжие могат да се решават военни задачи, които навремето се решаваха само с помощта на ядрено оръжие: унищожаване на ядрения арсенал на противника и нанасянето на непоправими икономически щети на вероятния противник.
И все пак, ще могат ли Русия и Съединените щати да се спрат в някакъв момент преди да е станало непоправимото?
Мисля, че договарянето ще бъде сложно в условията на настоящата крайно конфронтационна атмосфера между Русия и Съединените щати. Но мисля и че с времето ще се появи политическа воля за някакви макар и отделни действия за ограничаването на надпреварата във въоръжаването в космоса. Например за ограничаване на противоспътниковите оръжия. Защото другата алтернатива е неприемливото равнище на заплаха от ядрена война и неконтролираната надпреварата във въоръжаването в космоса, която никому не е нужна.
Британски гражданин е сред 15-те души, убити при нападението с автомобил в Ню Орлиънс в новогодишния ден, потвърдиха от Министерството на външните работи на Острова. По данни на лондонската полиция загиналият е Едуард Петифър, на 31 години, от столичния квартал Челси. Семейството му го нарече "прекрасен син, брат, внук, племенник и..
Полицията е установила, че 48-годишен мъж от София продава чрез интернет наркотични вещества, използвани в устройства за пушене от типа "вейп". Наред с това в кола, управлявана от 70 годишна жена, са открити 4 бутилки, съдържащи различни по вид течности, около 500 празни пълнители за електронни вейпове и 4 контейнера, съдържащи течност...
Русия съобщи, че е свалила осем американски ракети АТАКАМС и 72 дрона, изстреляни от Украйна. Не се уточнява дали има жертви или щети. Москва предупреди, че използването на този тип ракети може да доведе да нападение със свръхзвукови балистични ракети срещу Киев. Ракетите АТАКАМС са с обсег 300 километра. Междувременно руските сили съобщиха, че са..
Сурвакари от Пернишко ще пренесат в София част от магията на Сурва. На 5 януари за трети пореден път Сурва ще гостува в Борисовата градина. С това се дава началото на проявите, предшестващи едно от най-мащабните събития в страната – Международният фестивал на маскарадните игри "Сурва”, който тази година ще се проведе от 24 до 26 януари. Пред..
Стотици жители на Кюстендил и района се събраха за пореден път днес на пътя край село Ябълково, където преди седмица при пътно-транспортно произшествие със стадо коне загина 18-годишната Андрея, а две нейни връстнички бяха ранени. Участниците в протеста изразиха недоволството си от действията и ненамесите на институциите, от това, че не се..
Най-възрастният човек в света, японката Томико Итоока, почина на 116 години, съобщиха в събота от град Ашия, в който е живяла, предава АФП. Итоока, която имаше четири деца и петима внуци, почина на 29 декември в старчески дом, където живееше от 2019 г., се казва в изявление на кмета на южния град. Тя е родена на 23 май 1908 г. в търговския..
Системата за подреждане на тежкотоварните автомобили на граничния пункт Дунав мост ще бъде спряна поради намаления трафик през празничните дни, но при промяна на ситуацията ще бъде възстановена. Това обявиха кметът на Русе Пенчо Милков и областният управител Драгомир Драганов в отговор на медиен сигнал от вчера. Служителите на един от частните..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани"...