Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христина Вучева: 2 млрд. лева за новите изтребители са загубени пари

Проф. Христина Вучева
Снимка: БГНЕС

„Когато искате да имате икономически растеж, е добре да имате повече разходи, дори с цената на дефицита. Това е положително, не е толкова страшно, но е важно за какво се прави дефицит“. Това коментира пред БНР проф. Христина Вучева по повод увеличението на бюджетния дефицит заради купуването на американските самолети.

В предаването „12+4“ проф. Вучева определи като „икономическа неграмотност“ заявеното от правителството, че за държавата нямало да има проблеми в този случай.

„В политически смисъл управляващите може би си знаят защо го казват. Да се направят разходи в социалната сфера, би било икономически много по-полезно, защото това ще доведе до растеж. Всякакви бюджетни разходи вътре в страната ще фиксират растеж. Когато обаче се прави разход за нещо навън, това вече има друг смисъл. Особено когато се купуват неща за въоръжението. Обикновено това носи след себе си нови разходи“.

Според проф. Вучева у нас има подчертано невежество по отношение на ролята и на значението на т.нар. „общи потребности“ за държавата.

По думите ѝ 2 млрд. лева, гласувани за сделката със САЩ за новите изтребители Ф-16, са „загубени пари“.

„Пълна безпътица“, така проф. Христина Вучева определи икономическата стратегия на правителството:

„Това е липса на всякаква координация. От време на време се появяват идеи, които аз приветствам и заради които си мисля, че е настъпил някакъв прелом“.

Интервюто с проф. Христина Вучева можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осъдиха на 10 месеца затвор и втория избягал от затворническото общежитие в Ловеч

Районният съд в Ловеч осъди на 10 месеца лишаване от свобода при първоначален строг режим и втория избягал от затворническото общежитие в Ловеч в началото на месеца. Присъдата на 21-годишния Гюрсел Алиев беше постановена след подписано споразумение между подсъдимия и прокуратурата. Той заедно вече осъдения също на 10 месеца Димитър..

публикувано на 18.11.25 в 11:24

Поредна катастрофа с кола и трамвай в София

За поредна катастрофа с участието на кола и трамвай съобщиха от "Катастрофи в София". Инцидентът е станал около 10:30 ч. на Бул. "Възкресение" и спирката на пазар "Красна Поляна". Няма данни за пострадали. 

публикувано на 18.11.25 в 11:23

Европрокуратурата и OLAF с изненадващи обиски в Атина

Проверки и обиски в Атина от Европейската прокуратура за изразходване на европейски средства. Европейската прокуратура и Службата за борба с измамите (OLAF) извършват изненадващ обиск в офисите на правителствена агенция за разпределение на европейски средства. Иззети са компютри, хард дискове и мобилни телефони на всички служители...

публикувано на 18.11.25 в 11:09
Никозия - буферната зона в централната част на града.

ЕК с нова програма в образованието, насърчаваща диалога между разделените общности в Кипър

Европейската комисия обяви нова програма в областта на образованието, насърчаваща диалога и контактите между двете разделени кипърски общности. От днес за стипендии по нея могат да кандидатстват кипърски гръцки и кипърски турски младежи, съобщиха от представителството на Еврокомисията в Никозия. Европейският съюз ще финансира с 1,5 млн. евро..

публикувано на 18.11.25 в 11:02

Времето: Жълт код за значителни валежи в 11 области и за силен вятър в шест области

Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде за днес предупреждение от първа степен - жълт код, за значителни валежи в 11 области от Западна и Северна България, както и за южните райони на Източните Родопи (виж графиката по-долу). За шест области от Източна и Югоизточна България жълтият код е за силен и поривист вятър от..

публикувано на 18.11.25 в 10:51

Тръмп: Пътуващите за СП по футбол в САЩ да кандидатстват за виза "веднага"

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че пътуващите за Световното първенство по футбол в САЩ през следващата година трябва да кандидатстват за визи "веднага". Молбите ще имат специално обозначение, което ще им дава предимство. "FIFA Pass" се нарича молбата за виза, която ще позволи на закупилите  билети чрез уебсайта на Международната..

публикувано на 18.11.25 в 10:36

Великотърновската полиция с кратък видеофилм за домашното насилие

Увеличават се случаите на домашно насилие в област Велико Търново. С образователна и превантивна цел Областната дирекция на полицията направи кратък видеофилм за домашното насилие. "Домашното насилие не е личен проблем, а обществен. Ако си в риск – не мълчи. Потърси помощ. Не си сам", казват в клипа от 4 минути и 20 секунди великотърновските..

публикувано на 18.11.25 в 10:35