Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Светослав Спасов и Милен Михов пред БНР:

Пари от земите, принадлежащи на училищата, често пъти не отиват при тях

| обновено на 26.07.19 в 11:37
Снимка: https://www.kmeta.bg

750 хиляди декара са земите в страната, които принадлежат на съответните училища, но парите вместо за училищата често потъват по разни други джобове. Това е най-кратко казано изводът от проучване, направено от сдружение Д.О.Б.Р.О (“Движение за обновление на българските региони и общини“). Почти никой не знае за този проблем, въпреки че информацията циркулира в НС и се очакват законодателни инициативи.

Пред БНР доц. д-р Светослав Спасов, председател на сдружение ДОБРО, преподавател в УНСС и бивш народен представител от НДСВ, обясни откъде знае колко са земите принадлежащи на училищата, от кога и до кога те са тяхна собственост:

“Цялата идея дойде от казуса в първата ни столица Плиска, когато е създавано училището там са били дарени около 1800 дка. Парадоксът е, че училищното настоятелство, което е регистрирано, е в частна полза. Законът изрично казва, че всички училищни настоятелства трябва да бъдат регистрирани в публична полза, тъй като те защитават обществения интерес. И така училищното настоятелство в Плиска е регистрирано в частна полза съди училището, за да придобие тези 1800 дка по давност. Надявам се, че дългосрочната цел не е, когато евентуално това училище бъде закрито, защото за съжаление учениците в това училище постепенно намаляват, това настоятелство ще стане собственик на тези 1800 дка. И то, както се досещате, няма да ги дари на общината, а би могло да се превърне в частна фирма на настоятелите в бизнесмени. От там започна едно проучване, което беше подкрепено от Държавна агенция “Архиви“ и продължи около година и няколко месеца, в което благодарение на служителите и на председателя доц. Груев, на Държавна агенция “Архиви“ ние достигнахме до крайните резултати, които наистина са впечатляващи, че тези близо 3 хил. училища в България притежават около 750 хил. декара земя. Ние стъпихме на документите за национализация на земята в периода 1946-1948 г.“, каза той и допълни:

“Интересен е въпросът, че те до началото на 90-те години са били по някакъв начин съхранени, тъй като Законът казва, че те трябва да бъдат възстановени на собствениците, но тъй като през 90-те години липса ясен регламент как това да се случи на практика, така земята е възстановявана или на общините, или на училищата, а някъде и на настоятелствата…. “.

В интервю за предаването “Преди всички“ той коментира още – може ли училищното настоятелство да бъде нещо като квазифирма – частна фирма, закачена към публична институция:

“В момента законът позволява всички настоятелства да се регистрират като неправителствени организации. Много от тях явно са регистрирани въпреки разпоредбата, именно в частна полза. Логиката говори, че би трябвало в тези настоятелства да са хора, които подпомагат училището, а не бизнесмени, които се разпореждат с неговите собствености. Почти всяко училище в България преди или след Освобождението са били събирани пари за закупуване на земя, за да може ежегодно то да бъде подпомагано. Това са едни огромни средства, които са много повече от бюджетите, които са делегирани на съответното училище. Министър Вълчев ми се обади лично – подкрепя изцяло инициативата“.

Той обясни още какъв може да бъде приходът на училищните земи и кой може да печели от тях.

Зам.-председателят на Комисията по образование, народен представител от ВМРО, посочи в предаването “Преди всички“ по програма “Хоризонт“ на какъв етап е готовността да се направи нещо за защита на училищните земи:

“Ние направихме едно предложение за промяна в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, което трябва да разшири съществуващия досега мораториум за придобиване на собственост по давност, който съществува относно общински и държавни земи и върху тези училищни земи - това е една временна и палиативна мярка със срок до края на 2021 г., но той е необходим, за да се спрат всички претенции както в казуса с Плиска, така и на други места…“.

Интервютата на Ирина Недева с доц. Спасов и Милен Михов можете да чуете от зувковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Украинска атака с дронове в Северна Осетия, на над 700 километра от фронта

Украйна стои зад днешната атака с дронове в южния руски регион Северна Осетия. Това потвърди пред агенция Франс прес източник от военното разузнаване в Киев. Дроновете са били насочени към военно летище близо до град Моздок, на повече от 700 километра от фронтовата линия.  Това съобщи АФП. Губернатора на Северна Осетия Сергей Меняйло заяви, че атаката..

публикувано на 08.06.24 в 16:22
РЗОК Монтана

Над 4000 души в Монтанско са сменили личния си лекар през 2023 година

Жителите на област Монтана най-често сменят личния си лекар заради промяна на местоживеенето или по лична преценка. Над 4000 души миналата година са предпочели друго джипи през 2023 г.  До края на юни всички здравноосигурени лица могат да променят личния си лекар, напомнят от здравната каса в Монтана.   През юни миналата година личния си лекар в..

публикувано на 08.06.24 в 16:20

Повишават с 20 на сто цената на бутилираната минерална вода в Гърция

От началото на следващия месец се покачва цената на бутилираната минерална вода в Гърция. По-скъпи стават и безалкохолните напитки. С 20% се повишава цената на бутилираната вода поради поскъпване на материалите за опаковка на международния пазар. На по-високи цени вече се търгуват и материалите за производство на алуминиеви опаковки за бира и..

публикувано на 08.06.24 в 16:00

В Смолянско изборните книжа тръгнаха към секциите

Районната избирателна комисия - Смолян разпредели 191 300 хартиени бюлетини за десетте общини в областта, а оттам секционните избирателни комисии приеха книжата и с осигурен от администрацията транспорт и полицейска охрана тръгнаха към съответните секции. Смолян получи бюлетините за изборите Тиражът на бюлетините е 95 100 броя за..

публикувано на 08.06.24 в 15:55
Генералният ни консул в Истанбул Васил Вълчев

Четири са секциите в Турция, където може да се гласува и за евродепутати

Без напрежение протича подготовката на всички избирателни секции в Турция, обяви за генералният консул на България в Истанбул Васил Вълчев.  В Турция подготовката за вота на 9 юни протича без затруднения Очаква се до късния следобед всички 166 разкрити секции в Турция да бъдат запечатани и готови за изборите утре. "Нормално..

публикувано на 08.06.24 в 15:49
Димитър Кабаков

В Плевен по време на театрална репетиция тежко е пострадало 16-годишно момиче

В Плевен по време на театрална репетиция тежко е пострадало 16-годишно момиче. Настанено е в Университетската болница  "Д-р Георги Странски".  Днес директорът на театъра Димитър Кабаков свика спешна пресконференция:  "Детето пада в пропадало пред оркестрината на театъра. Инцидентът е тежък. Овладяни са травмите, намира се в УМБАЛ. Снощи беше операцията...

публикувано на 08.06.24 в 15:38

Поредни промени в съставите на СИК в чужбина

Часове преди изборите Централната избирателна комисия одобри поредни промени в съставите на секционните комисии в чужбина. Според съобщението на ЦИК, това се налага поради причини от обективен характер и невъзможност за участие.  Предложенията за смени са постъпили  както от външното ни министерство, така и от политическите формации, които излъчват..

публикувано на 08.06.24 в 15:36