Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Данита Заричинова, Сдружение "За Земята":

Малките фестивали прилагат по-устойчиви модели за намаляване на отпадъците

През социалните мрежи може да се оказва натиск върху организаторите на събития

Отпадъците, оставащи след събития с участието на много хора могат да се намалят, смятат от екосдружение "За земята"
Снимка: БГНЕС

Екосдружение „За Земята“ и „Грийнпийс България“ създадоха Наръчник за фестивали без отпадък. Той съдържа няколко лесни съвета как организаторите на всякакви събития с много хора да намалят отпадъците си, най-вече пластмасата за еднократна употреба.

„Най-големият отпадък, който се генерира, това са пластмасовите чаши, а това много лесно може да се спре като се ползват чаши на депозит. Това означава когато в началото на фестивала отидеш да си вземеш първата напитка, да си вземеш чаша срещу определена сума. Когато вече приключи фестивалът и връщаш чашата, ти се връщат тези пари“, обясни Данита Заричинова от „За Земята“ пред БНР.

Така се ползват чаши за многократна употреба и няма изхвърляне, казват еколозите.

Има добри практики, които си пробиват път, смята Данита Заричинова.

Предстои на Фестивала на хвърчилата да бъде използвана тъкмо депозитната система. „За съжаление големите фестивали не предлагат такава система, по-скоро по-малките фестивали, които са всъщност доста по-ангажирани за опазване на околната среда и с едно по-устойчиво ангажиране“, коментира Данита Заричинова.

Тя смята, че разделното събиране на отпадъци на фестивали е реалистично, защото на фестивалите се генерира хомогенен отпадък, който може да се рециклира, а хранителните отпадъци могат да се отделят в компостери.

„Правило ми е впечатление, че на музикални фестивали музикантите, които са на сцената, отправят призив към гостите да изхвърлят разделно отпадъците. Наистина е много силно твоят любимец да те подсети, че трябва да се замислиш как да изхвърляш боклука.“

В предаването "Закуска на тревата" Заричинова даде пример с фестивали, които са помислили и за вида на тоалетните.  „Да бъдат компостни, а не химически – това също е важна част от един устойчив фестивал. Също така например гривните да не са онези пластмасови гривни, които всеки изхвърля след като приключи фестивалът, а да са направени от текстил, които дори остават като спомен от фестивала.“

Според Данита Заричинова големите производители на бира са главните действащи лица, от които зависи въвеждането на системи за по-малко отпадъци.

Тя е на мнение, че всеки може да даде личен пример, като си носи своя чаша на подобни събития, а през социалните мрежи може да се засили натискът върху организаторите на фестивали за по-щадящо отношение към околната среда. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джулиан Асандж напуска съда в Сайпан, 26 юни 2024 г.

Джулиан Асандж напусна съда като свободен човек

Основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асандж се призна за виновен пред американски съд за получаване и публикуване на американски военни тайни, след като сключи сделка с прокуратурата, която му гарантира свободата. Делото срещу Джулиан Асандж беше гледано в Сайпан - столицата на малката островна американска територия Северни Мариански острови,..

публикувано на 26.06.24 в 07:35
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50