Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Американският президент Доналд Тръмп определи Балтимор като "заразена кочина"

Доналд Тръмп
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на САЩ Доналд Тръмп си навлече гнева на кандидатите за поста му от Демократическата партия, след като нарече избирателния район на свой политически опонент в Балтимор „отвратителна и заразена с гризачи кочина“.

Тръмп отправи нападки в Туитър към конгресмена Илайджа Къмингс, който оглавява комисията на Камарата на представителите за надзор над изпълнителната власт. Преди това Къмингс критикува многократно начина, по който граничните власти се отнасят към кандидатите за убежище, пристигнали през границата с Мексико. Президентът обвини Къмингс, че отправя незаслужени нападки срещу служителите по границата, вместо да се погрижи за собствените си избиратели.

Определението на Тръмп за Балтимор като „заразена кочина“ предизвикаха остра реакция, тъй като мнозинството от местните жители са чернокожи.

Един от водещите кандидати за изборите през 2020 година - демократът Джо Байдън, коментира, че един президент трябва да крепи нацията, а не да я разкъсва и че Тръмп „за пореден път“ се е доказал неподходящ за поста.

Водачът на демократите в Конгреса - Нанси Пелоси, отново обвини Тръмп в расизъм - отново, след като по-рано този месец президентът подкани четири представителки на етническите малцинства от Конгреса да се върнат в страните, от които произхождат.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отляво надясно - министърът на финансите Теменужка Петкова, министър-председателят Росен Желязков, управителят на БНБ Димитър Радев

Премиерът: Трябва да има спокойствие и предвидимост

Днес ЕК и ЕЦБ категорично заявиха, че България покрива критериите за членство в еврозоната. Това е повод за гордост за българското общество, което в края на 90-те години пое по пътя да бъде част от съюза на развитите и свободни европейски държави. ЕК: България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г. Това заяви министър-председателят..

публикувано на 04.06.25 в 16:17
Ева Майдел

Ева Майдел за приемането на еврото: Не се поддавайте на страхове, България може да се справи

Докладчикът в Европейския парламент за готовността за приемането на еврото у нас - евродепутатката от ЕНП Ева Майдел, призова хората да не се поддават на опасенията, свързани с присъединяването ни към еврозоната: "Обещахме ви, че ще влезем в еврозоната и го правим. Разбира се, имаме още път, но ще го извървим. Затова трябва да ни подкрепите...

публикувано на 04.06.25 в 15:55

На второ четене: НС одобри промените в Закона за мерките срещу финансирането на тероризма

Парламентът одобри на второ четене промените в Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Измененията предвиждат създаване на условия за изваждане на страната от "Сивия списък" на страните, поставени под засилено наблюдение от Специалната група за финансови действия (The Financial Action Task Force, FATF) за пране на пари, намаляване..

публикувано на 04.06.25 в 15:54
Юлиан Войнов

Юлиан Войнов: Влизането в еврозоната ще промени самата бизнес среда в България

Влизането в еврозоната ще промени самата бизнес среда в България. Това обясни пред БНР икономистът Юлиан Войнов. "Когато се търгува с евро, търговските операции стават изключително лесно, а  усещането  за риск намалява". Приемането на единната европейска валута води и до повишаване на кредитния рейтинг на страната, отбеляза иконмистът в..

публикувано на 04.06.25 в 15:40

МОН публикува верните отговори от външното оценяване по математика за 4 клас

На сайта на МОН са публикувани верните отговори на теста по математика от днешното Национално външно оценяване в 4. клас. Четвъртокласниците решаваха 25 задачи. 16 от задачите в изпита са с избираем отговор, четири с кратък свободен, четири с разширен свободен отговор и една задача с разширен свободен отговор, съдържащ три подусловия...

публикувано на 04.06.25 в 15:07
Валдис Домбровскис

Еврокомисар Домбровскис: Положителният конвергентен доклад на ЕК не е окончателна стъпка, но е важна

"Днешният доклад е исторически момент за България, за еврозоната и ЕС като цяло", заяви еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис, който обяви конвергентния доклад на ЕК за България, в който се казва, че страната ни е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г. "Това не е окончателна стъпка, но е важна. На основата на този положителен..

публикувано на 04.06.25 в 15:02
На  митинга в защита на българския лев край НС и БНБ -  4 юни 2025 г.

Близо 7-часов протест в подкрепа на лева, в неделя отново - "за" оставка на кабинета

Близо 7 часа продължи протестът в района на БНБ и парламента в подкрепа на лева. Той беше организиран от партиите "Възраждане", "Величие" и МЕЧ. Районът беше блокиран от полиция.  Нов протест в София срещу еврото. Организаторите зоват за окупация на парламента Протестиращите ще останат пред сградата на Министерския съвет, който ще даде..

публикувано на 04.06.25 в 14:49