Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хамакът - какво трябва да знаем за него

Люлеенето с хамаци помага на деца с хиперактивност

Краткотрайна почивка на хамаци в градските пространства е все по-често срещана гледка
Снимка: БГНЕС

На къмпинг на морето, на планина, в градината на двора, в градските паркове или на музикални фестивали - все по-често можем да видим хора, които са се отпуснали удобно в своя хамак с любима книга или напитка в ръка. Хамаците стават все по-популярни, а на пазара се предлагат най-различни модели - от класическия плетен мексикански хамак - мрежа, през платнени, до специални изкуствени материи, с рейки или без - в най-различни цветове или с джобове за бутилка отстрани.

Какъвто и вид да изберете, сигурното е, че висящото легло създава уют и в него можете да си починете комфортно.

В мързеливите летни следобеди десетки шарени хамаци се полюшват отегчено между дърветата в столичния Южен парк, а около тях тичат деца и кучета.

"Почти всеки ден, когато може да се организираме и като цяло си почиваме и правим каквото искаме и обсъждаме всякакви неща, защото сме цяла компания", споделят любители на отмората в хамак.

"Можеш да си легнеш, без да ти се схваща кръста. По-удобно е от пейка. Можеш да си го сложиш в раницата, да го сложиш навсякъде където има дървета", казват те. И допълват:

"Хамакът ти дава малко повече свобода. Чувстваш се лек, чувстваш се свободен, докато на пейката много бързо се схващаш."

"Можеш да се люлееш повече, може да си играеш на хамака също, не само да лежиш и да падаш от хамака..."

А за да не паднете от хамака трябва да знаете някои основни правила при избора на хамак, както и за окачването му. 

"Може би най-важното е да се фокусира върху това какъв тип хамак иска, защото наистина има много различни видове. Има класически хамак, хамак с рейки. Те дават различен комфорт. Класическият хамак е един от най-удобните. Така че определено го препоръчвам", съветва Руслана Боева от специализиран онлайн магазин за хамаци.

Почивката в хамак изглежда като най-простото нещо, но оказва се, има правила, които е добре да спазваме, за да избегнем болката в гърба, посочва още Руслана Боева.

"За различните хамаци е различно. При класическият хамак трябва да се заеме тази стойка по диагонал под 30 градуса или 45, зависи. Тук вече всеки човек ще намери най-удобната позиция за себе си и е много голяма грешка на хората, които за първи път ползват хамаци, че лягат по оста на хамака, говорим за класическия хамак. Ако се легне по оста на хамака, тъй като той се закача доста отпуснат, той образува една торба, формата на банан заема. Ако се легне по оста, това означава едно непрекъснато напрежение, натиск върху гръбнака, което е супер неприятно, затова избягваме това напрежение като легнем под 30 или съответно 45 градуса, т.е по диагонал. Самите южноамериканци, тази култура идва от там, те лежат само така в хамака. В никакъв случай при класическия хамак не се ляга по дължината на хамака. За разлика от позицията на тялото в хамака с рейки. Там пък задължително се ляга по оста на хамака, защото трябва да се избегне това люлеене."

Освен че са приятни, люлеенето и дрямката в хамака влияят благотворно на здравето. Учени от университета в Женева са установили, че хората, които се люлеят настрани, заспиват по-бързо, а сънят е по-възстановяващ.

"Наистина има докзателство, че това леко полюшване кара хората да заспиват много по-бързо и сънят в хамака е много по-здрав. Реално човек се събужда много по-отпочинал. Терапия с хамаци се използва при деца с хиперактивност. Смята се, че в ранна детска възраст люлеенето в хамака може да доведе до повишаване на концентрацията, съответно повишаване на резултатите в училище, всичко, което е свързано с четене, писане, въобще всичко, което е свързано с концентрацията. Много лекари препоръчват децата да израснат с хамаци", подчертава Боева.

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19