Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дипломация вместо войни обещаха кандидати за номинацията на демократите за президентския вот в САЩ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Различни гледни точки за вътрешната и външната политика бяха представени на дебатите в Детройт между борещите се за номинацията на Демократическата партия за президентските избори в САЩ през 2020 г.

Дипломация вместо войни, изтегляне от Афганистан и по-мек подход към Китай - такива обещания дадоха кандидати за номинацията на Демократическата партия за президентските избори догодина.

Сенаторът от Върмонт Бърни Сандърс обеща да укрепи позициите на САЩ в ООН и да се фокусира върху дипломацията, а не върху военните действия, ако стане президент. Той коментира и миграционната политика на Тръмп:

“Това, което прави Тръмп с расизма и ксенофобията си, е да демонизира група хора. Ако стана президент, ще прекратя това демонизиране“.

Сандърс има план и за безплатно здравно осигуряване с финансирана от данъкоплатците система, който умерените кандидати смятат за твърде скъп и неефективен.

Кметът на Саут Бенд, щата Индиана, Пийт Бутиджидж обеща да изтегли американските войски от Афганистан, където е служил.

Няколко кандидати изразиха мнение, че САЩ се нуждаят от нов подход към Китай, вместо да налагат мита.

Бившият конгресмен Бето О'Рорк нарече митата на Тръмп "огромна грешка" и "удар по американския потребител“.

Над 20 кандидати се борят за рейтинг и за финансова подкрепа в надпреварата за опонент на републиканеца Доналд Тръмп през ноември догодина.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Зеленски планира да посети Обединеното кралство през уикенда

Украинският президент Володимир Зеленски ще посети Обединеното кралство през уикенда за участие в среща на върха заедно с други европейски лидери, съобщи Скай нюз. Зеленски обяви плановете си да посети Обединеното кралство в контекста на обсъждането на гаранции за сигурност за Украйна с европейските лидери. В коментар пред украински журналисти той е..

публикувано на 26.02.25 в 20:38

КС нареди повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото Народно събрание

Конституционният съд възложи на Централната избирателна комисия (ЦИК) повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото Народно събрание. КС с обновен състав решава по 5 дела за частично или пълно касиране на вота Освен подадените хартиени бюлетини и бюлетини от машинно гласуване, ЦИК ще трябва да установи повторно..

публикувано на 26.02.25 в 19:53
Социалният министър Борислав Гуцанов на съвместното заседание на комисиите по бюджет и финанси, по труда и социалната политика и по здравеопазването в НС -  26 февруари 2025 г.

Бюджетната и Социалната комисия казаха "да" на проектобюджета на ДОО

Пенсиите, отпуснати до края на миналата година, ще бъдат повишени с 8,6% от 1 юли 2025 година по т.нар. Швейцарско правило. Още от април ще се увеличи минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се от 933 лева на 1 077 лева, както и максималният осигурителен доход - от сегашните 3 750 лева на 4 130 лева. Това предвижда проектобюджетът на..

публикувано на 26.02.25 в 19:30
Володимир Зеленски (вляво) и Доналд Тръмп в

Тръмп: Президентът Зеленски ще дойде в петък, това вече е потвърдено

Президентът на САЩ Доналд Тръмп потвърди, че ще приеме украинския лидер Володимир Зеленски във Вашингтон в петък, когато ще се водят преговори по сделка, която да осигури на САЩ достъп до украинските редкоземни ресурси. Зеленски се надява да се срещне с Тръмп в САЩ в петък "Президентът Зеленски ще дойде в петък, това вече е потвърдено", заяви..

публикувано на 26.02.25 в 19:27

КЕВР разясни указанията, дадени на ЕРП-тата за компенсиране на клиентите

Парламентарната енергийна комисия прие законопроекта за държавния бюджет и отхвърли законопроекта на "Възраждане" за защита на стратегически енергийни обекти. Пред комисията Иван Иванов от Комисията за енергийно и водно регулиране разясни указанията, предадени на електроразпределителните дружества за компенсация на клиентите, пострадали при авариите..

публикувано на 26.02.25 в 19:22
Калин Джорджеску, победителят в първия тур на президентските избори в Румъния, анулирани от Конституционния съд, маха на поддръжници, докато излиза от Главната прокуратура, Букурещ, Румъния, 26 февруари 2025 г.

Главната прокуратура на Румъния повдигна обвинения за 6 престъпления на Калин Джорджеску

Главната прокуратура на Румъния официално повдигна обвинения срещу бившия кандидат за президент Калин Джорджеску за шест престъпления, включително действия срещу конституционния ред, иницииране или съставяне на организация с фашистки, расистки или ксенофобски характер, пропагандиране на култ към лица, виновни за извършване на геноцид, предаде Аджерпрес,..

публикувано на 26.02.25 в 19:12

Комисиите по здравеопазване и финанси приеха на първо четене бюджета на НЗОК

Проектът на бюджет на Здравната каса, който за поредна година предвижда много повече средства за лечение, отколкото за профилактика, беше одобрен на първо четене с мнозинство от парламентарните комисии по финанси и по здравеопазване. Сред критиците на проектобюджета беше председателят на Лекарския съюз д-р Николай Брънзалов. По-рано..

публикувано на 26.02.25 в 19:05