Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Център за деца в риск популяризира дейността си с дни на отворените врати

Снимка: Архив на Център "Да прегърнем дете"

Днес и утре между 10 и 14 часа екипът на център "Да прегърнем дете" отваря врати за всички желаещи да се запознаят с неговата дейност, както и за всички самотни родители, които имат нужда от помощ и консултация за отглеждането на децата си. 

В началото на юли центърът спечели проект към Фонд "Социална закрила" към Министерството на труда и социалната политика, което прави дейността на сдружението поне за 6 месеца по-лесна. Дейността на центъра е насочена към новородени и деца в риск от изоставяне, самотни родители, многодетни семейства, непълнолетни бременни, както и към семейства в риск от социална изолация. Освен това сдружението вече има лиценз за т. нар. защитена стая.

"Дейността, която е заложена в проекта, е това, което ние правим вече много години, само че вече е финансово обезпечена. Работим със самотни родители, многодетни семейства с деца в риск от изоставяне, малолетни майки, непълнолетни родилки и бременни, всяко едно дете, което се намира в някакъв риск", разказа пред "Хоризонт" председателят на сдружението Екатерина Христова.

"Ние сме иновативна услуга. Иновативна сме не само защото имаме по-особен начин на работа, а защото сме заложили да работим с хората, когато те имат нужда от нас, което означава, че работим събота, неделя, извънработно време", допълни Христова.

През юли миналата година сдружението е получило лиценз за центъра, а през тази година година са получили и за защитената стая. 

"За миналата година сме вложили 7 хиляди лева, ако не и повече от собствените си средства, а сме получили 2 хиляди и 800 лева дарение. И е трудно да докажеш, че ти наистина имаш силите, ресурса и възможностите да разработиш един проект и той да е успешен накрая. По този проект работим аз като ръководител и социален работник, юрисконсулт и психолог", уточни Екатерина Христова. 

Тя вярва, че са помогнали на мнозина през годините. "Има хора, които вече са членове на нашето сдружение. Има хора, които са били на ръба да изоставят децата си, въпреки това гледат децата си, макар и трудно", коментира тя.

Повече по темата слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кубчето на Рубик като учител

Между двата рекорда (на човека и машината) протече срещата на Ерньо Рубик с българските му фенове. Разказът му бе провокиран от въпросите. " Много ми харесва, когато видя завършената комбинация по всички страни. Това е най-красивият етап. Постигнали сте целта. Отнема време, но пък аз не съм шампион и не съм тренирал скорост. Бързото..

публикувано на 15.06.24 в 13:30
Доц. Любомир Методиев, доц. Борис Цанков и доц. Дочо Дочев

Трима български учени за тайните на Ледения континент

Още през първи век Птолемей е вярвал, че цялата суша на Земята е разпределена симетрично. Следователно щом има земи на север, то има земя и на юг. В много стари европейски карти тази земя е изобразена хипотетично, а мореплавателите все повече се доближавали до нея.  Южната земя е била открита в началото на 19 век. От тогава тя привлича все..

публикувано на 15.06.24 в 11:09

Клетки върху чип? Да, възможно е!

" Пошегувах се с майка ми след операцията. Първото нещо, което направих, след като се събудих. Исках да знае, че не съм се променил, така че, когато влезе при мен и ми каза: "Здравей, как си, как се чувстваш?", я погледнах и я попитах: "А ти коя си?". Въобще не беше щастлива! Гледаше към лекарите с изражението: "Моля ви се някой да обясни..

публикувано на 13.06.24 в 18:18

Античният фестивал "Орел на Дунава" - разходка по линията на времето

Как са живели хората в античността, какви дрехи са носили, каква е била храната им и всичко свързано с бита? Най-старият фестивал на античното наследство на Балканите - "Орел на Дунава" , дава възможност за разходка в историята. Общините Гулянци и Долна Митрополия обединяват усилия за популяризирането на региона. Тазгодишното, 18-о..

публикувано на 13.06.24 в 07:08

Поколението Z вижда перспективи за развитие в България

Близо 12 000 души са напуснали страната ни през 2023 г., сочат данни на НСИ. От тях 2000 са младежи на възраст между 15 и 24 години , като значително по-голям дял имат момчетата. Същевременно броят на завърналите се български граждани през миналата година е с 5000 души по-висок от броя на заминалите . От общо 17 000 завърнали се българи -..

публикувано на 11.06.24 в 11:35

От сърцето на Родопите: Политиците се изложиха!

Родопският столетник Димитър Кавгазов живее в село Славейно. На 27 септември той ще навърши 100 години, но смята да поживее още. Кръгъл сирак, Димитър някога е бил горски, гледал е овце и крави.  Видял е всичко – и лошо, и хубаво . Въпреки преклонната си възраст, той се отнася отговорно към гласуването – "ръководителите да се сетят, че..

публикувано на 09.06.24 в 10:52

Елена е занемарен град, умира - балканджиите жалят съдбата на града, песимисти са за изборите

Обезлюдяване, проблеми с водоснабдяването на селата, липса на обществен транспорт, закрита железопътна гара, ограничени възможности за здравеопазване. Кой ще реши тези проблеми за малко над 7800 избиратели във възрожденската община Елена – отговорите се очаква да станат ясни на изборите днес, когато в Четвърти многомандатен избирателен район..

публикувано на 09.06.24 в 09:12