„От музиката има огромна полза във всяко едно изкуство, изобщо в живота. Музиката ме е съпътствала винаги в живота ми. Театърът и музиката вървяха за мен паралелно“. Това сподели в предаването „Хоризонт за вас“ актьорът Рашко Младенов.
„Музиката е най-необяснимото и най-въздействащото изкуство. Имах щастието да съм дете на родители, които още на 5 години започнаха да ме подготвят за пианист. Музиката е дълбоко в моя живот, нищо че по едно време кривнах от този път. Но това не беше съзнателно. Месец преди да започна да уча в Консерваторията, ме дръпнаха в казармата, запратиха ме в Грудово, там изкарах две години като танкист. Моят пряк командир в края на службата ми издейства отпуск за кандидатстване във ВИТИЗ. Явих се на изпитите, за да използвам отпуската. Приеха ме. Въпреки това имах намерението да си възстановя клавирната техника. Но се заразих от театъра и това промени всичко“.
Рашко Младенов се е снимал е в над 20 филма, но признава, че киното никога не е било негова страст.
Според актьора няма трудна роля, но винаги в него ще остане хубавият спомен от превъплъщението в Разколников:
„Не знам дали за роля може да се каже, че е трудна, защото по-скоро в театъра се случва роля, която не ти върви и се мъчиш, особено когато не си в сговор с режисьора. Случвало се е да попадна на нещо, което не ми се искало да го играя. А ролята, която обичам цял живот, е Разколников от „Престъпление и наказание“, която направих в Русе с режисьора проф. Красимир Спасов. Така беше подредено всичко, че това беше най-приятният труд, който някога съм влагал. А и тогава много дълго се репетираше, отколкото е сега, около 2 месеца, така успяваш да се потопиш напълно в образа. И в театъра, и в музиката, когато влезеш надълбоко, това с нищо не може да се сравни в нашия живот“.
Актьорът отправи поглед назад във времето – през 2017 година, когато беше министър на културата в служебния кабинет:
„Имах чувството, че се сменят министри, но останалите служители си стоят с години, улягат си, приспособяват се и трудно могат да се правят промени. Харесвам сегашния министър, беше заместник при мен, харесвам го като човек, като позиция. Стига да са му развързани ръцете, мисля, че може да направи много неща“.
Рашко Младенов подготвя концерт на 1 април 2020 година в зала България със Софийска филхармония.
Интервюто с Рашко Младенов можете да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..