Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пакистан предупреди за „сериозни усложнения“ в сигурността заради отнетия статут на Кашмир

Имран Хан, премиер на Пакистан
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Отмяната на специалния статут на Кашмир от страна на индийските власти е „явно“ нарушение на резолюциите на ООН и може да предизвика „сериозни усложнения“ за сигурността в региона.

За това предупреди премиерът на Пакистан - Имран Хан, в телефонен разговор с турския президент Реджеп Ердоган.

Двете ядрени сили Пакистан и Индия водиха две войни за Кашмир, откакто спечелиха независимостта си от Великобритания през 1947 година. През цялото време населеният предимно с мюсюлмани щат се радваше на разширена автономия. Специалният статут, гарантиран от конституцията на Индия, забраняваше на парламента в Делхи да се меси в делата на Кашмир, освен в сферата на отбраната, външните отношения и комуникациите.

Но днес правителството на премиера Нарендра Моди обяви указ, с който отмени специалния статут на Кашмир. Много наблюдатели разглеждат това като подготовка за промяна на етническия и религиозния състав на местното население.

Висшето командване на пакистанската армия се събира утре, за да обсъди как да отвърне на едностранните действия на Делхи.

Индийските власти вече струпаха десетки хиляди войници като подкрепление на половинмилионната си армия в Кашмир. Преди два дни от щата бяха изведени всички туристи и студенти от други части на Индия. Въведен бе полицейски час, а от снощи са прекъснати всички телефонни линии, интернет и кабелните телевизии.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зигфрид Мурешан

Зигфрид Мурешан: Победата на проевропейските сили в Молдова е урок за цяла Европа

"Победата на проевропейските сили в Молдова е урок за цяла Европа как да бъде победена руската намеса", се казва в изявление на румънския евродепутат Зигфрид Мурешан от Европейската народна партия. Той оглавява делегацията на Европейския парламент в Парламентарния комитет за асоцииране "ЕС-Молдова“. Проевропейската Партия на действието и..

публикувано на 29.09.25 в 14:46
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Аз не ходя с охрана и съм една личност, която е като звезда

Да организираме пред НС среща с хората и никой няма да им ходи пред къщите. Хората искат да говорят с тях, нека излизат всеки ден пред НС, те са народни представители и трябва да дават отчет на хората, призова лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов в интервю пред БНР. И допълни, че когато "Възраждане" съберат 70 подписа за вота си на..

публикувано на 29.09.25 в 14:29
Александър Боримечков

Александър Боримечков: Исторически вот, на който Молдова показа стремежа си към ЕС

Исторически вот за Молдова беше вчерашният, показаха истинския стремеж на хората към ЕС, което беше показано и на референдума през миналата година, но сега вече партията, която спечели, показва, че пътят е избран и е в посока на ЕС. Това каза пред БНР Александър Боримечков, наш сънародник в Молдова. Лидери от ЕС приветстваха победата на..

публикувано на 29.09.25 в 14:24

Две трети от пълнолетните българи с наднормено тегло или затлъстяване

Около две трети от пълнолетните българи страдат от наднормено тегло или от затлъстяване. При децата също се наблюдава притеснителна тенденция - 30 процента от първокласниците са с килограми над нормата. Тези данни представи пред "Хоризонт" проф. Теодора Дърленска, председател на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите..

публикувано на 29.09.25 в 14:19
Прокурор Ивайло Петров

Властите в България все още нямат информация къде се намира Петьо Петров - Еврото

Властите в България все още нямат информация къде се намира бившият следовател и сочен за ключов съдебен лобист Петьо Петров, по прякор Еврото. Това стана ясно от думите на Ивайло Петров, наблюдаващ прокурор по делото, в което Петьо Еврото е задочно подсъдим за документна измама в особено големи размери. В средата на юли - по време на..

публикувано на 29.09.25 в 14:14

МОСВ ще се намеси, за да спре замърсяването на въздуха във Велико Търново

Министерството на околната среда и водите ще се намеси, за да спре замърсяването на въздуха от завода за преработка на дървесина "Кроношпан". Ако дружеството не подаде само искане за смяна на параметрите за производствената си дейност, това ще бъде направено служебно, предупреди министър Манол Генов и поиска съдействието от здравното..

публикувано на 29.09.25 в 14:07
Гроздан Караджов

Задържаните за искания подкуп служители на "Автомобилна администрация" са уволнени

Двамата служители на Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация", задържани за поискан подкуп, вече са уволнени. Това каза на брифинг в Кюстендил вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов.  Служителите са поискали подкуп от четирима водачи на камиони, превозвали техниката на британската поп звезда Роби Уилямс за концерта му..

публикувано на 29.09.25 в 14:06