Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преподавателка по пиано плете картини от дантела

Надежда Лазарова претворява сюжети от габровски анекдоти и картини на известни художници

4
Надежда Лазарова (в средата)
Снимка: Личен архив

Пианистка от Габрово плете необикновени дантели. Изпод пръстите й излизат близо двуметрови пана със сюжети от местни анекдоти и реплики на картини от родните майстори на четката.
    

Покрай хобито си Надежда Лазарова е изучила в детайли историята на Габровско. Плетените й картини показват още знакови за жителите на града край Янтра сгради и места.

Триптих с габровските символи, изплетен на една кука, е най-мащабната работа на Надежда Лазарова, която е дългогодишен преподавател по пиано в някогашната детска школа по изкуствата.

В началото започнала с малки салфетки, покривки, дребни неща за интериора. Ползвала немски списания и именно там видяла и плетените картини.

„И ми се прииска да правя такова нещо. Исках да направя нещо наше, българско. Така ми хрумна да направя някаква габровска картина. Първата ми картина беше първото българско светско училище“, спомня си днес Надежда Лазарова. Последвали някои от знаковите образи и символи, свързани с Габрово – например котето с рязаната опашка и яйцето с кранчето.

Чрез това традиционно ръкоделие майсторката е претворила в дантелените си пана забележителната история на Габрово. Изобразени от плетиво са школото на Даскал Цвятко, което е първото Априлово училище, черквата „Свето Благовещение“, Часовниковата кула от началото на 19-и век, паметникът на легендарния основател на селището Рачо Ковача, сградата във вид на параход, Домът на хумора и сатирата. 

Освен сръчността на ръцете, благодарение на хобито си майсторката тренира и ума. Казва, че хобито й не е само забавление за удоволствие, а насочеността му към историята на родния край много я обогатява. „И аз непрекъснато се уча. Много неща научих и сега, подготвяйки последната изложба – и за Васил Априлов, и за Майстора, и за Феликс Каниц, и за родния край. Търся, ровичкам се из историята…“

Отскоро габровката разнообразява плетенето с редене на „диамантени“ мозайки или „диамантени“ гоблени , както още е позната тази техника. С  хиляди малки цветни камъчета Надежда Лазарова възпроизвежда творбата на  Цанко Лавренов „Габрово – 1847“, в която художникът изобразява свиканото от Васил Априлов просветно събрание за  откриване на подписка за ново, по-голямо училище, а на фона е възрожденският облик на града.

Цветната мозайка, заедно с други „диамантени“ картини, гоблени и дантелени пана габровката показа в седмата си самостоятелна изложба, наречена „Реплики“, която преди дни беше открита по случай 230-та годишнина от рождението на Априлов.

Историята на знаменитата творба на Цанко Лавренов, поръчана за битовата приемна на електротелферния завод в Габрово, остава неясна. След 2000-та година картината изчезва и днес може да се види само на картичка.

„Слава Богу, че е останала една снимка, която е направил един служител родолюбец и това е единственото, което е останало, плюс скицата на художника, намерена в неговия личен архив.“

Надежда Лазарова преценила, че ако направи реплика на творбата във вид на плетена картина, ще се изгуби част от ефекта й, затова я пресътворила с техниката на „диамантената“ мозайка.

Още за необичайното хоби на Надежда Лазарова слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска: Стремя се да има предаване на знанията между поколенията!

"Христос Воскресе! Макар че, нямам навика да казвам това, защото съм комунистическо дете, родена съм 1934 г., израснала съм в комунистически режим и нямах понятие от религиозните празници, сподели за БНР оперната прима Райна Кабаиванска, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Тя живее..

публикувано на 07.05.24 в 11:35

С инжекция, утеха и песнопение медицинската сестра и презвитера Калина Митева слави Бога

Калина Митева работи в Спешното отделение на Врачанската болница. Тя е хирургична медицинска сестра. От 25 години е презвитера. Тогава съпругът й Димитър е бил ръкоположен за свещеник. "Или както близките ме наричат - баба попадия". От малка е впечатлена от лекарите и медицинските сестри, които са я лекували, тъй като много е боледувала...

обновено на 05.05.24 в 17:30
Мария Антонова

Мария Антонова: Блага притежаваше най-ценното качество - да имаш дълг към близки, към приятели!

"Бъдете изобретатели, откриватели в любовта! Не бъдете епигони, чиновници и бюрократи в собствените си чувства!" Това е едно от завещанията на Блага Димитрова – една от изключително талантливите български поетеси , чиито творби носят необичайна дълбочина на прозренията и вдъхновяват поколения читатели.  Родена през 1922 г., тя от ранна..

публикувано на 29.04.24 в 15:00

Младен Мисана вълнува с поезията си

Младен Мисана започва да пише в ранна детска възраст. Когато бил на 4 години, на стиховете му се е радвала баба му Райна, която го е отгледала. Тя събудила и интереса му към математиката, и към литературата. Росица Копукова и Младен Мисана са неразделим поетичен дует Публикува творбите си през 2013 -та година, дотогава те..

публикувано на 28.04.24 в 06:15

Силвия Кацарова празнува 70-годишен юбилей

Любовта на публиката е най-големият дар , каза пред БНР любимата на поколения българи певица Силвия Кацарова, която днес празнува 70-годишен юбилей . По този повод тя подготвя нов албум, който скоро ще бъде готов. Нейното желание е хората да не я приемат само като човек на изкуството, а като човек от техните редици. "Всички сме еднакви,..

публикувано на 26.04.24 в 14:54