„Ателието го има от доста години, но не във формата, която е в момента – работим много време с деца. Другата работа, с която се занимаваме, е работата с възрастни хора: много тиймбилдинги. Последните години те започнаха да искат тези тиймбилдинги да не са свързани само с физическо действие, а да има и арт занимания. Арт заниманията също сплотяват колектива и ги учат на комуникация. Например един цял екип може да създаде картина от 15 компонента“, обясни в предаването „Преди всички“ Цветомир Иванов.
„Решихме, че не искаме да рисуваме само върху платно, а да рисуваме върху всичко. Започнахме да рисуваме върху платно, след това започнахме върху стъкло, върху керамика, върху дъски и оттам дойдоха всички останали нещо – керемидите, кратуните… И не само шевици, защото всеки човек избира сам какво да нарисува върху материала. Ние даваме идея, шаблони, снимки, но те сами правят това, което решат.“
„Кратуната е тиква. Навремето с кратуните нашите баби и дядовци са носели вода, когато са ходели да жънат, да косят, когато са ходели на полето. Слагали са и вино.“
Все още не са пробвали да рисуват върху метал.
Имат практика в 3D картините. „То се прави върху три еднакви по размер стъкла, примерно 15x10, слагат се върху една поставка и на всяко едно стъкло се рисува различна част от картината. И когато се погледне под различен ъгъл, тя създава илюзията за 3D картина.“
Работят и с вълна. В ателието идват учители, които искат да пренесат някои от техниките в училище или детската градина, сподели още …
„Правим картина с вълна, прави се брошка с вълна, колие от вълна. Самите преподаватели в училище искат да покажат нещо ново. Училищната система е направена по определен начин и децата трябва да придобият определени умения, но там се работи основно с хартия.“
Относно рисуването с пръсти Цветомир Иванов посочи:
„Идеята е, че пипането на боята, движението на ръцете действа на нервните окончания и успокоява и духа, и нервната система. Като работата с глина. Ако работите с глина, можете да ползвате и това. Не е нова техника. Почти в цял свят арт терапията се използва и от психолози, и в училища, където децата на базата на изкуството – къде сами, къде с родители успяват да преодолеят свои страхове и всякакви проблеми.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..